Kategoriler
Yaşam

Seboreik Dermatit (Egzama) Tedavi Yöntemleri

Saç diplerinde kızarıklık, kaşındı ve kabuklanma seboreik dermatit belirtileridir
Saçlarda kepek benzeri kabuklanmalar

Seboreik dermatit tedavisi konusunda en yeni güncellemelere eski konumuzdan ulaşabilirsiniz.(9 Kasım 2018)

tedavisi konusunda bu yazıyı 2012 yılında yazmıştım..Ancak çok daha ilerleme kaydettiğim için sil baştan güncelleme kararı aldım.(10 Mart 2015)

Öncelikle şunu belirteyim, ben de hepiniz gibi defalarca doktora gittim. Doktorların verdiği ilaçlar genel olarak ketoral vb. medikal şampuanlardı ve bunun yanında yine kortizon içeren losyonlar m-furo vb. hatta bazen de alerji hapları idi. Her doktora sordum “neden bu hastalık oluyor?” “nedeni nedir?” çoğunda farklı cevaplar geldi. Kimisi alerji dedi, kimisi stres, kimisi sağlıksız düzensiz yaşam vs.  Yaklaşık 3 yıl önce doktora gitmekten vazgeçtim artık. Kendi sorunumu kendim çözmeye çalıştım. Bir çok makale yazı okudum. Kendi üzerimde testler denedim. Sonucunda başarılı oldum. hastalığının tedavisini doğal sayılacak yöntemlerle sağlıklı bir şekilde nasıl atlatabileceğinizi sizlere açıklayıcı şekilde anlatacağım.

neden oluyor?

Tıbbi açıklama olarak sizlere bunun cevabını veremem ama kuzenimde de bende de yıllardır var ve diğer hastalarıylada görüştüm ortak noktamız vücudumuz aşırı yağ üretiyor. Bu yağa sebum adı verilmekte. Roaccutane adlı vücudun yağ musluğunu adeta kesen bu ilacı kullananlarda hastalığın yok olması bundan olsa gerek. ile beraber bazı kişilerde sivilce problemi de olabiliyor bunu da dipnot olarak eklemek isterim.

tedavisi nasıl olmalı?

Asıl önemli nokta işte burası. Öncelikle dediklerimi harfiyen uygulamanız şart ki bunlar sizin yararınıza olacak şeyler.

1) Şekeri hayatınızdan çıkarmanız en büyük şartlardan biri. Bunu yapmadığınız taktirde tedavisini unutun. Her türlü şekerden bahsediyorum. Normal bir minik naneli şeker bile buna dahil! Hatta meyve, meyve suları ve diğer tüm şeker içeren yiyecek ve içecekleri kesmeniz şart bunlara süt dahil. Çay, kahve için ama şekersiz olsun. En ufak şeker kullanmanız tedaviyi geçersiz kılacaktır. Şeker kullanımını bitirdikten sonra zaten kendiliğinden iyileşmeleri göreceksiniz ama bu 1 ayınızı kadar alabilir. Bünyeden bünyeye göre değişir. Tedaviyi hızlandırmak için ve bu hastalığından uzun süreli kurtulmanız için diğer maddeleri de uygulamalısınız.

2) Normal şampuanları kullanmanız özellikle saç diplerinde pullanmalar yaşayanlar için hastalık varlığını sürdürecektir. Bundan kurtulmanız için tek bir şampuan öneriyorum o da: Vichy Dercos. Ama burada dikkat etmeniz gereken nokta şu yağlı saçlar için olanını almalısınız. Üzerinde minik mavi bir çizgi mevcuttur. Aşağıdaki fotoğrafta yeni ve eski kutularını görebilirsiniz. Şampuanın sıvısının rengi eski formülünde turuncuya çalan bir renkteydi yenisi ise saydam. Ama meraklanmayın her ikisi de aynı etkiye sahip. Zaten temelde şekeri hayatınızdan çıkarmanız gerek.

 

Seboreik dermatit için şampuan Vichy Dercos yağlı saçlar için
Vichy Dercos yağlı saçlar için

 

 

Nerelerde Görülebilir?

3) Sakal, kaş diplerinde, burun kenarı, alın bölgesi ve kulak çevresinde kızarıklık, pullanma veya kaşıntı kısacası bulunanlar bu bölgelere aşırı kimyasal içeren kozmetik ürünleri sürmemelidir. Vichy Dercos ile yüzünüzü yıkamanızı öneriyorum. Ama zaten şekeri kestiyseniz buralarda kaybolmaya başlayacaktır. Hızlı iyileşme istiyorsanız, m-furo veya muadili bir losyonu parmağınıza az miktarda damlatıp kızarıklık olan bulunan bölgelere sürün. Dediğim gibi çok az miktarda olması yeterlidir. Sürdükten sonra aşırı bir kızarma yaşayabilirsiniz ama en geç 12 saate kadar kızarıklık yok olacak ve iyileşme başlayacaktır.

4) Genital bölge, göğüs bölgesi ve koltuk altı gibi yerlerinde kızarıklık, pullanma ve kaşıntı yani kısaca bulunanlar ise yine şeker kullanımını kestikten sonra iyileşme başlayacaktır. Ama hızlı iyileşme göstermesi için yine 3. maddede yazdığım gibi m-furo tarzı bir losyon ile parmağına bir damla damlatarak kızarıklık olan bölgeye sürebilir.

Sİvilce ve Seboreik Dermatit

5) Seboreik dermatit ile beraber sivilce sorunu yaşayanlara tavsiyem olacak. Uygulamaları halinde faydasını göreceklerdir. Bu rahatsızlığı yaşayan hastalar yağlı cilde sahip oldukları için bazı bünyelerde sivilce de beraberinde geliyor. Suratın yağlı bölgelerinde ve saç diplerinde olabiliyor bu sivilceler.  Yine 1. maddedeki şeyler bunlar içinde geçerli ek olarak yapılması gerekenler; cips, kuru yemiş (özellikle yağlı olanlar fındık, fıstık, ceviz, kaju vs. leblebi tarzı sorun değil tüketin), çikolata (şekerli zaten tüketmeyin, şekersiz olsa dahi tüketmeyin), kakao, hazır satılan kekler (zaten bunlar şekerli oluyor tüketmemeniz lazım) gibi abur cuburları bırakmalısınız. Yapmanız gereken ile A vitamini içeren havuç gibi sebzeler tüketiniz. Bunun yanı sıra Avicap adlı 3 TL fiyatındaki A vitamini kapsülleri kullanabilirsiniz.

6) Bu madde hem seboreik dermatit hemde sivilce ile beraber yaşayanların uygulaması zorunlu değil ama önerdiğim bir madde. Probiyotik ve prebiyotik besinler tüketin. Bu besinler başlıca; lahana turşusu, kefir, boza, kımız, elma sirkesi gibi içecek ve yiyeceklerde bulunmakta. Ama bunları yine kapsüller ile de alabilirsiniz. Önerim Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus veya NT Biotic. Diğer siteler ve forumlarda okumuşsunuzdur bu hastalığa karşı elma sirkesi tedavisi diye. Elma sirkesinin seboreik dermatit üzerinde etkili olmasının temel nedeni probiyotik içermesi. Elma sirkesini herkes içemez, kimisinin midesi kaldırmıyor, kimisinin reflüsünü azdırıyor, o yüzden alternatifleri sundum sizlere seçim sizin.

Seboreik Dermatit Tedavisi Ne Kadar Sürüyor?

Tedavide bunları uyguladıktan sonra iyileşmeye başladığınızı göreceksiniz. Dipnot olarak vereyim kafeinli şeylerin tüketimini haftada bir kaç defaya düşürün. Alkol kullanımının hastalık üzerinde herhangi bir etkisini görmedim. Ancak aşırı şeker içeren alkoller ve aşırı tüketim söz konusu olduğu zaman azıyor. Unlu mamuller yani karbonhidrat temelli besinleri aşırı tüketmeniz hastalığın nüksetmesine neden olabilir bunu da göz ardı etmeyin.

Seboreik dermatit tedavisine başladığınızda iyileşmeyi 1 ayda da görebilirsiniz, 1 haftada da bir kaç gün içerisinde de. Ama tekrar altını çiziyorum temel nedeni şeker! İyileştikten sonra ara sıra kaçamak yapıp şeker tarzı şeyler tükettikten bir kaç gün sonra hastalığa bağlı kızarıklık, kaşıntı ve pullanma gördüğünüzde şaşırıp paniğe kapılmayın. Yine aynı yolları deneyerek çözümlersiniz.

Herkese acil şifalar dilerim. Sorularınızı ve deneyimlerinizi yorumda paylaşmanız dileğiyle.

 

“Seboreik Dermatit (Egzama) Tedavi Yöntemleri” için 43 yanıt

Bu uzun ve ayrıntılı bilgi yazısı için çok teşekkür ederim. Uygulayacağım, çözüme ulaşır ulaşmaz da sevgilerimi ileteceğim.

Merhaba SD mağdurları :))
Bende sizin gibi çekiyorum bu hastalığı.Ancak bir biyokimya uzmanı olarak çok detaylı araştırmalar yaptım size de sonuçlarını yazmak istedim.Yazının tamamını okursanız arkadaşların yazdıklarını destekleyecek ve birlikte bir çözüme gideceğimizi inanıyorum.
Ben ankarada kaplıcalarda fazla kapılıca suyu içip sonrasında inanılmaz bir karın ağrısı sebebiyle doktara giden ve bu ağrıların bağırsakta oluşan mantar enfeksiyonu ile oluştuğunu söyleyen yıllardan beri bu hasatlığı çekiyorum.1997 senesinden. Bunu geçmişte ne zaman başladığını hatırlayarak bulmam iyi oldu çünkü sonrasında egzama burun cevremde başladı. size tek tek ne ilaçları kullandığımı yazmayacağım çünkü doktorlar çaresi olmadığı için verdikleri ilaçlarında çareleri yoktu geçici olup deriyi öldüren sonrada derinin kendini yenilemek vasıtasıyla geçen kısa sürelerden ibaret. sonrasında gençlik yıllarımda saçlarımıa briyantin kullaıp yağlandırmak suretiyle saçlarıma da geçirmiş oldum hasatlığı. sonra ünv. de biyokimya bölümünü kazandım ve araştırmalarım az çok başladı. size kısaca neden olduğunu söyleyeyim. bu bir iç hastalıktır arkadaşlar büyük çoğunluğu bağırsak florasından(ki kaplıcadan sonra başlaması ondan) diğer kısmı da karaciğer tarafından oluşan bir hastalıktır. Hiç bir dermatolog size bunu söylemez çünkü onlar kanıtlanmış akademik yazıları ve okuduğu derslere inanırlar bu yüzden onlara inandırmaya çalışmayın ben denedim olmadı.
gelelim bu bağırsak florasında olanlara ve neler yapabileceğimize
Öncelikle bağırsaktaki candida mantarı yada şu an hala tıbbın ismini bilmediği bakteri/veya mantar türevinden dolayı vücüt aslında bir tepkisidir egzama(yani size yedikleriniz bana dokunuyor lütfen artık kendine dikkat et demesidir) onun için bir uzman olarak şunu söyleyeyim her türlü yabancı makaleyi okudum ister candida ister başkası olsun bağırsağınıza iyi bakın. bunun için arkadaşlar yukarda çok detaylı yazmışlar ben 3 kademeli savaş diyebilirim buna
1. karbonhidratı kesin ilk önce çünkü candida veya her ismi ney ise o mantar/bakteri dış ceperi karbonhidrat olduğundan temel yapı maddesini ona göndermeyin
2.probiyotik bakteriler alın ister eczaneden ister doğal yolla(bu konuda çalışma yaptım lacto…. bakteri türevleri candida üstünde en etkili olanları. ben size bunu alın diyemem reklam olur envai çeşit var ama isteyen olursa yorumda yazsın kullandıklarımını ve hangisinin faydalı geldiğini yazarım.) doğal olan ise kefir-doğal organik fermete edilmiş elma sirkesi-boza içmeyin onda şeker türevi var-
3.prebiyotik beslenme bu da sebze ağırlıklı yiyecekleri bol bol tüketip bağırsaktaki faydalı bakterileri besleyin ki savaştaki adamlarınıza destek olun.
daha detaylı isteyenler yorum yazabilirler aktarırım tecrübelerimi

krem bende kullandım hatta amerikada yaşadığım sürece oradaki egzama kremlerini bile aldım nafile bu işi içten bitirmeden dışarısı sadece fasa fiso yazmama gerek yok kremleri

Son olarak bu işi biz SD mağdurları birlikte bir olup bildiklerimizi paylaşırsak çözebiliriz çünkü ilaç şirketleri şu an bu işi para kazanma araçları gördüğü için bu yolda bir çare beklemeyin yakın zamanda.
benimle bilgileri paylaşmak isteyen sağlık alanında çalışmış yada bu konuda bilgi sahibi olup detayları konuşmak isteyene kapım her zaman açık email atabilirsiniz. ancak hangi krem hangi şampuan tavsiyesi isteyenler zaten yukarda bol bol var. Herkese kolay gelsin bu zorlu diyette ve sağlıcakla
[email protected]

Yukarıda bahsettiğim gibi bu hastalığın tedavisi dışarıdan tedavi edilecek bir hastalık değil. İçeriden sağlıklı beslenmeyle düzeltilebilir.

Merhaba arkadaşlar yıllardır seboreik dermatit hastasiydim Allaha şükür suan %90 yok olmus durumda reklam olur diye yazamiyorum buraya bilgi almak isteyen arkadaslar mail atabilirler

[email protected]

Ben vıchy i kullandım saçlarımda egzama kalmadı ama kafamda da saç kalmadı yani bu vichy saçlarımı o kadar çok döküyo ki bunun için ne önerirsiniz vıchyle beraber ne kullanmamı tavsiye edersiniz ? yardım edersenz sevinirmmm

Yıllardır bende aynı sorunla uğraşıyordum ayağımda 1 tl büyüklüğünde vardı göğsümde yine 1 tl buyuklüğünde saçımda 3 yıldır vardı artık kurtuldum hiç kalmadı inanamazsınız bende zor inanıyorum çünkü denemediğim şampuan kremler doktora kaç defa gittiğinin sayısını unuttum ancak kiremı kullandım artık çok rahatım tamamen iyileşti ismini hatirlamiyorum kremin eve gidince bakacagim forumda cok bakmistim hic bir ise yaramayan seyleri yazip duruyorlardi ilacin ismini bakip unutmazsam yazarim mail den yazabilirsiniz unutursam [email protected]

arkadaşlar şeker ve karbonhidratları kesin en az 1-2ay. sonrasında hakiki gerçek elma sirkesine abanın düzenli. farkı görün.

karbonhidratlar:
her türlü unlu mamüller(buğday arpa çavdar yulaf, pasta börek çörek pide ekmek lavaş vs herşey)
nişastalar(bakliyatların çoğunda var, örneğin fasülye mercimek nohut vs)
meyva şekerleri (her türlü şeker içeren meyvalara iyileşene kadar ara vermelisiniz başka seçeneğiniz yok)
süt ürünleri(süt içinde şekere dönüşen süt şekeri var, peynir süt hepsini kesin, yoğurt kötünün iyisi ama ben olsam onu da keserim çünkü kazein geçirgenleşmiş bağırsağı olanlarda sıkıntı yapıyor süt şekeri laktoz az miktarda içerse de )

eee geriye ne kaldı ben ne yiycem diceksiniz.

Bolca yiyecekleriniz:
yeşil sebzelerin her türlüsü ama abanmayın bol lif alacaksınız sizi tok tutacak bu sayede. hem %80 sudan oluşur hem karbonhidrat oranları çok azdır. haşhaş ezmesini fazla abartmamak şartıyla beslenmenize günlük az miktarda ekleyebilirsiniz fazla karbonhidrat içermiyo çünkü yağlı ve proteinli bi tohum haşhaş.
Bol yumurta, her türlü et ve balığa abanacaksınız bunun yanında.

Bunları en az 1-2 ay yapın durumu vahimler 3-4 ay yapsın sonra abanın elma sirkesine ama markettekilerden uzak durun onlar asitten yapılıyor zarar verir fermente olanı lazım doğalcıdan bulacaksınız ya da kendiniz mayalayacaksınız. elma sirkesiyle beraber bozulmuş bağırsak floranızı onaracaksınız. bunları ben uyguladım dermatitler %70 oranında azaldı öncekine göre. kesinlikle bağırsaklarınızdaki zararlı bakteri dengesi yararlılara oranla artışa geçtiği için ve bu zararlılar karbonhidratlarla beslenirken zararlı gazlar çıkardığı için vücudunuz enflamasyona uğrayıp oranızdan buranızdan yağlı kepek çıkıyor. bu bakteri dengesizliğini sabrederek sirke yardımıyla düzelteceksiniz ama en büyük ilaç sabır. bir de şunu diyim katkı maddesi olan pakete girmiş hiçbi gıdayı ağzınıza sürmeyeceksiniz. önce zararlıları çıkaracaksınız ki vücut iyileşme fırsatı bulsun. Bunları yapmayanlar bi ömür boyu sd ile sürünür. şampuanlardan kremlerden mucize bekler demesi benden.

Kısaca özetliyim seboreik dermatitin sebebini:
aşağıda birine şu cevabı verdim umarım anlaşılır olay:
“kardeş zaten şekeri/karbonhidratları kesmeden o zararlı bakterileri baskılayıp yararlı olanları artırmak mümkün değil. Sen güzel düşünüyosun da öyle bi seçenek yok. antibiyotik alsan faydalı faydasız herşeyi indiriyor. Asıl mesele şu ki faydasız patojen bakteriler şeker/karbonhidratlarla toksik madde ve amonyum gibi zehirli gazla sentezliyor. Bu maddeler bağırsak çeperlerini zamanla delik deşik ediyor kana toksik madde karışıyor. aslında dermatit dediğimiz şey karaciğerin süzmeye çalıştığı toksinlerden gelen pisliktir. vücut idrar ve ter yoluyla atmaya çalışıyor ama atamadığını da deriye gönderiyor, kepeklenmeler ve kızarıklıklar bu yüzden oluyor.”

Merhaba, benim saçım ve cildim yağlı değil. Doktorumdan anladığım kadarıyla yağlı dermatit ve kuru dermatit diye iki cinsi var. Vichy şampuanı denemek istiyorum ama mutlaka yağlı saçlar için olanı alın demişsiniz. Benim saçlar kuru tereddütte kaldım. Bir de bloglarda formül değiştiğinden beri etkisini yitirdi diyen çok var ne dersiniz?

Denemeden bilmek zor. Yukarıdaki görselde yer alan ürünü deneyin. Eğer yaramaz ise size uygun olanını bulmanızı tavsiye ederim.

İşin garip tarafı 3 doktora gittim ve üçü de yediklerimle veyahut şekerle alakasının olmadığını söylediler.

Şekeri tamamen kesin farkı görün. Yakınım olan bazı doktorlar da aynı şeyi söylüyor ancak durum pek onların bildiği gibi değil. Neyle alakası olduğunu söylediler peki?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir