OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Spartalılar Moğollar Savaşı

Spartalılar Moğollar Savaşı
300 spartali mogollar savasi 1
Spartalılar Savaşı

Uzun zamandır tarih hakkında yazmıyordum. Arka arkaya 4-5 gündür tarih hakkında yazacağım ve yazacağım yazılar uzun olacak. İnternet arşivinde bulunsun isteyen yararlanır.

Gelelim başlıktaki savaşa. Ekşi sözlük’te başlığını gördüğüm bu hiç gerçekleşmedi. Çünkü Spartalılar ile arasında 1000 – 2000 yıllık fark var. Biz ya olsaydı üzerinden konuşacağız.

Yazının en sonunda söyleyeceğimi şimdi belirteyim. Bırak Spartalıları, Spartalılar yanına Makedonları (Büyük İskender) ve Romalıları dahi alsa savaşın süresi en fazla 35 dakika uzardı. Yani sakız niyetine Spartalıları çiğnerdi.

Öncelikle Spartalıları biz, tarihte meşhur 300 tane Spartalının tarihin en iyi ordusu Persler karşısındaki filmlere konu olmuş savaşla hatırlıyoruz ki o savaş gerçekten olmuştur. Bilimkurgu değildir. Peki Spartalıları bu kadar meşhur yaparak karşısına koyan ne özellikleri vardı.

Sparta ordusu: Phalanx denilen resimdeki gibi bir formasyonla savaş tarihinde devrim yapmışlardır. Bu phalanx formasyonu Romalılara yüzyıllar süren imparatorluğu getirmiştir, bu phalanx taktiği Büyük İskender’e Yunanistan başlayarak Uzak Asya’ya kadar fethetmesini sağlamıştır. Spartalı askerler cesurdu ama bırak zırh kullanmayı savaşta kalkanları bile yoktu. Tamamen piyadeden oluşan ve zırh, kalkan, kılıç, ok, yay kullanmayan bu orduya ve Phalanx formasyonuna süvarilerle dalmak intihar demekti. Ama tamamen atlılardan oluşan uzaktan oklarla zırh kullanmayan Spartalıları keklik gibi avlar ve savaşın süresi en fazla 30 dakika sürerdi.

Spartalılar Moğollar Savaşı
Spartalılar Savaşı

Moğol Ordusu: Yarın Cengizhan ve üzerine yazıda daha detaylı değinirim ama tarihin gördüğü en stratejik ve savaş Tanrısı olan Cengiz Han’ın Moğollarını bu kadar korkutucu yapan özellik, at üstünde mükemmel derecede kusursuz ok yay kullanabilen ve at üstünde uyumayı öğrenerek sürekli mobilite halinde olan ve tamamen atlılardan oluşan ordusuydu. Moğol ordusunda her 1 askerin en az 4 tane atı vardı. Yani 50.000 atlıdan oluşan ordunun 250.000 atı vardı. Moğol atlılarının bir özelliği bozkır atları çok dirençliydi ve saman yerine ot yiyerek besleniyorlardı.

Savaşın Sonucu: Zırh ve kalkan kullanmayan baldırı çıplak ama six packli Spartalı ordusuna karşı hebele hübele diye ortada atıyla dolanan kısa boylu Moğolların taktikleri şu olurdu.

Açık alanda ve düz bozkırda Spartalıların hoplit piyadelerinin Moğol atlılarına karşı şansı olmazdı. Spartalıların yapacağı savaşı dar alana çekmek ve zamanında Pers ordusunu dar boğaza sıkıştırarak 300 askerin 100.000’lerce Pers ordusunu dar boğazda 3 gün tutması gibi bir taktikle yardırmaya çalışırlardı. Sparta ordusu kanatlara ayrılıp sağ ve sol kanattan Phalanx formasyonunda hoplit piyadeleri ile metrelerce uzanan mızraklarla Moğol atlılarına karşı safları sıkılaştırıp yardırmaya çalışırlardı. Moğolların başında da Cengiz Han olduğunu varsayarsak resimdeki gibi mızrakları dikmiş 1000 tane adama karşı bodoslama atlılarla dalacak halleri olmazdı.

Spartalılar Moğollar Savaşı
Spartalılar Savaşı

Resimdeki gibi 10.000 Moğol atlısının zırh kullanmayan Sparta ordusuna ok yaydırdığını düşününce savaş zaten burada bitiyor. Kaldı ki phalanx formasyonu nedeniyle çok ağır, hantal ve uyuşuk hareket eden Sparta ordusu çok hızlı ve seri olan Moğol ordusunun formasyonunu bozacak atağı bile olmazdı. Eğer ki Sparta ordusu da ok ve yay kullanacaksa eğer bu sefer Cengiz Han ordusunu 3’e bölerek ortada yaylım ateşi yapan oklu atlılar, sağ ve sol kanatta süvarilerle bu sefer Phalanx formasyonunu sağdan ve soldan biçerek savaşı kazanırlardı.

Sözün özü ağır zırhlı piyade dahil olmak üzere açık alanda hiçbir ordunun Moğollara karşı şansı olmazdı. Sadece çivi çiviyi söker hesabı karşısına ağır süvarilileri koyarak resimdeki gibi açık alanda hilal taktiği yapabilen ve aynı zamanda Moğol okçu atlılarına karşı gene aynı okçu atlılarla karşılık vererek hilal taktiğiyle kıskaca alınarak yenilirdi ki bunu Memlüklüler yaptı diyoruz. Bir sonraki yazı Ayn-ı Calut’ta Moğollar ve Memlüklüler savaşı olacak.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.