OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Seboreik Dermatit (Egzama) Tedavi Yöntemleri

seboreik dermatit tedavisi 1
Saç diplerinde kızarıklık, kaşındı ve kabuklanma seboreik dermatit belirtileridir

Saçlarda kepek benzeri kabuklanmalar

Seboreik dermatit tedavisi konusunda en yeni güncellemelere eski konumuzdan ulaşabilirsiniz.(9 Kasım 2018)

tedavisi konusunda bu yazıyı 2012 yılında yazmıştım..Ancak çok daha ilerleme kaydettiğim için sil baştan güncelleme kararı aldım.(10 Mart 2015)

Öncelikle şunu belirteyim, ben de hepiniz gibi defalarca doktora gittim. Doktorların verdiği ilaçlar genel olarak ketoral vb. medikal şampuanlardı ve bunun yanında yine kortizon içeren losyonlar m-furo vb. hatta bazen de alerji hapları idi. Her doktora sordum “neden bu hastalık oluyor?” “nedeni nedir?” çoğunda farklı cevaplar geldi. Kimisi alerji dedi, kimisi stres, kimisi sağlıksız düzensiz yaşam vs.  Yaklaşık 3 yıl önce doktora gitmekten vazgeçtim artık. Kendi sorunumu kendim çözmeye çalıştım. Bir çok makale yazı okudum. Kendi üzerimde testler denedim. Sonucunda başarılı oldum. hastalığının tedavisini doğal sayılacak yöntemlerle sağlıklı bir şekilde nasıl atlatabileceğinizi sizlere açıklayıcı şekilde anlatacağım.

neden oluyor?

Tıbbi açıklama olarak sizlere bunun cevabını veremem ama kuzenimde de bende de yıllardır var ve diğer hastalarıylada görüştüm ortak noktamız vücudumuz aşırı yağ üretiyor. Bu yağa sebum adı verilmekte. Roaccutane adlı vücudun yağ musluğunu adeta kesen bu ilacı kullananlarda hastalığın yok olması bundan olsa gerek. ile beraber bazı kişilerde sivilce problemi de olabiliyor bunu da dipnot olarak eklemek isterim.

tedavisi nasıl olmalı?

Asıl önemli nokta işte burası. Öncelikle dediklerimi harfiyen uygulamanız şart ki bunlar sizin yararınıza olacak şeyler.

1) Şekeri hayatınızdan çıkarmanız en büyük şartlardan biri. Bunu yapmadığınız taktirde tedavisini unutun. Her türlü şekerden bahsediyorum. Normal bir minik naneli şeker bile buna dahil! Hatta meyve, meyve suları ve diğer tüm şeker içeren yiyecek ve içecekleri kesmeniz şart bunlara süt dahil. Çay, kahve için ama şekersiz olsun. En ufak şeker kullanmanız tedaviyi geçersiz kılacaktır. Şeker kullanımını bitirdikten sonra zaten kendiliğinden iyileşmeleri göreceksiniz ama bu 1 ayınızı kadar alabilir. Bünyeden bünyeye göre değişir. Tedaviyi hızlandırmak için ve bu hastalığından uzun süreli kurtulmanız için diğer maddeleri de uygulamalısınız.

2) Normal şampuanları kullanmanız özellikle saç diplerinde pullanmalar yaşayanlar için hastalık varlığını sürdürecektir. Bundan kurtulmanız için tek bir şampuan öneriyorum o da: Vichy Dercos. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta şu yağlı saçlar için olanını almalısınız. Üzerinde minik mavi bir çizgi mevcuttur. Aşağıdaki fotoğrafta yeni ve eski kutularını görebilirsiniz. Şampuanın sıvısının rengi eski formülünde turuncuya çalan bir renkteydi yenisi ise saydam. Ama meraklanmayın her ikisi de aynı etkiye sahip. Zaten temelde şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerek.

 

Seboreik dermatit için şampuan Vichy Dercos yağlı saçlar için

Vichy Dercos yağlı saçlar için

 

 

Nerelerde Görülebilir?

3) Sakal, kaş diplerinde, burun kenarı, alın bölgesi ve kulak çevresinde kızarıklık, pullanma veya kaşıntı kısacası bulunanlar bu bölgelere aşırı kimyasal içeren kozmetik ürünleri sürmemelidir. Vichy Dercos ile yüzünüzü yıkamanızı öneriyorum. Ama zaten şekeri kestiyseniz buralarda kaybolmaya başlayacaktır. Hızlı iyileşme istiyorsanız, m-furo veya muadili bir losyonu parmağınıza az miktarda damlatıp kızarıklık olan bulunan bölgelere sürün. Dediğim gibi çok az miktarda olması yeterlidir. Sürdükten sonra aşırı bir kızarma yaşayabilirsiniz ama en geç 12 saate kadar kızarıklık yok olacak ve iyileşme başlayacaktır.

4) Genital bölge, göğüs bölgesi ve koltuk altı gibi yerlerinde kızarıklık, pullanma ve kaşıntı yani kısaca bulunanlar ise yine şeker kullanımını kestikten sonra iyileşme başlayacaktır. Ama hızlı iyileşme göstermesi için yine 3. maddede yazdığım gibi m-furo tarzı bir losyon ile parmağına bir damla damlatarak kızarıklık olan bölgeye sürebilir.

Sİvilce ve Seboreik Dermatit

5) Seboreik dermatit ile beraber sivilce sorunu yaşayanlara tavsiyem olacak. Uygulamaları halinde faydasını göreceklerdir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar yağlı cilde sahip oldukları için bazı bünyelerde sivilce de beraberinde geliyor. Suratın yağlı bölgelerinde ve saç diplerinde olabiliyor bu sivilceler.  Yine 1. maddedeki şeyler bunlar içinde geçerli ek olarak yapılması gerekenler; cips, kuru yemiş (özellikle yağlı olanlar fındık, fıstık, ceviz, kaju vs. leblebi tarzı sorun değil tüketin), çikolata (şekerli zaten tüketmeyin, şekersiz olsa dahi tüketmeyin), kakao, hazır satılan kekler (zaten bunlar şekerli oluyor tüketmemeniz lazım) gibi abur cuburları bırakmalısınız. Yapmanız gereken ile A vitamini içeren havuç gibi sebzeler tüketiniz. Bunun yanı sıra Avicap adlı 3 TL fiyatındaki A vitamini kapsülleri kullanabilirsiniz.

6) Bu madde hem seboreik dermatit hemde sivilce ile beraber yaşayanların uygulaması zorunlu değil ama önerdiğim bir madde. Probiyotik ve prebiyotik besinler tüketin. Bu besinler başlıca; lahana turşusu, kefir, boza, kımız, elma sirkesi gibi içecek ve yiyeceklerde bulunmakta. Ama bunları yine kapsüller ile de alabilirsiniz. Önerim Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus veya NT Biotic. Diğer siteler ve forumlarda okumuşsunuzdur bu hastalığa karşı elma sirkesi tedavisi diye. Elma sirkesinin seboreik dermatit üzerinde etkili olmasının temel nedeni probiyotik içermesi. Elma sirkesini herkes içemez, kimisinin midesi kaldırmıyor, kimisinin reflüsünü azdırıyor, o yüzden alternatifleri sundum sizlere seçim sizin.

Seboreik Dermatit Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Tedavide bunları uyguladıktan sonra iyileşmeye başladığınızı göreceksiniz. Dipnot olarak vereyim kafeinli şeylerin tüketimini haftada bir kaç defaya düşürün. Alkol kullanımının hastalık üzerinde herhangi bir etkisini görmedim. Ancak aşırı şeker içeren alkoller ve aşırı tüketim söz konusu olduğu zaman azıyor. Unlu mamuller yani karbonhidrat temelli besinleri aşırı tüketmeniz hastalığın nüksetmesine neden olabilir bunu da göz ardı etmeyin.

Seboreik dermatit tedavisine başladığınızda iyileşmeyi 1 ayda da görebilirsiniz, 1 haftada da bir kaç gün içerisinde de. Ama tekrar altını çiziyorum temel nedeni şeker! İyileştikten sonra ara sıra kaçamak yapıp şeker tarzı şeyler tükettikten bir kaç gün sonra hastalığa bağlı kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gördüğünüzde şaşırıp paniğe kapılmayın. Yine aynı yolları deneyerek çözümlersiniz.

Herkese acil şifalar dilerim. Sorularınızı ve deneyimlerinizi yorumda paylaşmanız dileğiyle.

 

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

45 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir