OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Neden Bankacılık Sorusuna Alternatif Cevaplar

öncelikle neden sorusuna cevap vereyim diyorum. kesin cevap: nezih bir meslektir.

açayım isterseniz; insanlar tarafından saygı gören bir meslek. Örneğin bir firmada pazarlamacı olarak çalışsanız belki bankada aldığınız maaşın 2-3 katını alırsınız primlerinizle birlikte ama her zaman için insanların gözünde daha gözdesinizdir.

Bazen aklınıza bankacılığın kötü yanları gelebilir ama olayın birde şöyle bir tarafı vardır. Kamu kurumları haricinde özel sektörde haricinde kaç tane işe başvurdunuz? ya da mesela 2 seçeneğiniz olsaydı; bankacılık veya farklı bir firmada bölüm finansman, muhasebe, pazarlama vb. hangisini seçerdiniz acaba?

sanıyorum çoğunuz bankacılığı tercih ederdi. bu da mesleğin nezihliğinden, seçkinliğinden geliyor bence…mülakatlarda veya görüşmelerinde ”neden bankacılık?” sorusuna mesela ”ben hep bankacı olmak istediğim için, bankacılık” diyebilirsiniz.

-İlk olarak aldığım eğitimle bu alanda çalışmak istediğini belirtebilirsiniz. Tıpta okumuş olsaydınız doktor olurdunuz. Aldığınız eğitime en yakın meslektir bankacılık. Ayrıca okuldayken derslerini gördüğünüzde bu alana ilginizin artığını söyleyebilirsiniz. Kişisel özelliklerinize en yakın meslek olduğunu söyleyebilirsiniz. Ayrıca kariyer imkanlarından bahsedebilirsiniz, statik bir yerde kalmayacağı yani kariyer imkanlarının fazla olduğunu söyleyebilirsiniz. kişisel özelliklerinize en yakın meslek derken, sabırlı, dikkatli, kişisel iletişimin iyi olduğunu örnekle açıklayabilirsiniz.

-bu soruya sektörü hem türkiyede hem de dünyada ekonomiye yön veren bir sektör bu sektörde bsşarılı olacağıma inanıyorum diyebilirsiniz. – neden bankacılık sorusuna ”çocukluk hayalim” diyebilirsiniz. Ekonominin benim için en zevkli ve ilgi çekici alanı olan Finans’ın “icra edildiği” bir kurumda çalışmayı çok istediğim için bankalara girmeyi düşünüyorum diyebilirsiniz. birde şuna hazırlıklı olun: sınavı-mülakatları gördün. yüzlerce binlerce kişi var bu işi isteyen. şimdi o kadar kişi dururken neden seni alalım? bu soruya da Bankacılık sektörü hem Türkiye’de hemde Dünya’da ekonomiye yön veren bi sektör bu sektörde başarılı olacağıma inanıyorum ve öncelikle kariyer hedefime uyuyor diyebilirsiniz.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir