OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Paralel Evrenler Konusunda Yeni Bir Teori

paralel evren teorisi

paralel evren teorisi

Bilim insanları paralel evrenlerin varlığını kanıtlamak ve bu evrenlerle iletişime geçmenin yollarını araştırdıklarını sonunda kabul ettiler. Avustralya’daki Griffith Üniversitesi’nden Howard Wiseman’ın önerdiği teori ise beyin yakacak türden. Yeni teori, yirminci yüzyılın tek bir evreninin var olduğunu tek çırpıda tamamen yıkıyor.

Michael Hall, 1950’lerde ortaya çıkan “Çok Sayıda Dünya” yaklaşımına alternatif olarak “Çok Etkileşimli Dünya” teorisini tanıtan makalenin baş yazarıdır.

“Çok Sayıda Dünya” yaklaşımına göre bazı olaylardan sonra sonuç olarak yeni evrenler oluşur. Örneğin, dünyaya isabet eden asteroid gibi. Asteroitlerden biri Dünya’ya çarptığında – örneğin tüm dinozorları sildi. Bu yeni ortaya çıkan evrenler, bizimkilere paralel olarak ayrı bir alanda bulunuyorlar, ancak başka bir evrenle etkileşime girmemeleri gerekiyor. Bu yeni “çok etkileşimli dünya” teorisini farklı kılan şeydir.

Wiseman’ın aslında bahsetmek istediği konuyu açıklayacak olursak, aynı uzay ve zaman paylaşılıyor ancak farklı şekillerde olasılıklarda ilerliyor. Yani yukarıda bahsi geçen dünyaya çarpan asteroid bir başka evrende dünyaya teğet geçmiş durumda. Veya bir başka durumda Avustralya İngilizler tarafından değil Portekizliler tarafından kolonileşti. Yani her olasılık her farklı durum yaşanıyor.

paralel evrenler arası yolculuk

Ancak eleştirmenler, diğer evrenlerin gerçekliğini sorgulamaktadır. Bir sonraki durum ise, bu teoriyi ispat etmek.

Son yıllarda bazı teorisyenlere göre de, aslında yaşadığımız evrenin bir sanal gerçeklik simulasyonu olduğu ve paralel evrenlerinde bu simulasyonların birer alternatifi olduğu yönünde.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir