OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerinin En İyi 5 Savaş Uçağı

Tupolev-Tu-160-Blackjack-en-iyi-rus-savas-ucaklari-jetleri

11 Eylül’de ABD’ye terör saldırılarının başlamasından itibaren üzerinde bir çok ülkede başladı. Bu savaş Orta Doğu’da sıcak savaş ile yaşanırken diğer dünya ülkelerinde ise beşinci kol faaliyetleri olarak yaşandı ve yaşanmayada devam ediyor. Dünya üzerinde neredeyse 3. Dünya Savaşı saftlaşmaları yaşanıyor desek yanlış olmaz.

Suriye’de 5-6 yıldır süren iç savaşına bir süre önce Irak Savaşı sırasında Felluce’de üstlenen Saddamın askerleri (biz bunları Amerikan askerlerine karşı saldırılarda Iraklı direnişçiler olarak duyuyorduk.) dahil oldular. Bunu radikal İslam adı altında İslam Devleti (ISIS-IS-IŞİD-DEAŞ-DAİŞ) olarak hem Suriye hem de Irak’ın bir kısmını ele geçirdiler. Yaptıkları faaliyetler ile tüm kamuoyuna korku saldılar ve özellikle enerji hatları üzerinde bulunmaları sebebiyle IŞİD’e karşı koalisyon kuruldu. ABD önderliğinde bir süre havadan vurulan IŞİD karşısında pek bir başarı elde edilemedi, mücadele edebilecek deneyimli ve eğitimli kara birliklerinin olmayışı sebebiyle.

Bunun akabininde Rusya Ortadoğu üzerindeki İran’dan sonraki önde gelen müttefiki olan Suriye’ye elini uzattı. Suriye’de Rus uçakları sadece IŞİD’e değil tüm Suriye rejimine tehlike unsuru olan grupları bombardımana tutuyor. Bu konumuzda Rus savaş uçaklarını özellikleriyle en iyi 5 tanesini sizlere tanıtacağız.

 

5) Mikoyan MiG-29

 

mig-29-en-iyi-rus-savas-jetleri-ucagi

 

Fulcrum NATO’daki kod adıyla anılmaktadır. Tek motora sahiptir. 1977 üretimi olan bu uçaklar halen en kullanışlı ve en iyi uçaklar olarak adlandırılmaktadır. Kısa menzilli avcı ve savunma uçakları olarak kullanılsada bombardımanlarada katılmaktadır. NATO ve batı blok ülkelerinin kullandığı F-16, F-18 ve F-15 uçaklarına karşılık olarak üretilmiştir. MiG-29’lar ilk turbofana sahip uçaklarıdır.

En son modelleri olan MİG-29SMT ve iki kişilik MiG-29UBT’ler modern cihazlarla donatılmış halde görev almaktadır. Menzilleri 3500 km’ye çıkarılmış; kara saldırı görevlerini üstlenebilecek tarzda modernize edilmiştir. Geçtiğimiz gün (04.10.2015) Suriye’de görev alan ve hava sahasını ihlal eden uçaklar bu uçaklardır.

MiG-29 uçaklarının motorları nükleer patlamaların sonrasına bile dayanıklı şekilde üretilmiştir. Ayrıca 6 tane nükleer bomba taşıma kapasitesine sahiptir. Manevra kabiliyetini geçebilecek bir uçak daha üretilmemiştir üzerinde. İtdalaşı konusunda yenilmez bir üstünlüğe sahiptir.

 

 

 

4) Sukhoi Su-27

 

Sukhoi-Su-27-flanker-en-iyi-rus-savas-ucaklari-jetleri

 

Flanker NATO’daki kod adıyla anılmaktadır. Çift motora sahiptir. ATO ve batı blok ülkelerinin kullandığı F-14 Tomcat, F-15 Eagle, F-16 Fighting Falcon, ve F/A-18 Hornet uçaklarına karşılık olarak üretilmiştir. MiG-29 kısa menzilli olarak tasarlanmışken Su-27 uzun menzilli olarak tasarlanmıştır.

 

 

 

3) Sukhoi Su-35

 

sukhoi_su_35_Flanker-E-en-iyi-rus-savas-ucaklari-jetleri-

 

Flanker-E NATO’daki kod adıyla anılmaktadır. Su-27 ‘Flanker’ları geliştirmek amacıyla tasarlanırken ortaya çıkarılmış bir projedir. 1988 yılında hizmete girmiştir.

 

 

 

2) Sukhoi Su-34

 

sukhoi_su_34_Fullback-E-en-iyi-rus-savas-ucaklari-jetleri-

 

Fullback NATO’daki kod adıyla anılmaktadır. Çift motorlu ve çift kişilik avcı ve bombardıman amaçlı kullanılan Rus uçağıdır. yılında hizmete girmiştir. Su-27 Flanker örnek alınarak ypılan bu uçak gece ve gündüz, yer ve hava hedeflerine nükleer silahlar da dahil olmak üzere yüksek hassasiyetli saldırılarda kullanılmak için üretilmiştir.

 

 

 

1) Tupolev Tu-160

 

Tupolev-Tu-160-Blackjack-en-iyi-rus-savas-ucaklari-jetleri

 

Blackjack NATO’daki kod adıyla anılmaktadır. Süpersonik ve değişken geometrik yapıya sahip, en son üretim olan ağır bombardıman uçağıdır. 1987 yılında hizmete girmiştir. Rus Hava kuvvetlerinde 16 tanesi hizmettedir ve 2016’dan sonra 14 tane daha üretilmesi planlanmaktadır.

 

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir