OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Prezervatif Kullanımında Yapılan 7 Yanlış

prezervatif takarken yapilan yanlislar

Cinsel sağlık ve planmamış bir şekilde kazara olabilecek bir bebeği önlemek amacıyla prezervatif kullanımının doğru olması önem arz ediyor. Prezervatif kullanımı yanlış olduğunda büyük sorunlara neden olabilmekte. Bunlardan en ciddi olanı cinsel hastalıklar. Kondom kullanımında yanlış bilinenler ve dikkat edilmesi gereken noktalar mevcut. Bunları sıralayalım:

1) Çift kondom takmak

Çift kondom kullanımında sürtünmeden dolayı kondomlar yırtılabilmekte. Çifte önlem aldığınızı düşünseniz de aslında aldığınız önlem sıfıra düşmektedir. Prezervatif çift veya daha çok katlı olduğunda lateks yapısı sürtünme nedeniyle yırtılmakta veya delinmektedir. Bu da istenmeyen gebelik veya cinsel hastalıklara davetiye çıkartmaktadır.

2) Kondomu ölçüsüne göre kullanmamak

Prezervatif Kullanımı Doğru Ölçülerde Olmalı
Prezervatif Kullanımı Doğru Ölçülerde Olmalı

Yapılan büyük hatalardan biri doğru ölçüyü kullanmamaktan kaynaklı olabiliyor. Kişisel tatminleri bir kenara bırakın. Nasıl ki size uygun bir kıyafetinizi büyük ya da küçük giyerek dolaşmıyorsanız bunu da ölçülerine göre kullanmalısınız.

3) Su bazlı olmayan kayganlaştırıcı kullanımı

Prezervatif Kullanımı Su Bazlı Kayganlaştırıcı ile Olmalı
Prezervatif Kullanımı Su Bazlı Kayganlaştırıcı ile Olmalı

Kondomlar su bazlı olmayan kayganlaştırıcılarla beraber kullanıldığında yırtılabiliyor. Kondom ile beraber kullanılabilecek bir kayganlaştırıcı kullanılması gerekmekte. En sık karşılaşılan durumlardan biri de bu olmakta. Kayganlığı arttırmak için ilgili markaların kayganlaştırıcılı ürünlerini zaten kullanabilirsiniz.

4) Kondom paketini kesici aletle açmak

Kondom paketini kesici bir aletle açmak çok büyük yanlışlardan biridir. Kesici alet paketi açmak, delinme veya yırtılma olasılığı yüksektir. Kondomların paketleri el ile kolayca açmak için tasarlanmaktadır.

5) Kondomun son kullanma tarihi

Prezervatif Kullanımında Son Kullanma Tarihi Önemlidir
Prezervatif Kullanımında Son Kullanma Tarihi Önemlidir

Çok bilinen bir konu olmasa da kondomların son kullanım tarihleri bulunmaktadır. Son kullanım tarihi geçmiş kondomların, yırtılma veya delinme olasılığı yüksektir.

6) Kondomu tekrar tekrar kullanmak

Kondomlar tek kullanımlıktır. Bir kere kullandıktan sonra atılması gerekir. Tekrar kullanımı zaten pek mümkün değildir. Özellikle de yıkayıp kullanmayı düşünüyorsanız, kondomlar lateksten yapılma oldukları için yıkandıktan ve kuruduktan sonra, yırtılma ve delinme olasılığı yüksektir.

7) Kondomu sertleş olmadan takmaya çalışmak

Prezervatif Sertleşme Olmadan Kullanılmamalı
Prezervatif Sertleşme Olmadan Kullanılmamalı

Kondomu sertleşme olmadan takmaya çalışmak, kondomun kaymasına neden olacaktır. Bu da istenmeyen sonuçları doğurabilir.

Görseller Kaynak: Pexels

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir