OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&SanatYaşam

Sonlanmış En İyi 10 Bilim-Kurgu Dizisi

the-event-en-iti-bilim-kurgu-dizileri

Herkes sevmez ama seven de çok sever bilim-kurgu dizilerini. Kimilerine göre saçma gelse de bulunduğu zaman dilimin de henüz olanaksız olduğu içindir. Ama ne var ki gelecekte olasılığı yüksektir. Örneğin 1970 ler de çekilen bilim-kurgu filmlerinde ellerinde küçük aletler ile haberleşenleri görenler bu ne saçma şey demiştir. Ama bugün bunları cep telefonu diye adlandırıyoruz. Yani bilim kurguların hepsi uydurma değildir. Kurgunun yanında bilimde içerir.

Sonlanmış ve en iyi ve izlemenizi tavsiye ettiğimiz 10 bilim-kurgu dizisi:

1) Fringe

Fringe_en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Bilim-kurgunun yanı sıra gizem, dram, aksiyon ve komediyi birlikte barındıran muhteşem bir dizidir. Her bölümde farklı bir heyecan yaşarken paralel evrenler ile ufkunuzu genişletecek bir dizi.

 

2) Stargate SG-1

Stargate_sg1-en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Stargate (Yıldızlara Geçit) filmini izledikten sonra hemen başlamanız gereken bir dizi. Epey eski ve uzun bir dizi olmasına karşın sizi hiç sıkmayacak bir dizi. Bilim-Kurgu ve harmanlaması ile insanı sürekli heyecanlandıran bölümlere sahiptir. Mısır Tanrılarına farklı bir boyuta taşımışlar. Aslında mantıklı da denebilir.

 

3) Stargate Atlantis

stargate-atlantis-en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Stargate serisinin ilerleyen dizisidir. Stargate SG-1 in son 3. sezondan itibaren paralel olarak yayınlanmıştı. Atlantis kıtasına değinen bu dizi aynı zamanda kadim insanlara da değiniyor.

 

4) Torchwood

torchwood_en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Şahsi olarak en beğendiğim bilim-kurgu dizisidir Torchwood. de çok kişi tarafından bilinmez. İngiliz BBC yapımı bir dizidir. Bazı bölümlerinde ünlü ve çok eski bir dizi olan Dr. Who ya paralel gider. dışı canlılardan dünyayı koruyan özel bir ekibi anlatmaktadır. Oldukça sürükleyici ve hoş bir dizi.

 

5) Primeval

primeval-en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Zamanda yolculuk, dinazor severlere şiddetle önericeğimiz bir dizi. Geçmişin haricinde gelecekten de olası gelişmiş türdeki canlıları gösteriyor. Çok fazla süprizin gerçekleştiği dizi 3 sezondan sonra sonlandırıldı. Son olarak geçen yıl (2013) de Primeval New World olarak Kanada yapımı çekilse de tutmadı ve 1. sezondan sonra devamı gelmedi.

 

6) The X Files

The-X-Files-en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Efsanevi dizilerden biridir The X Files. dışı yaşam ve dünya da ki paranormal olayları konu alan mükemmel bir dizidir. Bilim-kurgunun yanı sıra korku ve gerilim konulu da diyebiliriz.

 

7) Jericho

Jericho-en-iyi-bilim-kurgu-dizileri

Amerika’nın tüm eyaletlerinde nükleer bomba patladığını hayal edin. İşte bunu konu alan bir dizi. 🙂 Amerika da nükleer bombalar patlıyor ve tüm eyaletlerin ortasındaki bir kasaba hayatta kalma mücadelesi veriyor o da Jericho kasabası. Dizi 2 sezon sonunda bitirildi ucu açık kaldı fakat dizinin fanatikleri yoğun baskılar sonucu bir kaç bölümlük 3. sezonu çekildi ve yayınlandı. Şiddetle tavsiye edilir.

 

8) Flashforword

Flash-Forward-en-iyi-bilim-kurgu-dizileri-354

Tüm anda bayılırsa (işinde gücündekiler dahil) sizce ne olur? Dizi de cevabı ilk bölümde var fakat olay bunla sınırlı değil. Tüm bayılan ve 1 dk lık rüya gören insanlar gelecekten bir kesit görür. Kimi öleceğini görmüştür kimi güzel bir anını. Kader değiştirilebilir mi? Tüm bunların cevabı dizide var. Ama ne yazık ki 1 sezon yayınlandı bu güzelim dizi.

 

9) V (Visitors)

v_visitors_en-iyi-bilim-kurgu-dzileri

Bir gün tüm dünyanın en büyük kentlerine devasa bir uzay gemileri iner ve dost olduğunu söylerler. Görüntüleri tıpkı bizim gibidir evren de uzun süre aradıktan sonra bizi bulduklarını ve çok mutlu olduklarını her türlü yardıma açık olduklarını söylerler. Peki gerçekten öyle mi? Eski bir dizi olan V (Visitors) yenilenmiş haliyle izlemenizi tavsiye ederiz.

 

10) The Event

the-event-en-iti-bilim-kurgu-dizileri

Mükemmel ve çok tutmuş bir dizi neden 1 sezon yayınlandıktan sonra kaldırılır anlam vermek güç.

Dizi konu olarak. 60 yıl önce bir uçak kazası yaşanır. Kazadan kurtulanların kimlikleri yoktur. Kanları bizimkilerden farklıdır. Hepsi özel bir tesiste saklanır. Hapis hayatı yaşarlar neticede. Yeni gelen ABD başkanının önüne dosya gelir. 60 yıl önce çekilmiş fotoğraflarını görür ve durumlarını öğrenir. Çok kızar ve onları görmek için bölgeye gitmek ister. Götürürler fakat yanlış bir durum vardır ortada. 60 yıl önce ne iseler bugün de öyledirler. Hiç bir yaşlanma belirtisi yoktur. Dizi ilerleyen bölümlerinde Atlantis, Marduk gezegeni gibi çok merak dilen konulara değinecekti ama ne yazık ki devamı gelmedi.

Daha önerilecek çok diziler var örneğin bir tanesi; Terra Nova.

Şimdiden herkese iyi seyirler.

Oturanbilge.com

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir