OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Yeni başlayanlar için turizm ve otelcilik

barmenlik deyince aklınıza ilk karı kız ortamları ve sexe rahat ulaşma imkanı geliyor değil mi? ya da otelde çalışan adamların ne kadar rahat oldukları ve 6 ay boyunca tatil yaptıklarını düşünüyorsanız yanılıyorsunuzdur ve bu düşüncelerinizi bir kenara bırakmanız gerekirmektedir. bu meslek dışardan görüldüğü gibi kolay değildir ve kendi içinde belirli bir sistemi ve disiplini vardır ve olması lazımdır.

ve otelde çalışmaya yeni başlayanlar; eğer öğrenci iseniz ve bu işe karı kız düşürmek için giriyorsanız 3 ay takılıp sigortasız 500 tl maaşa razı olarak yaz sezonunu devirirsiniz ama bu sektörü kendilerine meslek edinen ve bu işten ekmek yemek isteyenler için yolun önü açıktır ama bu yolda çetrefelli bir yoldur. öncelikle bu sektörde kariyere kasacaksanız eğer işin okulunu okumadıysanız alaylı olarak olaya sıfırdan başlamayı ve yeri geldiğinde taş moloz taşıyıp bok temizlemeye kadar varan işleri yapacağınızı unutmayın. gelecek yıllarda kademe kademe yükselerek genel müdürlüğe ve şanslıysanız işletme sahipliğine kadar varabilecek bu yolda çekilen çile kutsal sayılır ve bunlara katlanma eşiğiniz yüksek olmalıdır. zafere giden hiçbir yol çiçekli değildir ve bu sözü yatağınızın üstüne ya da duvara asarak hergün okuyabilirsiniz. bu işi kendilerine meslek edinenler için sezon mayısın başı gibi başlayarak eylül sonu sona erer ama bittabi otelin sezona hazırlanması ve restore aşaması gerekir ki buda nisan ayına denk gelir. sezon öncesi hazırlık kısmında tüm otel personeli tam bir amele gibi çalışır. bu zamanlarda mesainiz sabah 8.30 da başlar ve akşam 18.30 da sona erer ve gün içinde duvarlara zımpara yapmaktan, taş moloz taşımaya, müşteri tuvaletlerini temizlemekten boya badana yapmaya kadar envai çeşit işte kullanılırsınız ama sezon açılıkdıktan sonra herkesin yeri yurdu belli olur ve takiben 1 ayda işler rayına oturarak sizde rahatlarsınız. otelcilikte yeni olmak her zaman zordur ve ilk iki hafta çok önemlidir. ilk haftada kaçmaz ve sezonu tamamlarsanız eğer bakireliğiniz bozularak gelecek sezon işin orospusu olursunuz ve aynı yerde çalışmaya devam ederseniz eğer hem maaşınıza zam gelir hemde yapacağınız işler hafif olur.

genel olarak otellerde 3-4 departman bulunur. house keeperlar, resepsiyonistlik, bahçevanlık ve teknik elemanlık dışında kalan departmanlarda çalışırsınız. ya otelin restaurantında garsonlukluk yaparsanız veyahut varsa eğer otelin barında, discosunda barboyluk veya barmenliklik yaparsanız. restaurantta garson olarak işe girerseniz a la carte tarzı restaurant değilse eğer işiniz kebabtır ve rahat ederseniz. açık büfede sabahları 8-10 arasında kahvaltı, öğlen ve akşam yemekleri içinde büfeyi hazırlayıp kaldırırsınız ve boş tabak çanak taşırsınız. büfeden sonra arta kalan zamanlarda da çatal bıçak silerek yerleri süpürürsünüz. eğer a la carte tarzı restaurantta çalışacaksanız eğer işiniz biraz daha zor ve ağır olur. büfe hazırlayıp toplama gibi rutin işler dışında otelin restaurantına dışardan gelen müşterilere servis açarsınız. bu daha ağır olmakla beraber antre zamanı daha çoktur ve tip boxtan gelen bahşiş olayı artı bir avantajdır. garsonluk yapacaksanız eğer kendinize bir ayarlamayı ve traş setinizi valizinizde getirmeyi unutmayın.

otelin discosunda veya barında barboyluk veya barmenlik yapacaksanız eğer yapacağınız işinizi az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. otele çalışmaya gidecek olan elemanların &99’u kendini bara atarak servis elemanı veya barmenlik yapmak istemektedir ki bununda en büyük nedeni sexe daha kolay ulaşma imkanıdır. size bir tavsiye kendinizi karı kız işine çok kaptırmayın ve yüksek beklenti içine girmeyin. zaman içiinde elbet olacağı varsa olur ama kafayı am götle bozup düz duvara tırmanangillerden iseniz restaurant garsonluğundan size çok çıkmaz. otele gelen müşteriler garsonlara o gözle fazla bakmazlar. çok çok artı bir yakışıklılığınız ve fırlamalılığınız yok ise barmenler her zaman sizden 2 adım öndedir unutmayın.

oteller her zaman size kalacak yer ayarlar ve personel yataklarının bulunduğu odalar genelde köpek bağlasan durmaz cinsindedir ve nedense hep bodrum katlarına kurulur. odayı yaşanabilir seviyeye getirmek sizin elinizdedir ve zamanla odaya alışırsınız.

maaşınızı zamanında yatıran ve sigorta yapan bir otel bulursanız eğer mallık yapmayın ve o otelde kalıcı olmaya çalışarak gelecek yaz için kendinizi kadroya çağırtmaya çalışın.

eğer çalışacağınız otel full ingilizlerle çalışıyorsa müşterilerle daha sıkı fıkı kanka olma ihtimaliniz yüksektir ve benim en sevdiğim özellik olan ingiliz müşterilerin yanında personellerle küfürlü konuşabilirsiniz ve adamlara rahatça türkçe küfürler edebilirsiniz tabiki jest ve mimiklerle abartmamak şartıyla.

çoğu oteldeki genel müdürlere ve otelin patronlarının geçmişlerine baktığınızda azımsanyacak çoğunluğu komilikten veya belboyluktan o mertebeye yükselmiştir. buda size bir nevi çalışma azmi aşılayabilir.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir