Kategoriler
Bilim ve Teknoloji Yaşam

Namı diğer The Million Dollar Homepage

artvertising1

Sene 2005. İngiltere Wiltshire da bir öğrenci olan Alex Tew , Üniversite eğitimini karşılamak için bir yol düşünmektedir. Aklına ilk gelen şey tabikide çağın icadı internette bir site kurmaktır. Aklına dahiyane bir fikir gelir . Planı site 1000×1000 pixel büyüklüğünde bir sayfa oluşturup her bir 10×10 luk pixel bloğunu resimli ve url girişli reklam/ilan olarak satmaktır. Böyle bir reklam veya ilan koyma sistemi ozamana dek görülmediği gibi pixel satışıda daha önce görülmemiştir. Alex Tew bu site için yanlızca 50 euro site açma bedeli ödemiştir ve site amcına ulaştıktan bir yıl sonra şunları söylemiştir :

En başından beridir bu fikrin bir potansiyeli olduğunu biliyordum; fakat bu, herhangi bir yöne gidebilecek olan bir şeydi. Sitenin kayıt ücreti olan 50 euro dışında kaybedecek hiçbir şeyim olmadığını düşünüyordum. Bu fikrin ilgi yaratmak için yeterince alışılmadık olduğunu biliyordum … İnternet çok güçlü bir araç.

Alex Tew, 22 Şubat 2006

The Million Dollar Homepage son 1000 pixelini açık arttırmada satmıştır ve toplamda 37 bin $ elde etmiştir . Böylece sitenin toplam brüt geliri 1,037,100 $ çıkmıştır. Bu site gelecek yıllardaki reklamcılığına ve özellikle pixel piyasasına ilham kaynağı olmuştur . www.milliondollarhomepage.com halen aktiftir  ancak pixel alımı veya satımı kapatılmış pixellerinin reklamları olmuştur .

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir