OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

Yapay Zekanın Ele Geçireceği Meslekler

Yapay Zekanın Ele Geçireceği Meslekler
Yapay Zekanın Ele Geçireceği Meslekler
Yapay Zekanın Ele Geçireceği Meslekler

Öncelikle uzun zamandır yazı işlerinden ayrı kalmıştım. Bu aralar eğitimi çok seven bünyem için ege üniversitesinde insan kaynakları alanında yüksek lisans biter bitmez ıcf onaylı 63 saat süren profesyonel koçluk sertifika eğitimine başladım. Vakti geldiğinde zamanında çokça benim de önyargıyla yaklaştığım koçluk mesleği, koçluğun mentörlükle farkını ve insan kaynaklarında koçluk gibi yazıları kaleme alırız.

Bugün benim söylemek istediğim şeyler başka. Başlık her ne kadar korku filmlerinden fırlamış gibi olsa da yakın gelecekte bu durumun gerçekleşeceği aşikâr. Örneğin 2050 ve 2070 yıllarında yeryüzünde şuanda icra edilen mesleklerin %70’i kaybolacaktır. Örneğin şuan gündemde çok popüler olan uber – taksici kavgaları boşuna çünkü çok değil belki de bundan 40 yıl sonra trafikte tamamen otonom (sürücüsüz) araçlar dolaşacağı için ilk önce yok olacak mesleklerin başında şoförlük gelecektir.

Lafı uzatmadan eğer benim mesleğin yaşama ihtimali yüzde kaç diye düşünüyorsanız sizi BBC’nin sitesine buradan alayım. Yapay zekânın ele geçireceği meslekler

İngilizce olarak yaptığınız mesleği yazarak gelecekte yaptığınız işi yapay zekânın yapma olasılığının kaç olduğunu size söylenmektedir. Burada hemen parantez açarak şunu aktarayım. Meslekler kendi içlerinde kırılıma ayrılabilir. Örneğin ‘’human resources administrative worker’’ yani ‘’insan kaynakları ve idari işler çalışanı’’ kişilerin mesleği yapay zekâya kaptırma olasılığı %90 gibi bir sayıya çıkarken ‘’human resources and industrial relations officers’’ yani ‘’insan kaynakları ve endüstriyel ilişkiler uzmanı’’ kişilerin mesleğini yapay zekâya kaptırma olasılığı %24’de kalmaktadır.

Son olarak şahsi kanaatime göre içinde her daim insan olan meslekler insanoğlu Mars’a taşındığında bile varlığını sürdürecektir. Hukukçular, psikologlar, sosyologlar, doktor, mühendis, mimar, yaşam koçları 🙂 yaşayacak mesleklerin başında gelmektedir.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir