OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Yeni Başlayanlar için Bankacılık

Yeni Başlayanlar için Bankacılık

Yeni başlayanlar için rehberini sizler için oluşturduk. Nasıl bankacı olunur? Bankalar hangi fakültelerden eleman alıyorlar? İngilizce bankaya girmede ne kadar etkili oluyor? Bankaların maaş ve yan hakları nelerdir? Tüm bu soruları teker teker yanıtlayacağız.

Yeni Başlayanlar için Bankacılık – Nasıl Bankacı Olunur?

1-) Nasıl bankacı olunur? Öncelikle bankacı olunmaz bankacı doğulur! Bu lafın manası şudur ki gerek yüksek stresli çalışma ortamı gerekse yüksek analitik ve pratik zekâ gerektiren bir meslek olduğundan herkesin harcı değildir. Belki herkes muhasebeci olabilir ama eğer ki 2 yetenek sizde yoksa –yüksek peygamber sabrı ve cin bir zekâ- bankacılık sektöründe zorlanabilirsiniz. Muhasebe de birkaç program ve genel muhasebe ile bilanço analizi bilirseniz o işi rahat götürürsünüz ama bankacılıkta program bilmeniz yetmez. program üstüne yüksek pratik zekâ, analitik ve hızlı düşünme ve çelik gibi sinirler de gerekir?

2-) Bankalar genelde üniversitelerin iktisat, işletme, sigortacılık, uluslararası ilişkiler, halkla ilişkiler bölümlerinden öğrenci tercih etmektedirler. . Bu bölümler 4 yıldır. Bunun dışında üniversitelere bağlı meslek yüksek okullarının ve bankacılık ve sigortacılık bölümleri mezunları da bankalarda çalışabilirler

3-) Düz memurluk statüsü gibi şube de ve gişede çalışacaklar için İngilizce’nin getirisi dil tazminatının getirdiği üç beş kuruş fazla maaştan başka katkısı olmaz. ama eğer ki üst düzey yönetici olmak isteyenler için –müfettiş yardımcıları, uzman yardımcılığı, sales managent- gibi İngilizce elzemdir. İngilizce seviyesi de mülakatlarda bir eleme aracıdır. ayrıca yüksek bir dil tazminatı getirisi vardır.

Yeni Başlayanlar için Bankacılık
Yeni Başlayanlar için

4-) Bankaların maaşları şubelerde operasyonda başlayanlar 650-800 arasında başlarlar. Bunu dışında şanslılarsa 3 ayda bir çift maaş, kasa tazminatı, temettü ve 40 yılda kasa fazla verirse kasadan kar payı alırlar. Bunların dışında sosyal yan hakları baya iyidir. Özel sağlık sigortası, yemek ticketları, servis olmayan yerlerde yol parası verirler. Hayat yöneticilere güzel olduğu gibi gene üst düzey yönetici olursanız eğer misal bir müfettiş yardımcısı turneye çıktığında günlük 200-300 TL arası harcırah alır. Kaldığı otellerin fiyatını karşılar. yanılmıyorsam bazı şube müdürlerinin arabasının benzinini de gene bankalar öder.

Müfettişlik sınavını kazanıp bankaya girenler müfettiş yardımcılığından başlar ve işe ilk girdiğinde yaklaşık 5.000 TL ile başlarlar. Bunların işleri güçleri şubelerde denetim yapmaktır. bankaların genel merkezlerinde ki teftiş kuruluna bağlı olarak çalışırlar. Müfettiş yardımcıları müfettişlerine ve müfettişler kendi aralarında ki meslektaşlarına ‘’üstat’’ diye hitap ederler. 2-3 sene boyunca Türkiye’de bağlı bulundukları bankanın tüm şubelerini denetlerler. Hayatları 2-3 sene boyunca yollarda ve otel odalarında geçer. yılın yaklaşık 7 ayını turne adı verilen çeşitli illerde ki şubelere teftiş baskını yaparak geçirirler. Kalan 5 ayda da kendi illerinde ki şubelere denetime giderler. 5-6 sene çok zorlanır ama bu süreyi başarıyla tamamlarlarsa şube müdürlüğü, müfettiş veya bankanın diğer departmanlarında yükselip daha iyi maaşlar elde edebilir. Bu arada yeri gelmişken şube müdürlerinin maaşları 10.000 TL’den başlayıp 20.000 TL arasında değişir.

Yeni Başlayanlar için Bankacılık
Yeni Başlayanlar için

Şubelerde gişe ve operasyondakiler asgari ücret civarıyla başlarlar.
Mesai 8-5 değildir. Cumartesi ve hatta bazı günler pazar yoktur. Bakmayın şehir efsanesi olan bankacılar cumartesi çalışmıyormuş yalanına. cumartesi-pazar şube müdürleri çalışma sadece. Akşam hesaplar kapatılıp kasa kapanınca biter mesai bu da 7 civarını bulur. Burada özel bir not benim gibi düz mantık düşünüp ilçelerde veya küçük kasabalarda ki şubeler daha az yoğun olup daha erken çıkıyorlardır demeyin.

İstanbul’da ki genel merkezler dışında iller, ilçeler ve hatta beldelerde ki şubeler şanslılarsa 7.30 bahtları karaysa 9.30’a kadar kalırlar. Genelde her ayın son günlerine doğru baya yoğunluk ve zorluk yaşarlar. Bazen de geç çıkma olayı kasanın kapatılmasından değil yüksek satış baskısından gelir. (Hoş gişe de duran adama da neden satış baskısı yapılır ki? Satış dediğini satış ve pazarlama departmanında ki sigortacı ve kredi kartı satanlar yapmalıdır) olur.

Genelde sınavları kolay olup esas zurnanın zırt dediği yer mülakatlar olmaktadır. Sınavlarda matematik, mantık, şekil bilgisi ve Türkçe de söz öbeği sorarlar. amaç burada en çok doğru yanıtı vereni bulmak değil en hızlı sürede en çok soru cevaplayanı bulmaktır. Adamlar hızlı, zeki ve analitik düşünen cin gibi çalışanlar istiyorlar. Banka mülakatında toplu olarak grup halinde bir yere alıyorlar.

Yeni Başlayanlar için Bankacılık
Yeni Başlayanlar için Bankacılık

Birkaç konu veriyorlar. istediğin konuyu savunuyorsun. bunda da ne kadar girişken ve atak olduğuna bakıyorlar. örneğin savunduğun savın ne kadar gereksiz veya mantıksız olduğu değil o savını ne kadar cesaretle ve hararetle savunduğuna bakıyorlar. grup mülakatında size bir tavsiye. Ortalığa gazı verin kenara çekilin gazı verin kenara çekilip atışmayı izleyin. doğru yerlerde sözü alıp savınızı savunun.

Bir müdürünün aylık geliri çalıştığı bankaya göre değişmekle birlikte maaş + prim + ikramiye + temettü + tazminat + harcırah olarak tahminen minimum 12.000 TL civarındadır. Ama dediğim gibi bankaya, çalıştığı yere, şube performansına göre bu miktar değişir. Çok daha üstüne de çıkar. nasıl şube müdür olurum diyorsanız eğer,
müfettiş yardımcısı olarak girerseniz kısa sürede (7-8 yıl gibi) yükselirsiniz.

Yine uzman veya yönetici yardımcısı olarak girerseniz de yükselme şansınız daha yüksektir. Ama operasyon, gişe, servis görevlisi olarak başlarsanız bu süre daha da uzar ve belki de hiç gelmez. Bir müfettiş veya uzman kadar bu noktaya ulaşmanız kolay olmaz. mesela bir müfettiş yardımcısı müfettişliğin ardından müdür yardımcılığına geçebilirken gişe görevlisi olarak girerseniz yetkili yardımcılığı, bölüm yetkilisi, yönetici yardımcılığı, yönetici gibi basamakları geçmek gerekir.

Gişe elemanı, daha çok üniversite mezununun tercih edildiği bu bölümde müşterilerin hesap açtırma, kapama, EFT, havale, yatırma ve çekme, çek senet işlemleri, döviz işlemleri gibi birçok operasyonel işlem yapılmaktadır. 2010 yılı başından itibaren bankaların su elektrik gibi aylık fatura tahsilatını yapmaması ve sadece otomatik düzenli ödeme ile kabul etmesi sonrası, gişe elemanlarının işi daha nitelikli bir duruma gelmiştir. Çok yaygın şubeli bankalarda asgari ücretle başlayan gişe elemanı, yıllar geçtikçe daha yüksek ücret almakta ve performansına göre veya sınavla daha üst görevle yükselmektedir. Bugün birçok müdür veya müdür yardımcısı gişe elemanı olarak başlayan kişilerdir.

Uzman ve/veya uzman yardımcısı, bankaların faaliyet alanındaki konularda yetiştirilmek ve daha sonraki süreçte kullanılmak üzere istihdam edilen kadrodur. Kredi, portföy yönetim, pazarlama, istihbarat, mali tahlil, insan kaynakları, stratejik planlama ve benzeri alanlarda bankalar bu kadrolara ihtiyaç duyarlar.

Yeni Başlayanlar için Bankacılık
Yeni Başlayanlar için Bankacılık

Daha çok genel müdürlük veya bölge müdürlüklerinde istihdam edilebilirken şubelerde krediler departmanında veya pazarlama departmanında çalışabilirler. Yükselme şansları daha fazla olan bu kadro, operasyon yönetmeni veya pazarlama yönetmeni olarak atanabilirler. Yabancı dil bilmek bu kadro için gerekli bir koşuldur. İyi derecede yabancı dil bilenler uluslararası işlemlerde ve görüşmelerde kullanılırlar.

Müfettiş ve müfettiş yardımcıları, bankanın tüm birimlerindeki işlemleri denetlemekle görevli kadrodur. genellikle şube denetimi yapmalarına rağmen genel müdürlük içinde de denetim yapabilirler. Son dönemde, BDDK tarafından çıkarılan yönetmelik ve tebliğlere göre iç denetim birimi teftiş kurulunun denetimle ilgili bazı işlemlerini yapmaya başlamıştır. Bu anlamda, müfettişlerin eskiye göre gücünde ve içindeki konumunda bir düşme olmasına rağmen halen saygınlığını korumaktadır. Belli bir çalışma yılından sonra isterlerse müdür yardımcılığı veya müdürlük gibi idari sabit bir göreve atanabilirler.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

4 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir