Kategoriler
Yaşam

Seboreik Dermatit (Egzama) Tedavi Yöntemleri

Saç diplerinde kızarıklık, kaşındı ve kabuklanma seboreik dermatit belirtileridir
Saçlarda kepek benzeri kabuklanmalar

Seboreik dermatit tedavisi konusunda en yeni güncellemelere eski konumuzdan ulaşabilirsiniz.(9 Kasım 2018)

tedavisi konusunda bu yazıyı yılında yazmıştım..Ancak çok daha ilerleme kaydettiğim için sil baştan güncelleme kararı aldım.(10 Mart 2015)

Öncelikle şunu belirteyim, ben de hepiniz gibi defalarca doktora gittim. Doktorların verdiği ilaçlar genel olarak ketoral vb. medikal şampuanlardı ve bunun yanında yine kortizon içeren losyonlar m-furo vb. hatta bazen de alerji hapları idi. Her doktora sordum “neden bu hastalık oluyor?” “nedeni nedir?” çoğunda farklı cevaplar geldi. Kimisi alerji dedi, kimisi stres, kimisi sağlıksız düzensiz yaşam vs.  Yaklaşık 3 yıl önce doktora gitmekten vazgeçtim artık. Kendi sorunumu kendim çözmeye çalıştım. Bir çok makale yazı okudum. Kendi üzerimde testler denedim. Sonucunda başarılı oldum. Seboreik dermatit hastalığının tedavisini doğal sayılacak yöntemlerle sağlıklı bir şekilde nasıl atlatabileceğinizi sizlere açıklayıcı şekilde anlatacağım.

Seboreik dermatit neden oluyor?

Tıbbi açıklama olarak sizlere bunun cevabını veremem ama kuzenimde de bende de yıllardır var ve diğer seboreik dermatit hastalarıylada görüştüm ortak noktamız vücudumuz aşırı yağ üretiyor. Bu yağa sebum adı verilmekte. Roaccutane adlı vücudun yağ musluğunu adeta kesen bu ilacı kullananlarda hastalığın yok olması bundan olsa gerek. Seboreik dermatit ile beraber bazı kişilerde sivilce problemi de olabiliyor bunu da dipnot olarak eklemek isterim.

Seboreik dermatit tedavisi nasıl olmalı?

Asıl önemli nokta işte burası. Öncelikle dediklerimi harfiyen uygulamanız şart ki bunlar sizin yararınıza olacak şeyler.

1) Şekeri hayatınızdan çıkarmanız en büyük şartlardan biri. Bunu yapmadığınız taktirde seboreik dermatit tedavisini unutun. Her türlü şekerden bahsediyorum. Normal bir minik naneli şeker bile buna dahil! Hatta meyve, meyve suları ve diğer tüm şeker içeren yiyecek ve içecekleri kesmeniz şart bunlara süt dahil. Çay, kahve için ama şekersiz olsun. En ufak şeker kullanmanız tedaviyi geçersiz kılacaktır. Şeker kullanımını bitirdikten sonra zaten kendiliğinden iyileşmeleri göreceksiniz ama bu 1 ayınızı kadar alabilir. Bünyeden bünyeye göre değişir. Tedaviyi hızlandırmak için ve bu hastalığından uzun süreli kurtulmanız için diğer maddeleri de uygulamalısınız.

2) Normal şampuanları kullanmanız özellikle saç diplerinde pullanmalar yaşayanlar için hastalık varlığını sürdürecektir. Bundan kurtulmanız için tek bir şampuan öneriyorum o da: Vichy Dercos. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta şu yağlı saçlar için olanını almalısınız. Üzerinde minik mavi bir çizgi mevcuttur. Aşağıdaki fotoğrafta yeni ve eski kutularını görebilirsiniz. Şampuanın sıvısının rengi eski formülünde turuncuya çalan bir renkteydi yenisi ise saydam. Ama meraklanmayın her ikisi de aynı etkiye sahip. Zaten temelde şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerek.

 

Seboreik dermatit için şampuan Vichy Dercos yağlı saçlar için
Vichy Dercos yağlı saçlar için

 

 

Seboreik Dermatit Nerelerde Görülebilir?

3) Sakal, kaş diplerinde, burun kenarı, alın bölgesi ve kulak çevresinde kızarıklık, pullanma veya kaşıntı kısacası seboreik dermatit bulunanlar bu bölgelere aşırı kimyasal içeren kozmetik ürünleri sürmemelidir. Vichy Dercos ile yüzünüzü yıkamanızı öneriyorum. Ama zaten şekeri kestiyseniz buralarda kaybolmaya başlayacaktır. Hızlı iyileşme istiyorsanız, m-furo veya muadili bir losyonu parmağınıza az miktarda damlatıp kızarıklık olan bulunan bölgelere sürün. Dediğim gibi çok az miktarda olması yeterlidir. Sürdükten sonra aşırı bir kızarma yaşayabilirsiniz ama en geç 12 saate kadar kızarıklık yok olacak ve iyileşme başlayacaktır.

4) Genital bölge, göğüs bölgesi ve koltuk altı gibi yerlerinde kızarıklık, pullanma ve kaşıntı yani kısaca seboreik dermatit bulunanlar ise yine şeker kullanımını kestikten sonra iyileşme başlayacaktır. Ama hızlı iyileşme göstermesi için yine 3. maddede yazdığım gibi m-furo tarzı bir losyon ile parmağına bir damla damlatarak kızarıklık olan bölgeye sürebilir.

Sİvilce ve Seboreik Dermatit

5) Seboreik dermatit ile beraber sivilce sorunu yaşayanlara tavsiyem olacak. Uygulamaları halinde faydasını göreceklerdir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar yağlı cilde sahip oldukları için bazı bünyelerde sivilce de beraberinde geliyor. Suratın yağlı bölgelerinde ve saç diplerinde olabiliyor bu sivilceler.  Yine 1. maddedeki şeyler bunlar içinde geçerli ek olarak yapılması gerekenler; cips, kuru yemiş (özellikle yağlı olanlar fındık, fıstık, ceviz, kaju vs. leblebi tarzı sorun değil tüketin), çikolata (şekerli zaten tüketmeyin, şekersiz olsa dahi tüketmeyin), kakao, hazır satılan kekler (zaten bunlar şekerli oluyor tüketmemeniz lazım) gibi abur cuburları bırakmalısınız. Yapmanız gereken ile A vitamini içeren havuç gibi sebzeler tüketiniz. Bunun yanı sıra Avicap adlı 3 TL fiyatındaki A vitamini kapsülleri kullanabilirsiniz.

6) Bu madde hem seboreik dermatit hemde sivilce ile beraber yaşayanların uygulaması zorunlu değil ama önerdiğim bir madde. Probiyotik ve prebiyotik besinler tüketin. Bu besinler başlıca; lahana turşusu, kefir, boza, kımız, elma sirkesi gibi içecek ve yiyeceklerde bulunmakta. Ama bunları yine kapsüller ile de alabilirsiniz. Önerim Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus veya NT Biotic. Diğer siteler ve forumlarda okumuşsunuzdur bu hastalığa karşı elma sirkesi tedavisi diye. Elma sirkesinin seboreik dermatit üzerinde etkili olmasının temel nedeni probiyotik içermesi. Elma sirkesini herkes içemez, kimisinin midesi kaldırmıyor, kimisinin reflüsünü azdırıyor, o yüzden alternatifleri sundum sizlere seçim sizin.

Seboreik Dermatit Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Tedavide bunları uyguladıktan sonra iyileşmeye başladığınızı göreceksiniz. Dipnot olarak vereyim kafeinli şeylerin tüketimini haftada bir kaç defaya düşürün. Alkol kullanımının hastalık üzerinde herhangi bir etkisini görmedim. Ancak aşırı şeker içeren alkoller ve aşırı tüketim söz konusu olduğu zaman azıyor. Unlu mamuller yani karbonhidrat temelli besinleri aşırı tüketmeniz hastalığın nüksetmesine neden olabilir bunu da göz ardı etmeyin.

Seboreik dermatit tedavisine başladığınızda iyileşmeyi 1 ayda da görebilirsiniz, 1 haftada da bir kaç gün içerisinde de. Ama tekrar altını çiziyorum temel nedeni şeker! İyileştikten sonra ara sıra kaçamak yapıp şeker tarzı şeyler tükettikten bir kaç gün sonra hastalığa bağlı kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gördüğünüzde şaşırıp paniğe kapılmayın. Yine aynı yolları deneyerek çözümlersiniz.

Herkese acil şifalar dilerim. Sorularınızı ve deneyimlerinizi yorumda paylaşmanız dileğiyle.

 

“Seboreik Dermatit (Egzama) Tedavi Yöntemleri” için 43 yanıt

Merhaba şuan resimdeki şampuan doğru olan mı? Vich nin yani? aşağıda yorumlarda birisi sormuş, evet kutusu yine değişti demişsiniz, tam olarak fayda sağlayan hangisi oluyor şimdi?

Merhaba, yeni kutuyu henüz almadım ama bir kaç güne alacağım o zaman yenilerim görseli. Yukarıdaki soldaki şampuan kutu üzerinde ne yazıyorsa aynısında almanız yeterli.

selam mıllet sd bu rahatsızlık daha önce sadece saclarımda mevcuttu 4 sene once geldı ve kısa sürdü 2 ay sonra gıttı ..Günlük 20 30 bardak sonra 8 ay once tekrar geldi ve su anda saclarımda egzama yok…egzamanın oldugu yerler kaşınıyordu bende kaşıyordum kaşıdıgım yerler dokuldu ..daha sonra kaşlarıma gectı kaşlarımı doktu çok fazla acılma oldu devamında kirpiklerime indi arkadaşlar şeker demış bende buna katıyorum hastalıgımın başlangıcın şekerden oldugunu düşünüyorum…2 aydır şeker kullanmıyorum ..Ve dün diyete başladım tuzsuz beyaz ekmek mayalı urunler baharatlı, urenler cola cıps zaten onları yemeyıde bıraktım …Bulundugum bolgede gıtmedıgım alman doktoru kalmadı onlarda bizim gibi caresiz..Benım su anda en buyuk sıkıntım kaşlarımın dokulmesı ve gozlerımın sulanması yanması batması …Diyeti 8 ay denecem gerçekten bu hastalıktan kurtulmak istiyorum…devamında başarılı olursam tekrar yazarım kalın saglıcakla

Probiyotik hap kullandınız mı etkileri nasıl birde şuan hastalık durumunuz nedir geçtiyse ne kadar zamandır etkisini koruyor bilgilendirirmisiniz ? Ona göre bende başlayacağım.

Asıl mesele bağırsak florasının dengesini bozmamak onu korumak. Şu zamanda yediğimiz yiyeceklerle de bu çok zor olduğu için probiyotiği sürekli olarak kullanmakta yarar var. Ben 2 ay kullanıyorum bir ay ara verip yeniden kullanıyorum. Şeker ve genel olarak aşırı karbonhidrat tüketmezsem egzama görülmüyor.

Ben de şeker konusunda aynı kanaatteyim. Seboreik dermatit bende yıllardan beri vardı ama en büyük atağı günde iki çaydanlık çay içtikten sonra oldu. Yaklaşık üç dört ay durmadan hep şekerli çay içtim sonra kafam bir gecede yara bere doldu tüm vücudum sedef ve egzama oldu. Nasıl fark ettiysem bilmiyorum ama şekerin zararlı olduğunu anladım. Şekeri bıraktım iki yıldır çok nadiren tatlı yedim. Hem kilo verdim hem sedefim gitti sadece bir dirseğimde biraz sedef var. Bacaklarımda bi kaç sedef yarası kalmıştı vangölüne girdim onlarda gitti. Ama seboreik dermatit devam ediyor. Biraz azaldı ama saçlarımın çoğu gitti. Keşke yıllar önceden bıraksaydım şu şekeri. Neyse. Yüzüm için pruzon kullanıyorum. Çok nadiren dermovate kullanıyorum
Pruzon yan etkileri yok ama dermovate apse filan yapıyor. Şimdi tek derdim başımdaki yaraları bitirmek. Dermotto losyon pek yaramadı. Seboderm şampuan da pek yaramadı. Vichy denicem inşallah olur bir kaç tel saçım kaldı bari onlar gitmesin. Allah hepimize şifa versin amin.

Arkadaşlar merhaba. Bugun bi.krem kesfettim ondan size bahsetmek istedim. Satan kisi kesin çözüm dedi. Daha almadim ürünü 7 yillik estetisyenmis. Krem 360 tl ebaya baktim 40 dolar yani 120 tl civarı. Alip kullanmayı düşünüyorum. Ürünün adi luminesce celluar rejuvanation . Benimde sizin gibi 15 senedir kullanmadigim şey kalmadi yüzüm de gecmek bilmiyor. Birde dikkat ettim sakal birakinca cenemde ki yara hemen buyuyor kesince sakalı yavaşlıyor. Sac icin Vichy anti danduruf mu ne onu kullaniyorum iyi geldi . Bu kremde bi umut iste. Allah yardimcimiz olsun.

Merhaba yaklaşık 15 yıldır ben de bu dertten muzadaribim. Makalenizde önermiş olduğunuz şampuanı almak için araştırma yaptığımda Vichy’nin
sebum karşıtı bir şampuanı olduğunu da farlettim. Ürünün adı Dercos Sebum Karşıtı Şampuan (Yağlı saç derisi) olarak geçiyor. (http://www.vichy.com.tr/cheveux/SEBUM-KAR%c5%9eITI-%c5%9eAMPUAN-DERCOS/p17431.aspx) Makalenizde önerdiğiniz ürün sanırım Dercos Kepek Karşıtı Bakım Şampuanı (Yağlı saç derisi) (http://www.vichy.com.tr/cheveux/KEPEK-KAR%c5%9eITI-BAKIM-%c5%9eAMPUANI-DERCOS/p15298.aspx)

Makalenizi yazdığınız tarihten bu yana üründe bir değişim gerçekleşerek seborik dermatit tedavisi için uygun olan ürün Dercos Sebum Karşıtı Şampuan (Yağlı saç derisi) olarak değişmiş olabilir mi? Ürünü almadan önce sormak istedim.

Teşekkürler.

Evet yine kutusunu değiştirmişler. “KEPEK KARŞITI BAKIM ŞAMPUANI Şampuan – YAĞLI SAÇ DERİSİ” şeklinde yazan olacak.

Merhaba şuan resimdeki şampuan doğru olan mı? Aşağıda yorumlarda birisi sormuş, evet kutusu yine değişti demişsiniz, tam olarak fayda sağlayan hangisi oluyor şimdi?

Merhaba. 4-5 yıldır var bende bu hastalık ama son 1 senede aşırı çoğaldı .
Öncelikle Şeker tüketimim sıfır 4-5 aydır, (halk dilinde riyazet adı altında bi program uyguladim aşırı yasaklı diyet listesi var 🙂 )
ama sd geçmedi . tekrar doktora gittim bana yüzüm için kortizonlu krem ve ketoral krem verdi ve konazol şampuan verdi . saç içinde losyon (aynı b.kun kahverengisi diyebiliriz 😀 )

buraya kadar herşey rutin ama(İLK DEFA kullanacağım) alerji hapi Crebros(3hafta) ve Tetradox verdi(1,5ay kullanıcakmışım) ikiside yan etkisi fazla ilaçlar. siz bunları kullanmış birisiniz . bu ilaçlar kullanmaya değermi yani yan etkisine katlanılırmı ?

Geçmiş olsun. Tavsiyem bol bol kefir, ev yapımı yoğurt vb. probiyotik içeren şeyler tüketmen. Şker derken tabi süt ve meyvelerde etkili olabiliyor. Yada aşırı unlu mamül tüketimi. Stres etkisini de unutmamak gerek.

Alerji hapı kaşıntı içindir, tetradox genelde sivilceler için yada deri hastalıkları için verilen bir antibiyotik. Kesin çözüm olacağını sanmıyorum ben uzun süre kullandım bir yararını görmedim.

Merhabalar, ben küçükken aşırı şeker tüketirdim. Annemin yaptığı baklavaların şerbetini tabağa dodurur içerdim o derece… Büyük bardak çaya 6 tane şeker atardım. Daha sonra ne olduysa artık büyük bardağa 1 tane küp şeker bile fazla şekerli geliyor bana. Yine ortaokul zamanında cok fazla jöle kullanırdım fakat sacımda en ufak bir kepeklenme olmadı. Ne yazıkki 2 sene önce bende de seboik dermatit rahatsızlığı nüksetti. Ve gün geçtikçe ilerliyor. Doktorların çeşitli ilaçlarını vs. denedim. Alternatif olarak Prof. Saraçoğlu’nun formüle ettiği formülüde denedim yalnız 2 hafta deneyebildim çünkü hem aşırı zahmetli hemde kabıklanma çok daha fazla arttı. Yukarıda da denildiği gibi belkide bakterilerden oluyor olabilir. Ama şunu farkettim doktorum en son gittiğimde ilginç bir şekilde bana 10mg zoretanin verdi ve 2 günde bir içmemi söyledi. Hastalığın zaman zaman ateşlenmesinde en büyük etkenlerden biri de yağlanmanın artması. Bu ilaç yağlanmayı azalttığı için ve beraberinde nemlendirici veya doğal bir saç kremi kullanırsanız düzenli bir şekilde saçlarda belirgin bir şekilde azalma gördüm. Nitekim belirtmem gereken bir husus da önceleri saçlarım cok fazla yağlanırken bu hastalık basladıgından beri yağlanma azaldı bence bir şekilde o yağlanma bu kabuklanmaya da sebebiyet veren faktörler arasında. Size kesin şunu kullanın diyeceğim bir tavsiye veremeyeceğim. Bende arayış içerisindeyim yukarıda bahsedilen Head & Soulders türkiyeye gelmiş onu denemek istiyorum. Fakat tavsiye edebileceğim tek şey hangi ürünü kullanırsanız kullanın yanında % 100 doğal bir saç kremi kullanmanız ve saçınızı gün aşırı yıkayıp temizlemeniz. Umarım bu hastalğa bir an önce bir çare bulunur da hepimiz bu illetten kurtuluruz.

Not: Benim rahatsızlığım Saç bölgesinde sakal diplerinde zaman zaman kaşlarda burun kenarlarında ve göğsümde görülüyor.

Şeker kullanımını yok ettiğinde özellikle surattakilerin geçtiğini göreceksin bir süre sonra.

Merhaba hocam sürekli şeker kullanımını bitirin demişsin. Şekeri bırakmak gerçekten bir çok hastalığın ortaya çıkmasını da engelliyor daha dinç daha sağlıklı oluyor insan. Fakat ben bu şekilde bir çözüme gidilmemesi taraftarıyım. Şeker yediğimizde orada hangi bakteri vs. besleniyorsa onu azaltacak tedbirler bulmalıyız böylece şeker yiyebiliriz. Ayrıca yağlanmayı azaltan akne ilaçları da etkili oluyor. Özellikle benim kullandığım zoretanin düzenli kullandığımda belirgin azalma görüyorum. Şeker yemeyip yağlanmayı azaltırsak daha etkili olabilir fakat asıl bunun dışa vurmasını sağlayan bakteriyi azaltmanın bir yolunu bulmalıyız.

kardeş zaten şekeri/karbonhidratları kesmeden o zararlı bakterileri baskılayıp yararlı olanları artırman mümkün değil. Sen güzel düşünüyosun da öyle bi seçenek yok. antibiyotik alsan faydalı faydasız herşeyi indiriyor. Asıl mesele şu ki faydasız patojen bakteriler şeker/karbonhidratlarla toksik madde ve amonyum gibi zehirli gazla sentezliyor. Bu maddeler bağırsak çeperlerini zamanla delik deşik ediyor kana toksik madde karışıyor. aslında dermatit dediğimiz şey karaciğerin süzmeye çalıştığı toksinlerden gelen pisliktir. vücut idrar ve ter yoluyla atmaya çalışıyor ama atamadığını da deriye gönderiyor, kepeklenmeler ve kızarıklıklar bu yüzden oluyor.

anladim ducray elutıon şampuan var doktor onu önerdi bide yanında squanorm losyon önerdi siz bunlardan birini hiç kullandınızmı

merhabalar bende seboreik dermatit var sizin önerdiğiniz vichy şampuanı kullanıcam yalnız bir sorum olucak şampuanı haftada kaç kez kullanıyosunuz birde şampuanın yanında losyon kullanıyomusunuz ?

Merhaba,
gün aşırı kullanıyorum yani haftada 4 kere diyebilirim. Hatta suratımı da onla yıkıyorum. Şampuan yanında losyon kullanmıyorum hatta hiçbirşey kullanmıyorum. Tatlı yedikten bir kaç gün sonra burun kenarlarım kızarıyor losyonu o zaman sürüyorum.

anladim ducray elutıon şampuan var doktor onu önerdi bide yanında squanorm losyon önerdi siz bunlardan birini hiç kullandınızmı ?

Merhaba ya saç diplerimde kepekle birlikte bir kabuklanma da var. Nasıl geçicek ? 🙁 Vichy Şampuanını da alamıyorum pahalı mağlum. Doğal yollardan nasıl geçer 🙁 Şekeri kestim burun kenarlarımdaki egzama bitti.
Onun gibi saç diplerimdekiler nasıl geçicek lütfen yardım edin

Saçtaki kabuklanmayı hiç doğal yolla geçirmeyi denemedim sürekli bu şampuanı kullanıyorum çünkü. Ama şeker kullanımı uzun bir süre olmazsa zaten o kabuklanma da kalkıyor zamanla. Kabuklanmayı önlemek için, M-furo yada muadili bir losyonu sürebilirsin.

Merhaba bu illetten kurtulmadım şekeride bıraktım yine aynı burun kernarımda kızarıklıklar var sürekli saç diblerimde kuru hangi şampuanı kullanmam gerek yardımcı olursan sevinirim

Diğer konunun mesaj bölümünde uzunca cevapladım sorularını, yukarıdaki şampuanı öneririm.

hemen sonuç bekleme. en az 4-5 ay nişasta içeren gıdalar da dahil tüm şeker türlerini kes. sadece yeşillikten al şeker/karbonhidrat ihtiyacını ama ona da fazla abanma. yanında balık veya bol yumurta düzenli tüket geçeceğini göreceksin. bi yandan ilerki zamanlarda hakiki doğal elma sirkesine de yüklen tamamdır. herşey sabır. bi anda sonuç bekleyerek hata yapıyo herkes. herşeyin bi zamanı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir