OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Thomas Edison Kimdir?

thomas edison kimdir

thomas edison kimdir

İcraatları sayesinde tüm dünyada tanınan bir isim olan Thomas Edison özellikle yaşadığı 20. Yüzyıla damgasını vurdu. İnsanlığın ve bilimin gelişmesi adına yaptığı icraatları ile hayatını bilime adayan ender isimlerden biri olmasıyla da dikkat çekiyor. O dönemde insanların hayatını kolaylaştıran pek çok buluşa imza atan bu önemli isim aynı zamanda kendisinden önce yapılan pek çok icadı geliştirerek daha faydalı bir form kazandırmış olması ile de ön plana çıkar.

Genellikle adı elektrik ile birlikte anılıyor olsa da aslında genelinde geliştirilmiş formu ile halen kullanılan onlarca farklı icadın sahibi Thomas Edison’dır. Aynı zamanda icatlarının patentini de aldığı için ismi tarihte “en önemli mucitlerden biri” olarak geçer. O dönemde patent almak ve farklı ülkeler tarafından da patentin onaylanmasını sağlamak son derece güçtü. Ancak Thomas Edison aldığı patentleri Amerika’dan ’ya, İngiltere’den ’ya kadar pek çok ülkeye de onaylatıyordu.

Thomas Edison’ın İlk Yılları Sıkıntıyla Geçti!

O dönemin koşullarında bilime inanılmaz ve hatta bilimle ilgilenen insanlar çok ağır cezalara çarptırılırdı. Thomas Edison da bu isimlerden biridir. Yaşamının ilk yıllarından itibaren tam bir bilim aşığı olan bu önemli isim, bilime olan düşkünlüğünden kaynaklı olarak pek çok sıkıntılar çekmiştir. Ancak sonrasında yaptığı buluşlarla herkesin ilgisini çekmeyi başarmış ve hayatı kolaylaştırdığı için de daha rahat bir hayat sürmeye başlamıştır. Ticari zekasıyla da ün yapmış olan bu ismin hayatının son yarısını zenginlik içerisinde geçirdiği de bilinir.

11 Şubat 1847 yılında Ohio kentinde doğan Thomas Edison Hollandalıdır. Michigan Port Huron’da ilk eğitim dönemini geçirirken son derece ilginç bir olay yaşanmıştır. O dönemde  Thomas Edison algılama güçlüğü çektiği gerekçesi ile okuldan uzaklaştırılmıştır. Ardından evinin kilerinde kendine bir kimya laboratuvarı kuran bu ismin dehası aslında okul yıllarında da kendini gösteriyordu.

Kimya laboratuvarında kendince bazı çalışmalar yapmaya başladı. Hatta telgrafı evinin kilerinde bulunan bu laboratuvarda icat etti. Bir yandan çeşitli çalışmalar yaparken bir yandan da mors alfabesini öğrendi. 12 yaşına geldiğinde ise geçim sıkıntısı nedeniyle bir trende meyve satmaya başladı. Ayrıca trenin bir vagonunda baskı makinesi kurduğu ve baskı makinası ile gazete basmaya başladığı da bilinir. Ancak trende çıkan bir yangın nedeniyle Thomas Edison sorumlu tutulduğundan buradaki işine de son verildi.

Thomas Edison O Kazadan Sonra Neredeyse Duymuyordu!

Trende meydana gelen bu yangın çeşitli patlamalara da neden oldu. Thomas Edison bu kazada yaralandı ve o günden sonra ömrü boyunca kulakları neredeyse sağırlık derecesinde az duymuştur. Trenden atıldıktan sonra ABD ve Kanada’da telgrafhanelerde çalışmaya başladı. 1868 yılında yeniden bir atölye kurdu ve elektrikli kayıt aygıtını icat etti. Ancak patentini satamadığı için ciddi bir fakirlik dönemine girdi. Borçları nedeniyle New York’a taşınmak zorunda kaldı. 1871 yılında Mary Stilwell ile evlendi ve 3 çocuk sahibi oldu. 1931 yılında da yaşama veda etti.

Thomas Edison İcatları Neler?

Ünlü mucidin en bilinen icatları elektrik ve ampul oldu. Ancak aslında her ikisini de icat ettikten sonra geliştirmeye devam etti ve çok sayıda icat yaptı. Hatta öyle ki elektrik santrali dahi kurma girişiminde bulundu. Mors alfabesi ile çalışan bir telgraf cihazı icat etti. Fonografı 1877 yılında icat etti. Aynı zamanda hareketli kinetograf ile sinemanın temellerini dahi attı. Çeşitli boya malzemeleri, radyo alıcıları ve daha onlarca farklı icadı bulunuyor. Bu nedenle “Thomas Edison yaşasaydı interneti icat eden kişi olabilirdi” düşüncesine sahip olanların sayısı oldukça fazla. Günümüzde book of ra gibi büyük heyecan uyandıran pek çok makina ve oyunun icat edilmesine de vesile olabilirdi.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.