OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Yeni başlayanlar için bar açma rehberi

öncelikle kafanızda ki bir 5 sandalye alayımda gerisini zamanla tamamlarım düşüncesini atın. o sadece bir filmden ibaretti. ayrıca bar işletmeciliğine her şey çok güzel olacak filmini izledikten sonra filmin verdiği o gazla bu işlere giriyorsanız hiç girmeyin derim. bu işi bilmiyorsanız ve tecrübeniz yoksa eğer boşu boşuna sermayeyi kediye yüklemeyin. her zaman için bir ortakla çalışmak sorun çıkartsa da siz eğer bu işte tecrübeli değilseniz yanınıza bir tane bu işlerden anlayan ve mümkünse alaylı olarak küçük yaşlardan beri bu işte pişmiş biriyle ortak olun.

açacak olduğunuz barın şehri, mekanı, konumu ve konsepti birinci dikkat etmeniz gereken husustur. öncelikle hitap edeceğiniz kemik müşteri kitlesini iyi belirleyin ki sonrasında kitleler arası geçiş zor yaşarsınız. misal rock barlıktan club-barlığa geçiş pek kolay olmaz. onun için barınızın konseptini ve ne tarz olacağını en başta belirleyin. bar kültüründe çeşitli alternatifler vardır. rock bar, restaurant-bar, cafe-bar, undergraund-bar, türkü bar, club-bar gibi…

rock barda karar verdiyseniz eğer bir rock barda bulunması gereken özelliklerin başında loş bir ortam ve havasının olması gelir. ayrıca müzikleri iyi ayarlamanız lazım. ne çok heavy metal ne de alternatif rock. r.e.m veya nickelback tarzı türkçeler de ise vega, yüksek sadakat tarzı güzel olur. ilginç bir konsept mekana heyecan katabilir (525 bar) ama bunun için çok kasmasanız da olur. sade ama şık rock barlarda işinizi görür. (rockkas, arka sokak bar). cimrilik yapmayıp biranın yanında çeşitli aperatifler ikram edebilirsiniz. sınırsız popcorn, turşu, bir tabak bedava çerez gibi (rockkas, birada, arka sokak, ritz, sardunya). duvarlara new york silüeti veya pulp fiction, fight club afişinden süslemeler yapabilirsiniz. en olmadı duvarlara ömer hayyam şiirlerinden bir kaç mısra yazabilirsiniz. belki de en önemli özellik rock barınıza bir tane sevgililer için ayrılmış özel odalar yapmanızdır.

restaurant bar açacaksanız eğer, şık bir mekana ve iyi garsonlara sahip olmanız gerekmektedir. insanların önce güzel bir yemek ardından yemek sonrası eğlenebileceği bir mekan yaratmaya çalışın bu kafidir.

club bar tarzı istiyorsanız eğer sağlam bir ses sistemine, iyi bir djye ve bunlardan da önemlisi showunu ve işini iyi yapacak olan barmen ve garsonlara sahip olmanız önemlidir. eğer sağlam, insanların rahatça eğlendiği ve dans edebildiği bir club-bar yaratabilirseniz eğer inanın bana çoğu gece kulübünün kökünü kazırsınız. eğer imkanınız varsa bir kere fethiye’de hisarönünde bulunan timeout bara bir gidin ve ambiyansı bir koklayın. bu tarz bir bar açmak istiyorsanız eğer timeouttan feyz alın. 2-3 sezondur senenin başından sonuna kadar full giden başka bir mekan yoktur fethiye’de. bunun içinde insanların rahat dans edebileceği bir pist, barın üstüne veya dj kabininin bulunduğu bir tarafa striptiz direği veya kafes koyun. sağlam bir dj bulun ki mekanda ki havayı iyi koklayabilirsin ve ona göre şerbet versin, insanları yönetsin. showunu iyi yapan barmen ve garsonlar bulun ki ortamın çoştuğu anlarda bar üstünü alevlendirme gibi çeşitli showlar yapsın, barın üstüne çıkıp dans ederek milleti çoştursun. bunların dışında,

-açacağınız barın mekanının belediyesini iyi öğrenin. kolay içki ruhsatı verip vermediğini araştırın ki sonradan elinizde patlamasın.

-garson ve barmen kısaca eleman seçimini dikkatli yapın. gerekirse kasanın başında siz durun ya da en iyisi kasanın başında hep siz durun.

-nasıl olsa bar benim diyerek her gün içki içmeyin. hem mekana hem de ciğerlere yazık.

-bardak çanak ve içki stoğunu iyi yapın, sağlam yapın.

-barın sahibi olsanız bile yeri geldiğinde hala garsonlara yardım ederek içki bardak taşıyabilirsiniz. . (time out bar hisarönü/fethiye). burnunuz kalkıp hırın kırın etmeyin. o barı açmanızın tek sebebi karı kız düşürmek olmasın.

-temizliğe ve özellikle tuvaletlerin temizliğine önem verin.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir