OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Nominal ücret, reel ücret ne demektir?

nominal ücret ve reel ücret kavramları nelerdir? biz buna iktisadi açıdan ‘ aldanması’ deriz ki halk arasında sazan yemi denilebilir. peki nedir bu iki kavram?

sanırım daha önceden brüt maaş ve net maaş kavramlarını duymuşsunuzdur? peki nedir bunlar? öncelikle brüt maaş; üniden yeni mezun olacak son sınıf öğrencisinin aklından geçen maaştır. yani ona söylenen ‘brüt maaş olan 1.5oo tl’ den ssk primi, gelir vergisi, damga vergisi gibi kesintilerin olacağını bilmeden hayalini kurduğu ücrete brüt ücret denir. peki net maaş nedir? mesleğinde 20. yılı dolduran adamın, brüt maaştan vergi, sosyal primi ve diğer kesintiler yapıldıktan sonra eline geçeceğini bildiği maaştır. genelde ev kirası ve faturalar ödenince de biter o kadar da nettir net maaş. iki kavramın tanımından net ve brütün farkını gördük sanırım.

işte nominal ücret ve reel ücrette buna benzemektedir. yani şöyle ki, nominal ücret brüt maaş gibidir. arka sokaklar dizisi gibidir. olanı ve olması gerekeni değil olmayan bir şeyi gösterir. kağıt üstünde ki paradır, göz boyar ve yalancıdır. reel ücret ise daha farklı olarak enflasyonun etkilerinden arındırılmış ücrettir, behzat ç. gibidir. neyse onu ve gerçeği gösterir.

konuyu daha fazla ayrıntılayacak olursam eğer, yarın işe gittiğinizde patronunuz size maaşında artık indirim yapacağım. bundan sonra maaşını 1.ooo tl değil 750 tl alacaksın dese buna itiraz eder, isyan çıkarır, köprüleri yakar gerekirse istifayı basarsınız değil mi? ”işçilerin parasal ücretlerinde yapılacak olan bir indirime itiraz ederlerken, parasal ücretleri aynı kalsa bile fiyatların yükselmesinden dolayı reel ücretlerde meydana gelen azalmaya karşı çıkmamalarıdır” işte. peki ben size ekmeğin fiyatı aynı ama gramajı düştü desem. buna o kadarda sesiniz yükselmez eğerde. ama işin şöyle bir boyutu vardır ki olayında özü burada yatar. bir adam maaşının hepsiyle yani gidip 500 tlnin hepsiyle ekmek aldı diyelim. siz hiç hesaplandınız mı bir maaşınızla kaç tane ekmek alabilirsiniz? ekmeğin gramajı 350 gramdan adam 500 tlnin hepsine ekmek aldı. yarın oldu ve patronu adamın maaşına %100 zam yaparak maaşı 1.ooo tl oldu ve aynı gün ekmeğin gramajı 250 grama düştü. siz önceden 500 tlye 300 gramdan 500 ekmek alıyorken yarın 1000 tlye 250 gramdan gene 500 ekmek almış olmuyorsunuz. aldanmasına gelmiş oluyorsunuz. peki sizce aradaki fark ne oldu? ben söyleyeyim yukarıda açıkladığım işçi maaşının kesilmesini istemez ama parasal ücretleri aynı kalsa bile fiyatların yükselmesine ses çıkarmaz farkı oldu.

yani toplayacak olursam eğer sizin maaşınıza oranının altında zam yapıldığında misal 1.ooo tlden 1.250 tlye çıktığında aslında sizin maaşınız artmamış tersine zam oranı enflasyon oranından aşşağıda ise paranızın alım gücü bilakis azalmıştır bile. burada kritik nokta enflasyon oranı olup dananın kuyruğu orada kopar. enflasyon oranı %10 olan bir ülkede maaşınıza %5 zam yapılsa veyahut 2.ooo tl maaşınıza zamla 3.000 tlye çıktığında eğer enflasyon oranı o ülkede %15 ise tuzağına düşmüşsünüzdür demektir. bu biraz karmaşık konu ama konunun mantığı üç aşşağı beş yukarı böyledir işte.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir