OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Ücretsiz Fidan Dikmek İster Misiniz?

ecosia nedir ucretsiz agac dikmek

ecosia nedir ucretsiz agac dikmek

Ücretsiz ağaç dikmek istiyorsanız, “şu hayatta bir dikili ağacım bile yok” demek istemiyorsanız bu yazımız ilginizi çekecektir. Konumuzun başrol oyuncusu Ecosia arama motorudur.

Google aramalarında son aylarda çıkan sonuçlar sizi bunaltmış olabilir. Türkçe aramalarında her aradığınız konuda gazeteler, sözlük siteleri veya haber sitelerinden, oradan buradan içerik çeken kendilerini olarak adlandıran onedio tarzı web sitelerinin çıkmasından bıkmış usanmış olabilirsiniz.Bu özellikle 2018’in son yarısında hat safhada olmaya başladı. Haber sitelerinin adeta gereksiz, kopya (spam) içerikleri ile kendini doldurması ve Google’ın bu siteleri en üstte taşımasından kaynaklanıyor. kullanıcıları düşünerek içerik üreten bilgi dolu siteleri ön plana taşıyacağım sözüyle algoritmalarını hazırlarken böyle bir sonuç ortaya çıkması vahim bir durum ne yazık ki. Umarız bu hatasını en yakın zamanda telafi edecek ve gerekeni yapacaktır.

Ecosia Nedir?

Ecosia‘ya gelirsek 2009 yılının Aralık ayında Christian Kroll tarafından Berlin’de kurulmuş bir arama motoru. Oluşum tamamen bir dostu olma amacıyla kurulmuş. Ecosia’nın en büyük özelliği yaptığınız aramalar ile dünyanın çeşitli yerlerinde ağaç dikilmesi. Yaptığınız her 45 arama sonucunda bir fidan dikilmekte. Başka herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Sadece arama yapmanız fidan dikmelerine yardım ediyor. Ecosia arama motoru CO2 (karbondioksit) salınımına engel olarak çalışmaktadır. Enerji gereksinimlerini güneş panellerinden karşılamaktadır.

Ecosia Arama Motoru Altyapısı

Ecosia arama motoru verilerini Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük ikinci arama motoru olan Microsoft Bing üzerinden çekmektedir. Ancak Ecosia açıklamalarına göre olduğu gibi verileri çekmiyor. Ecosia kendi algoritmasını kullanarak sonuçları ortaya çekiyor. Unutulmamalıdır ki Yahoo arama motoru da uzun bir süre önce Microsoft Bing ile birleşmişti.

Ecosia Arama Motoru Özellikleri

Ecosia açıklamasına göre sizin hiçbir arama verileriniz belli bir şekilde depolanmıyor. Veriler bir hafta sonra siliniyor. (Bir hafta tutmalarının nedeni de, 45 arama sonrası dikilen fidan dikileceğinin kaydını tutmak) Aramalarınız gizli şekilde kalıyor.

Ecosia’da yaptığınız aramaların verileri veya sizin kişisel veriler herhangi bir üçüncü taraf firmaya şahısa satılmıyor. Buna reklam verenler dahil.

Aramalarınız şifrelenerek arama motorunda arama yapılıyor.

Ecosia üzerinden yaptığınız aramaların hiçbir şekilde takibi yapılmıyor. Arama motoru üzerinde hiçbir takip sistemi yok.

Ecosia'da yapılan aramalar her zaman gizli kalır

Ecosia verilerinizi paylaşmaz

Nerelerde Fidan Dikimi Yapılıyor?

Ecosia daha çok ekvator kuşağında yer alan ormanlık alanlarda dikim yapıyor, tabi şimdilik. Genel olarak bu ülkeler; Burkina Faso, Madagaskar, Tanzanya, Uganda, Endonezya ve Peru. Bu güne kadar 40 milyon ağaç dikimi yapıldı.

Ecosia'nın Burkina Faso'da yaptığı fidan dikme çalışması öncesi sonrası

Ecosia Burkina Faso’da bir çalışması

Ecosia Arama Motorunu Nasıl Kullanabilirsiniz?

Ecosia aram motorunu kullanmanız için yapmanız gereken çok basit. Ecosia.org sitesine girip aramalarınızı buradan yapabilirsiniz. Bunun haricinde buraya tıklayarak Ecosia Chrome, Firefox, Safari, IE ve daha fazla tarayıcı için olan eklentileri yükleyerek varsayılan arama motorunuzu Ecosia yapabilirsiniz. Ayrıca buraya tıklayarak Ecosia mobil cihazlarınız için uygulamayı indirebilirsiniz. Yapılan çalışmalar ve güncel haberlerini görmek için için Ecosia Youtube kanalını takip edebilirsiniz.

Ücretsiz fidan dikimi yapmak için Ecosia arama motorunu kullanın

Ecosia dikim yaptığı ağaçlar

Ecosia Arama Motoru Kullanıcı Deneyimi

Kişisel deneyimimi anlatacak olursam Ecosia’yı kullanmaya başladığımdan beri Google’ı aratma gibi bir ihtiyacım olmadı diyebilirim. Ecosia’da yaptığım aramalar şuan ki aramalarına göre daha başarılı diyebilirim. Yaptığım arama sonuçlarında haber veya Türkiye’nin en çok girilen sitesi diye bilgi içermeyen sağdan soldan toplama yazılardan oluşan sitelere pek rastlamıyorum. Ecosia’da da sadece kelime aratma ile kısıtlı değil. Haritalar, video, görsel vb. aratma seçenekleri mevcut. Bence yeterli gelebilecek bir arama motoru, yeterli gelmeyecek olursa zaten Google, Bing veya Yandex ile açığı kapatabilirsiniz.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.