OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Uluslararası İktisat

uluslararasi iktisat 1

Hızlandırılmış uluslararası iktisat teorisi dersleri olarak söyleyebileceğim şunlardır.

İnsanın aklına gelmeyecek bazı soruları soran ve bunları cevaplayan teorilerden oluşan bir bütündür. diye bir adam kurucu babası sayılır. Hani Finansbank reklamlarında berberin emoya dönüştürdüğü zaattır. Öğrencileri sınav haftası bünyelerini geceleri kafein manyağı yapan iktisatçı işte budur.

’in bir de hani dolmuşlarda sırf vermeyeyim diye motor üstüne oturan ve paradan sorumlu minibüsçü kankası vardır ya veya berbere sırf jöleyi bedavaya getirmek için girip yalandan iki hal hatır muhabbetti yapan yardakçı gibi bir David Ricardo adlı yardakçısı bulunur. Ricardo ’in tüm teori ve görüşlerini destekler ve cümle âleme ”adam haklı beyler” düsturunu savunmuştur.

Birde bu Ricardo-Smith ekürilerine sırf kıllık olsun diye antitez koyan ve her ikisine gider yaparak eğer ki o yaşamasaydı, bugün birçok ders kitaplarının sayfa sayısını yarıya inecekti diyeceğimiz bir diğer atarlı iktisatçı John Maynard Keynes vardır. ona sonra değiniriz.

Uluslararası İktisat
Uluslararası İktisat

’in bazı görüşleri ise şu şekildedir…

-Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler (laissez faire laissez passer) : bizimkilerin ”saldım çayıra Mevla’m kayıra” dediğine elin adamının ”laissez faire laissez passer” demesidir. Devletin elini ticaretten üretimden ve satıştan çekmesi gerektiği düşüncesini savunarak, ekonomik olaylarda yönetimin müdahale etmemesi prensibidir. Yönetim karışmazsa ekonomik olayların tıkırında işleyeceği ve sonunda bir dengeye kavuşacağı düşüncesidir. bu dengeyi de ”görünmez el” düzeltir teorisidir. Bazılarınca bu söylem ””bırakınız öpsünler ülkeyi” manasına da gelir.

-Görünmez el : ”Su yolunu bulur panik yapmayın” lafının Smith tarafından piyasanın, dışardan bir müdahale olmaksızın, kendi kendine verimli bir noktaya erişeceğini söyleyen teori. Yani devlet müdahalesine gerek yoktur, zira bireyler kendi çıkarları için ne yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler felsefesi ile özetlenebilir.

Uluslararası İktisat
Uluslararası İktisat

Görünmez elin bir taraflara kaçıp Amerika’nın 1929′da büyük bir buhrana girmesinden sonra Keynes’in konuşma aldığı bir konferansta klasik kapitalistlere ve ’e ithafen “şimdi o görünmez el gelsin de sizi kurtarsın!” diyerek adam Smith’e ve kapitalistlere muazzam bir tarihi ayar verdiği rivayet edilir. Birde Maradona’nın görünmez eli yani “o Tanrının elidir.” deyişi vardır ki onun dersimizle bir alakası yoktur.

Bugünlük son konu olarak John Maynard Keynes. Eğer o yaşamasaydı veya ’e gider yapmasaydı birçok ders kitabımın sayfa sayısını yarıya düşürecek olan ve fakültede uluslararası iktisat dersinin 1 dönemde bitirilerek geriye kalan zamanda beden dersi yapılmasını sağlayacak olan adamdı ama olmadı canı sağ olsun Keynes amcamızın.

Devlet müdahalesine yer vermeyen laissez faire(bırakınız yapsınlar) sistemi yerine piyasaya devlet müdahalesinin gerekli olduğunu savunan ve Karl Marx’tan esinlenen sosyalist iktisatçıdır. Ölmeden önce yeterince şarap içmediğinden yakınan Keynes diğer birçok iktisatçı gibi homoseksüel olduğu görüşü ortaya atılır.

Uluslararası İktisat
Uluslararası İktisat

Devletin ekonomiye müdahalesini savunarak liberalleri başta kızdırsa da yetmişlere kadar fikri geçerliliğini sürdürmüştür. 1929 buhranı sırasında söylediği ”eğer bankaya 100 pound borcunuz varsa bir sorununuz var demektir. ancak borcunuz 1 milyon poundsa bankanın bir sorunu var demektir” sözü günümüzdeki durumu da gayet iyi yansıtıyor. Ayrıca IMF’nin fikir babasıdır. Neredeyse her konuda liberallere karşı görüş geliştirmiştir.

Amerika Birleşik Devletleri 1929 ekonomik buhranı sırasında ortaya çıkmış olup, kapitalizm ile komünizm arasına tampon olmakla kalmayıp, krizin yıkıcı etkilerini sona erdirdiği belirtilir. Sonralarında da David Ricardo ekürileri gibi Keynes-Milton Friedman ekürileri oluşur.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir