OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Playstation mı Oyun Bilgisayarı mı?

oyun konsolu mu oyun bilgisayari mi
oyun konsolu mu oyun bilgisayari mi
Oyun konsolu vs oyun bilgisayarı

mı gaming bilgisayar mı?

Öncelikle bu sorunun ilk cevabî oyun tarzına göre değişir. Eğer simülasyon, strateji, menajerlik tarzı oyunlar seviyorsanız kesinlikle PC. Oyun tarzınız daha geniş ve exclusive seviyorsanız eğer PS derim. Exclusive oyunlar demişken aklınıza sadece God Of War, RdR 2, Unchertad gelmesin. Yıllarca bırak muadili çıkmasını 1 tane emulator dışında dövüş oyunu çıkmayan UFC-3 oyunu bile PS almak için başlı başına bir sebep.

-Para-

Gaming PC ile PS4 karşılaştırması tıpkı benzinli mi dizel mi tartışması gibidir. Biri daha ucuza satılırken yakıtı yani oyunları pahalıdır, diğeri daha yüksek fiyattan satılırken yakıtı yani oyunları ucuzdur. Bugün piyasadaki tüm AAA oyunları oynayabilmek için düz PS4 alıp 1500 – 1600 TL civarına oynayabilirsiniz, 4k içinse PS4 Pro alıp 2300 TL civarına oynamak mümkün. Diğer taraftan aynı AAA oyunları bilgisayarda çalıştırabilmek için minimum 5000 – 7000 fiyat bandında gaming laptop alabilirsiniz. Bu açıdan PS4 daha ucuza geliyor.

-Oyunlar-

Babaanneye anlatır gibi anlatmayacağım ama konu hakkında bilginiz yoksa eğer exclusive oyunlar denilen oyunlar kavramı vardır ve bu oyunlar sadece PS4 için çıkarlar. Last Of Us, Unchertad, God Of War, Horizon Zero Dawn, RDR-2 gibi oyunları sadece konsolda oynayabilirsiniz. Konsoldaki bu oyunların çeşitliliği yanı sıra eğer siz indie tarzı seviyorsanız, total war, football manager, uçak simülasyonu tarzı seviyorsanız tabi ki pc alın.

-Konfor-

Günümüz hız çağı. Bilgisayarın tuşuna basıp kendisine gelmesi için beklediğim 5 dakika benim için kayıpken hiç grafik ayarı, crack cart curt beklemeden CD’yi takıp çalıştırdığım PS4 konfor olarak da öne geçiyor. Konsolların rahatlığı elbette tartışılamaz. Televizyonun karşısına geçer bir güzel kurulur oyununuzu oynarsınız. Pc başındaysa genelde bir monitöre doğrudan bakıyor oluyorsunuz ve sürekli sandalyede oturmak ilerleyen yaşlarda sırt ağrısı yapabilir.

-Grafik-

Bu konuda PC açık ara önde. Yalnız şöyle kritik nokta var. Mesela PS4 Pro’da oynadığım Battlefield V’i PC’de oynamak istesem şuan en az 2000 TL’lik upgrade yapmam gerekecek. Bir konsol sizi 5 sene götürür ama şuan premium PC’niz 5 sene sonra hangi oyunu kaldırabilir muamma. Şöyle bir örnek daha vereyim. PC’de Fifa 16 çalışıyordu ama o sıralarda Fifa 18 çıkmıştı. Benim PC’de bırak Fifa 18’i çalıştırmayı Fifa 17’yi yüklememe rağmen daha menülerde kasıyordu. Gittim PS4 Pro aldım ve şuan Fifa 19’u cayır cayır oynuyorum.

Pc mi PS mi tartışmasında kararı verecek yargı merci ben değilim. Ha ben yılların yılmaz PC savunucusuyken RDR 2 için tek bir şu oyun için 4k 65 inç TV, PS4 Pro aldım. Değdi mi? Değdi. Ha birde orta halli PC var. Onda da Logitech Direksiyon setiyle beraber arada ETS-2 oynuyorum.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir