OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Şövalyelerin Ortaya Çıkışı

Şövalyelerin Ortaya Çıkışı
Şövalyelerin Ortaya Çıkışı
Şövalyelerin Ortaya Çıkışı

Şövalye kavramının nasıl ortaya çıktığını merak ediyor musunuz?

Orta Çağ’da şövalyelik kavramının ve dolayısıyla şövalyeliğin çıkışı hafif sabanlar yerine tarımda ağır sabanların yaygınlaşmasına dayanır. Bu kavramı biraz açacak olursak eğer; Avrupa’da 11. yy. ‘da ortaya çıkan teknolojik yenilikler daha çok tarımla alakalıydı. Bu yeniliklerin en önemlileri ağır sabanın bulunması ve buna dayalı üçlü tarla rotasyonu ve yeni bir at koşum sistemiyle çivili at nalının bulunmasıdır. Bu yenilikler birbirlerine destek olarak 1100 yy.’dan sonra kuzey Avrupa’da görülen zirai büyümenin temelini oluşturdu. Böylece Roma zamanında seyrek nüfuslu ve ekonomik açıdan geri kalmış bir sınır bölgesi olan kuzey Avrupa, Akdeniz topraklarına rakip olacak bir şekilde tarım ve zirai üretimde ilerlemiştir.

Şövalyelerin Ortaya Çıkışı
Şövalyelerin Ortaya Çıkışı

Ağır sabanın en büyük avantajı yumuşak topraklara göre daha verimli olan Kuzey Avrupa’nın o sert topraklarını sürme imkânı vermesi ve dolayısıyla tarıma elverişli hale getirmesidir. Bu sabanın ikinci önemli avantajı ise büyük saban bıçağı toprağı alt üst ettiğinden ekilen topraklarda çapraz sürüm işlemini gereksiz kılarak insan emeğinden tasarruf sağlamasıdır. Başlangıçta çok verimli topraklarda uygulanabilen üçlü tarla rotasyonu da önemli avantajlara sahipti. Farklı mevsimlerde değişik ürünlerin ekilmesiyle kıtlığa karşı bir sigorta görevi görüyordu üçlü tarla rotasyonu. İlerleyen zamanlarda da ikili tarla rotasyonundan üçlü tarla rotasyonuna geçilmesiyle üretim miktarı %50 arttı ve köylünün tüketeceğinden fazla ürün üretmesine yol açtı. Böylece göreli olarak zenginleşen köylülerden alınan ve kiralar sayesinde Prof. askeri birimler yani şövalyeler oluşmaya başladı. Her derebeyinin kendi içinde sahip olduğu bu parasal güçle sağlanan vergi gelirleri sağlam zırhlardan, çift elli kılıçlardan ve yeni üzengilerden oluşan şövalyelerin oluşturulmasını sağladı.

Şövalyelerin Ortaya Çıkışı
Şövalyelerin Ortaya Çıkışı

İlk başlarda hafif miğfer ve normal bir kılıçtan oluşan bu ağır zırhlı süvari birlik yani şövalyeler geçen yıllarla birlikte atlarından tutun başlarına taktıkları boynuzlu miğferle kadar görsel bir şov halini aldı. Bu açıdan zamanında en karizmatik bulduğum Töton Şövalyelerinin boynuzlu bu miğferleri adamlara ayrı bir karizma ve düşmanlara da korku salmaktadır.

Şövalyelerin Ortaya Çıkışı
Şövalyelerin Ortaya Çıkışı

Sonuç olarak power is the money, money is the power olarak tarımda %50 üretim artışı sağlayan lordlar artan parayı şekilli miğferlere, kılıçlara, at koşum takımlarına yatırdı ve gelişen teknolojiyle süslenip püslenen Töton Şövalyeleri, Kutsal Roma İmparatorluğu’nun Gothic Şövalyeleri ve Tapınak Şövalyeleri ortaya çıktı. Bu ağır zırhlara sahip şövalyelerle gelişen Avrupa ordusu da komşularına karşı durumu tamamen değiştirdi ve zamanında Avrupa’yı öttüren istilacı kavimlerin zırhsız ordularına karşı üstünlük kurmaya başladı ve istilalar bu yeni askeri güç sayesinde çok azaldı. Size bir kaç Gothic Knight ve favorim olan töton şövalyelerinin miğferlerinin resimlerini göstermek istiyorum.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.