OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Özel Sektörde Kariyer Modern Kölelik Mi?

turkiyede-ozel-sektorun-son-durumlari-modern-kolelik
turkiyede-ozel-sektorun-son-durumlari-modern-kolelikSon yıllarda geniş çevremde özel sektör çalışanlarının ağzından hep “köleyim” sözü çıkmakta. Uzaktan bakıldığında veya kendisi dinlendiğinde haksız olmadığını da görülmekte. Elbette bunun sebebinin temelinde yatan şey kapitalizm.
Kariyer kelime anlamı olarak bize dışarıdan geçmiştir. Kariyer tanım olarak ise kısa ve dar anlamıyla bireylerin yapmış oldukları mesleklerdeki başarıları olarak tanımlanmakta. Kısa ve geniş bir anlamda tanımlanırsa, bireylerin hayatları boyunca edinmiş oldukları bilgi, birikim ve tecrübelerdir.

Herhangi bir özel sektör çalışanının hayatını özetleyecek olursak, kişi okulunu okurken çalışmış ya da çalışmamıştır. Olulu bitirdikten sonra erkek ise askerlik hizmetini tamamlamaya gider ve dönüşünde bir aramaya koyulur. Bayan ise zaten bir işe giriş yapmaya çalışmaktadır veya girmiştir. Kişiler işi ararken günümüz Türkiye’sinde epey zorlandığı da göz ardı edilmemelidir. Hatta kişinin hiç iş tecrübesinin olmayışı ve firmaların tecrübeli eleman istemesinden ortaya çıkan tabloda kişiler iş bulmada oldukça zorlanmaktadır. Sonunda birazda şans yardımıyla bir işe kapağı atanlar atmıştır ama genelde girdikleri iş kendi okudukları bölüm ile ya uyuşmamakta ya da zaten bir lise mezununun da yapabileceği bir iştir. Kişi günde en az 8-9 saat çalışırken cumartesi günleri bile ya tam ya da yarım gün çalışabilmekte ve hafta içleride mesaiye kalabilmektedir. Bu durumda kişiler farklı bir işe yönelebilmektedir. Yöneldikleri işlerde eğerki rekabetten sıyralamadılarsa pek farklı olmayacaktır. Asgari ücrette bir maaş ve haftada en az 50 saat iş ile sosyal hayatları bitme noktasına geldiği görülmektedir.
Bu durumda kişilerin hayatlarına bakılırsa evet bir kölelik sisteminden bahsedilebilir. Peki bu sistem niye böyle? Öncelikle genç nüfusun fazla olduğu bir ülke. Üniversite mezunlarının fazla oluşu ve genç nüfusun da fazla oluşuna paralel istihdamın yetersiz seviyede olması başlıca nedenlerden. Özellikle çok büyük olmayan firmaların bir kısmında çok fazla bilgi ve eğitim gerektirmeyen işlerde, işverenler nasılsa çok genç işsiz adam var biri gider biri gelir mantığı ile hareket ettiği için çalışanlarının bulundukları durumu pek önemsememekte adete köle gibi davranmakta. Bu da çalışanların büyük kısmında bu algının oluşmasına neden olmakta. Ne yazık ki bu durumun Türkiye’de bu sorunun daha da büyüyeceği görülmektedir.
Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.