OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Sevgiliden Ayrıldıktan Sonra Yapılması Gerekenler

seyahat-edin

seyahat edin

Her güzel şey birgün bitebilmektedir. Özellikle ilişkilerin sonlanması insanları büyük bir yıkıntıya sürüklemektedir. Hele de kişilerin çok değer verip sevdiği insandan ayrılması ve hala sevginin varlığı kişiyi oldukça yaralamaktadır. Bazen de sevgi olarak sanılan şey alışkanlıklardır. Düşünecek olursanız bir eşyanız yada evcil bir hayvanınızı kaybettiğinizde bile onun yokluğu sizi üzer, bunun sizin hayatınızın her anında ve anılarınızın büyük kısmında yer aldığını düşünecek olursak oldukça büyük sıkıntı oluşturmakta. Yani yaşadıklarınızın veya alışkanlıklarınızın yok olması sizi oldukça yaralayacaktır.  Her sabah günaydın veya geceleri iyi geceler dilediğiniz bir insan artık hayatınızda yoktur.

Sonuç olarak kişinin yokluğu ile üzüleceksiniz, bu üzüntüyü kaldıramayacak gibi bir yük binmiş gibi hissedeceksiniz. Özellikle de terk edilen sizseniz, özgüveninizi yitirmiş gibi hissedeceksiniz ve bir başka ilişkiye yanaşmaya korkacaksınız. Özgüven yitirmediyseniz de çivi çiviyi söker mantığı ile hareket etmeyi kafanıza koyacaksınız ve yeni bir sevgi arayışına çıkacaksınız. Bunun her ikisinin de hatalı olabileceğini söyleyebiliriz. Tek yapmanız gereken hayatınıza devam etmektir.

1) Özgüveninizi yitirmeyin
ozguven-yitirmeyin

Özellikle terk edilenlerin başına gelenlerden biri özgüven eksikliği olmaktadır. İlişkiye ya da karşındaki cinsiyete karlı kendisini yetersiz hissetme bir başka ilişki de ya da hayatın genelinde eksikler olduğuna inanılır. Tüm bunları düşünmeyi bir kenara bırakın. Kendinizi telkin edin. Sizi terk eden kişi sizin yeterliliklerinizden dolayı değil birbiriniz ile uyumsuzluğu yüzünden ayrılmıştır. Yani kişi ile uyumlu değildiniz zaten. Bu da Adriana Lima, Angelina Jolie veya Brad Pitt gibileri bile aldatılıyor, terk ediliyor. Yani ilk ve tek yaşayan siz değilsiniz.

 

 

 

2) Hobilerinize kendinizi verin

hobi-edinin

Evet hobilerle uğraşmanız zor gelecektir ancak en zevk aldığınız hobileriniz ile uğraşmaya çalışın, herkese saçma gelebilecek şeyler bile olsa zevk alacağınız şeyler ile uğraşın. Yeni hobiler de edinebilirsiniz.

 

 

3) Spor yapın

spor-yapin

Evde oturup zararlı abur cuburlar, sigara veya alkol gibi şeyler tüketip zırlayacağınıza spora kendinizi verin. Ya bir spor salonuna kaydolun ya da ilçenizde yürüyüş yapın, arkadaşlarınız ile maç yapın. Giden gitmiştir kendinize zarar vermek yerine kendinize yatırım yapın ve sağlıklı yaşamaya bakın. Sırada gelecek olan kişilere iyi görünmeniz gerek. Şimdi bunu okurken diyeceksiniz ki ama ben onu istiyorum. Doğrudur istersiniz hatta sizin için hayatınıza giren en iyi kişi oydu ancak bu düşünce hatalıdır. Onun da eksiklikleri vardı, her insan gibi. Evet onun gibisini bulamazsınız ama daha iyisini bulabileceğinizden emin olabilirsiniz. Bu yüzden formda kalmak için spor yapın. Ayrıca spor yaparak içinizdeki tüm enerjiyi dışarı salabilirsiniz.

 

 

4) Arkadaşlarınız ile sosyalleşin

arkadaslariniz-ile-sosyallesin

Ülkemizin insanları genel olarak kıskanç olduğu için ilişkiler başladığı zaman arkadaşlar geri plana atılır. Ya az görüşülür ya da hiç görüşülmemeye başlanır. Ne kadar hatalı da olsa gelenek halini almış gibi bir durum. Bunu yapmayanlar varsa tebrikler. Evet yapmanız gereken arkadaşlarınız ile sosyalleşmek. Gidip arkadaşlarınızı toplayıp o kişi ile nasıl barışırım ya da o kişiyi anlatmayın tabiki. Kısacası sürekli olarak dertleşmeyin. Eğlenmeye çalışın.

 

 

5) Eğitime yönelin

egitime yonelin

Öğrenmenin yaşı yoktur. Hangi yaşta olursanız olun öğrenmek bitmez. Aldığınız bir eğitim varsa bir üstünü okumak için planlara başlayın. Bir işiniz varsa, işinizin yenilikleri veya yan dalları için sertifika programlarına katılın. Zaten bir öğrenci iseniz, yine sertifika programlarına yazılabilirsiniz veya yeni bir dil öğrenimi için kursa yazılabilirsiniz.

 

 

6) Seyahate Çıkın

seyahat-edin

Yalnız, veya arkadaş grubu ile bir seyahat iyi gelecektir. Bütçenizin durumuna göre yurtdışı veya yurtiçi gezileri yapabilirsiniz. Bütçe düşük ise bulunduğunuz şehirde bile göremediğiniz yerler vardır ya da komşu şehirde… Bu yerleri görmeyi deneyebilirsiniz.

 

 

 

7) Sosyal medyadan uzak durunsosyal-medyadan-uzak-durun

Aktif bir kullanıcısı olsanız da, olmasanız da genel olarak ayrılanlar sosyal medyadan birbirini takip etmekte. Çiftlerden biri illa ki sosyal medya da ruh halini yansıması olarak bir söz, bir şarkı, bir paylaşır. Siz bunun ne takipçisi olun ne de paylaşımlarda bulunun. Sosyal medya da arkadaşlarınızın mutluluğunu görüp ben neden mutsuzum diye üzüntü içine girmeyin. Sosyal medya da zaten kimse mutsuz değil. Aslında herkes sanal bir mutluluk içerisinde. Kimse zayıf yönlerini yansıtmak istemez. Siz de yaptığınız veya yapacağınız mutlu olduğunuzu gösterecek paylaşımlar içerisine girmeyin. Kendiniz de iyi biliyorsunuz ki bunları eski sevgilinizin görmesi için yapacaksınız. Düşünmeyin bunları sadece bulunduğunuz anın tadını çıkarın. Eskiden sosyal medya mı varmış.

 

 

8) Özgürlüğünüzün tadını çıkarın

ozgurlugun-tadini-cikarin

Bir kadar olmasa da sevgiliyken de sevgilinize karşı olan sorumluluklarınız vardır. Ama ayrıldığınıza göre artık bu sorumluluklardan kurtuldunuz. Hayatınızda üzerinizde bulunan bu yüklerden birinin kalktığını düşünün ve rahatlayın. Özgürlüğünüzün tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

 

9) Sanata yönelin

sanata-yonelin

Sanata yönelebilirsiniz. İsterseniz kendiniz bir dalına yönelebilirsiniz ya da sadece izleyici olabilirsiniz bu size kalmış. Dizi, (dram içermeyen) izleyin, tiyatroya, baleye, konsere gidin. Size hiç zevkli gelmeyen sıkıcı bir gösteri olsa bile gitmeyi deneyin.

 

 

 

10) Profesyonel yardım alın

psikolog-destegi-alin

Klişe bir söz olan” zaman, en iyi ilaçtır” kullanmasak olmaz. Evet zamanla aslında geçecek ancak ilk zamanlar zordur. Yukarıdaki maddeleri uygularsanız zaten hayata farklı açılardan bakacak ve hayatın tek bir kişiye bağlı olmadığını görebileceksiniz. Ancak bunu hala başaramıyorsanız profesyonel bir destek almanızı öneririz. Özellikle bir psikoloğa gitmanizde yarar vardır. Ancak şunu unutmayın da ilk ve tek ayrılan kişi siz değilsiniz.

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir