OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Sosyal Paylaşım Siteleri

fight club’da bir laf vardı ve şöyle diyordu. ”senin sahip olduğun eşyalar bir süre sonra sana sahip olmaya başladıklarında orada bir terslik vardır diye”. işte genel manada da teknolojiyi kullanırken onu hayatımızın merkezi haline getirip diğer sosyal aktivitelerden uzaklaşmak gene bir terslik yaratır. kullandığınız nesneler bir süre sonra sizi kullanmaya başladığında problemlerde başlar. tıpkı bir çok insanın artık evinde yüz yüze misafir ağırlamaktan ziyade facebook, msn veya üzerinde webcam aracılığıyla online chatleşip hal hatır sormayı ve dertleşmeyi, yüz yüze evinde misafir ağırlamaya yeğledi gibi.

son dönemde disconnetivity anxiety yani türkçesi internete bağlantısızlık endişesi adlı yeni psikolojik ve tıbbi bir durum bile ortaya çıkmış. bu durumda ki kişi 7/24 internetle bağlantıda kalmak istiyor. olamadığında ise büyük bir inkar, aşırı derecede agresiflik ve kızgınlık, pazarlık aşaması, üzüntü-depresyon ve bu durumu kabullenme evrelerini yaşıyor-muş.

tabi ki sokaktan 100 kişiyi çevirip interneti -özellikle facebook, ve msni- ne için kullanıyorsun diye sorsam büyük çoğunluğu ailemle ve sevdiklerimle iletişim için, bazende yeni kişilerle tanışmak için kullanıyorum cevabı verirler ki haklıdırlar da. gene yapılan bir araştırmaya göre kişilerin %80’i interneti önceden beri tanıdıkları insanlarla görüştüğü %20’nin ise yeni insanlarla tanışmak için kullandığını söylüyorlar. şimdi de yaşayan bir insan abde de yaşayan oğluyla en iyi hızlı ve webcam aracılığıyla canlı iletişimi üzerinden yapacak. diğer türlü telefonlara kontör dayanacak bir durum değil. ama diğer taraftan da teknolojinin sağladığı avantajı dengeli kullanmak lazım. yani aynı evin içinde salonda laptop başında olan birisi yan oda da bulunan ev arkadaşından herhangi bir şey istemek için facebookta pokeleyip twitter da yorum yapmasına gerek yok.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir