OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

Unutulması Güç En Zevkli Eski 10 Bilgisayar Oyunu

gta2

Nostalji kıvamında olmasa da 1990’ların sonunda ve 2000’lerin başında çıkmış olan o dönemlerin en iyi en güzel oyunları diyebileceğimiz oyunların listesini sizler için yapmaya çalıştım. Eski oyunların tadı bir başkaydı. Bunun nedeni belki de yeni yeni grafiklerinin güzelleşmesi ve 2D’den 3D’ye yeni geçişler olabilir. Evet şimdi oyunlar baya bir gelişmiş düzeyde olsa da eski oyunların yerini tuttuğunu söyleyemeyiz. Bir başka açıdan bakacak olursak eski oyunlar, sizde hatırlayacaksınız ki daha zor oluyordu. Bunun yanı sıra eski oyunlar yeni oyunlara göre daha uzun sürüyordu.

Eski oyunların yeni oyunlara göre uzun sürmesinin nedeni olarak şöyle düşünüyorum. Eski oyunlar daha çok multiplayer’a yönelikten ziyade tekli (single) oyuna yönelikti. Bu yüzden de oyunun konusu, gidişatı uzun oluyordu. İnternetin gelişmesi ve yaygınlaşması da oyunları multiplayer’a sevk etti ve tek oyunculu kısımların süresini azalttı. Sözü uzatmadan o oyunları sıralayalım.

10) Delta Force

Benim ilk zevk aldığım FPS oyunlarından biriydi. Novagolic firmasının yaptığı oyun 1998’de çıkmıştı. Tek atışta düşmanı öldürebiliyorduk. Verdiği görevler biraz gıcık olabilse de tadı bir ayrıydı. Daha sonra çıkan Delta Force 2 de oldukça güzeldi ve haritalar silahlar fazlalaşmıştı. Daha sonra çıkan Delta Force Extreme, Blackhwk Down vb. serileri pek hoşuma gitmişti. Bu yüzden Delta Force 1 ve 2 ‘nin tadı benim için başka. Steam’da 10TL ye satılmakta. Tüm Delta Force serisi ise 31TL civarında, yaz veya kış indirimi gibi büyük indirimleri yakalarsanız çok daha ucuza alabilirsiniz. Bu fiyatlara almak biraz mantıksızlık olabilir.

delta force oyunu

 

 

9) Age of Empires 2

Zamanın en iyi eski zamanı temel alan RTS oyunu diyebilirim. Stratejiyi insanlara sevdiren bir oyundu. Ek biç, ev yap, hasat et, maden çıkar ve asker üret. Korunmak için kale yap, sur yap herşeyi olan bir oyundu. Age of Empires 2 öyle bir içimize işlemişti ki artık Age of Empires 3 çıktığında birçoğumuz suratına bile bakmadık. Hala daha en çok oynanan strateji oyunlarının arasındadır Age of Empires 2. Steam indirimini yakalarsanız Age of Empires 2’yi 4-5TL gibi bir fiyata alabilirsiniz.

Age.of .Empires.2.The .Age .of .Kings

 

 

 

8) Red Alert 2

Command and Conquers’in mükemmel bir RTS oyunu. Age of Empires 2 gibi ancak bunun farkı olarak ilerlemiş savaşını konu almaktaydı. Özellikle senaryosu herkesi kendisinden almaktaydı. Başlangıcı, ara ve son sahneleri gönüllerde taht kurmuş bir oyundur. Özellikle Allies’te yer alan Tanya adlı hatun her erkeğin gönlünde taht kurmuştur. Daha sonra çıkan Red Alert 3 ise, Red Alert 2’nin yerini ne yazık ki tutmamıştır.

Red Alert 2 oyununu ve hatta tüm Command and Conquer oyunlarını buraya tıklayarak indirimli şekilde alabilirsiniz. 17 oyun 20 küsür TL daha ne olsun.

red alert 2

 

 

7)  Command and Conquer Tiberian Sun

Adı üzerinde C&C’nin Red Alert’ten de önce çıkardığı Tiberian Sun oyunu serisi de yine Red Alert 2 kadar bilinmese de çok sevilen ve oynanan RTS oyunları arasındaydı. C&C Tiberian Sun oyununda da yine senaryosu mükemmeldi. Başlangıç, ara ve son videoları gerçek oyunculardan oluşmaktaydı.

Command and Conquer Tiberian Sun oyununu ve hatta tüm Command and Conquer oyunlarını buraya tıklayarak indirimli şekilde alabilirsiniz.

tiberian.sun

 

 

6) The Thing

Korku oyunu severler için mükemmel bir TPS oyunudur. Oyun konusu aslında çok öncelerinde roman ve filmlere konu olmuştur.

The Thing, 1951 yapımı olan Christian Nyby filmi The Thing from Another World’den esinlenmiştir. Hatta John W. Campbell, Jr.’ın yazdığı “Who Goes There?” romanı sonrasında, 1982’de bu romana göre The Thing filmi çekilmiştir. Tüm bunlardan sonra filmin yenilenmiş versiyonu olarak 2011 yılında yeniden çekilmiştir.

Oyun’da konusuna biraz paralellik gösterse de filmden daha yüksek dereceden aksiyon içermektedir. Oyunda konu olarak Antartika’da bir araştırma üsüne gidiyoruz ve araştırma ekibinin ceset parçalarını görüyoruz. Sonrası malum…

Oyunu ilk olarak ufak yaşta kuzenimle beraber oynamıştık. Oynamaya başladıktan sonra soğuk terler döküyorduk. Oyunu bitirmeye çalıştık anca bir yerden sonra tükendik. Bilgisayarı açmaya korktuğum zamanlar olmuştu. Daha sonraki yıllarda üniversite de bitirmeye çalışmıştım ancak yine bitirememiştim. Tabi bu sefer korkudan değil zaman darlığındandı.

Oyun 2002 yapımıdır ve IGN gibi bir sitede bile 8.5 puana sahiptir. Oyunu alabileceğiniz bir platform ne yazık ki yok.
the thing blain ufo 2002

5) Half Life

Bu oyunu unutursak kalbimiz kurusun. Hayatımda gördüğüm en iyi senaryo ve kurguya sahip oyun diyebilirim. Valve’nin çıkarttığı bu mükemmel oyunu bilmeyen kişilerin sayısı azdır. Hala zaman zaman oynanan ve hatta oynadığım bir oyundur. Half Life tüm serisi olarak mükemmeldi ancak Half Life 2 Episode 2’den sonra Valve Episode 3 çıkaracağını söyledi. Yıllarca bekledik bekledik sonuç, yok. Sonra Half Life 3 üzerinde çalışıldığı söylendi, sonuç, yıllardır ortada oyun yok. Böyle mükemmel bir oyunun devamının getirilmemesi çok üzücü bir durum ne yazık ki. Valve de Steam gibi büyük bir platform kurmuş bir firma olduğu halde sıkıntısı bile yokken, neden çıkarmaz insanın aklı almıyor.

Half Life ve tüm serisini hatta Valve tüm oyunlarını Steam indirimlerinde 25TL gibi bir fiyata alabilirsiniz.
half life

4) Prince of Persia

Aslında bu oyun ilk olarak 2D olarak kariımıza çıkmıştı. Premsesi kurtarmaya çalışan kale içinde koşturup duran bir karakterdik. Ancak Ubisoft sağolsun bizi bambaşka bir dünyaya götürdü. Eski Pers İmparatorluğu ve Pers mitolojisinin içinde koştuk, tırmandık ve prensesimizi kurtardık. Hele müziklerini ap ayrı güzeldir.

Aslında Prince of Persia Assasin’s Creed2in babası konumundadır bunu da unutmamak gerek.
Prince of Persia The Sands of Time Game

3) Monkey Island

Bu oyun macera (advanture) oyunlarını sevmemizi sağlayan oyun diyebileceğimiz bir oyun. Çeşitli bulmacaların yanı sıra eğlenceli ve komik sahneler barındıran bir oyundu.
Curse of Monkey Island barbers

2) Army Men

Oyuncak Hikayesi’de neymiş. Bizim ondan önce Army Men’lerimiz vardı! Bu oyun ilk olarak TPS tarzında çıkmıştı daha sonra bir baktık RTS adında strateji oyunu olarak çıktı. Bildiğiniz oyuncak askerler ile savaş. Oldukça zevkli bir oyundu.
army.men

1) Grand Theft Auto

GTA’yı unutmak mümkün mü? Şimdiki liseliler hatta üniversiteliler bile bilmez. İlk GTA’da biz tepeden kuş bakışı olarak oynardık. Hey gidi GTA 1 hey. Favorim GTA 2 olduğunu söyleyebilirim. GTA 2’de çeşitli çete ve mafyalar ile işbirliği yaparak destek alabiliyorduk ondan onu ayrı bir severim. Modern GTA oyunlarında da GTA 3’ün yerini hiçbir yeni GTA tutamamıştı.
gta2

Kaydet

Kaydet

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir