Site icon OturanBilge

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) İlletiyle Mücadele

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) adlı hastalığın sizde olduğunu öğrendiyseniz ilk işiniz internette dolanıp ne olduğuna bakmak olmuştur. Genelde HPV (Sİğil) sitelerinde bunun hakkında bilgilere rastlamışsınız ve kişilerin yaşadıklarını görünce kesinlikle korku kaplamıştır. Tek söyleyeceğim şey bütün o sitelerde okuduklarınızı kafanızdan silin!

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) nedir?

İnternette bu konu hakkında bir çok bilgi mevcuttur. Ama kısaca değinmek gerekirse bir deri hastalığıdır. Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) virüsü kıl dipleri veya bir sıyrıktan derinizin alt tabakasına girer ve sivilcemsi sert bir yapı ortaya çıkarır. Bu sivilcemsi yapının tepe kısmı içeri çöküktür yani çukur vardır.

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) nasıl bulaşır?

İnternette genital bölgeler için genellikle cinsel yolla bulaşır diye yazmaktadır ama bu tamamı ile yanlış bir bilgidir. Cinsellik yaşamamış hatta cinsel hayatı olmayan kişilerde dahi görülmektedir. Bu HPV (siğil) içinde geçerlidir. Özellikle ortak kullanım alanları mesela herkese açık ortak kullanımlı tuvaletler bunun en güzel bulaştığı alanlardır diyebiliriz. Bunun yanı sıra hamam, havuzlarda vb. alanlarda bulaşma alanları. Bunun yanı sıra hijyenik olmayan oteller ve ya Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) taşıyan birinin eşyalarının ortak kullanılması da bulaşma nedenleri olmaktadır. Yani cinselliğin haricinde bir çok nedenlede bulaşılabilir. Genellikle cinsellikle bulaşır diye insanları bilgilendirmek insanların yaşadıkları ilişkilerde huzursuzluklara yol açabilmektedir.

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) ve Cinsellik

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) hastaları kesinlikle partnerleri ile bir cinsellik yaşamamalıdır. Prezervatif veya diğer korunma yolları ile korunmak hastalığın bulaşmasına engel değildir. Hastalık kişiden gittiği görülse bile 1-2 ay daha beklemekte fayda vardır.

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum)  tedavi yoları

6 ay 2 yıl arasında hastalığın kendiliğinden iyileştiği söylenmektedir. Ayrıca bir çok tedavi yolu olduğunu internette görmüşsünüzdür. Ben yabancı kaynaklarda da baktım tedavi yollarının bir çoğu yurt dışında da aynıydı. Ama hem yurt dışında hem de Türkiye de tek şikayet olarak özellikle Dondurma (Kriyo) ve Yakma (Koterizasyon) işlemleri yapılmakta. Ama hastalar bunlar yapılsa bile bir kaç hafta yada ay sonra yeni lezyonların çıktığını söylüyorlar ve 5-6 kere gidenler bir kaç yıl boyunca bu hastalıktan kurtulamayanlar var. Ayrıca doktorların bu hastalıklar konusunda önemsiz görüp üzerine düşmemeleri de hastaları kızdıran diğer bir konu.

 

Molloscum Contagiosum (Molloskum Kontagiozum) hastalığını yaşadım ve bunu doktora gitmeden atlattım. Tavsiyem doktora giderek bir uzman kontrolünde bu hastalığı atlatmanız.

Bu hastalığı atlatmanın en temel en önemli kısmı bağışıklık sisteminizi sağlamlaştırmaktır. Bağışıklık sisteminiz güçlü ise bu hastalık size zaten uğramayacaktır. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için fast food vb. zararsız yiyecekler ile her türlü şekerli besin ve içeceği bırakmalısınız. Bunu yanı sıra kesinlikle ve kesinlikle sigarayı bırakmalısınız. Sigaraya devam etmeniz halinde bu hastalıktan kurtulamazsınız. Çok alkol kullanıyorsanız bunu azaltmalısınız. Probiyotik içerikli besinler tüketmelisiniz. Probiyotik içerikli besinlerin haricinde de probiyotik kapsül hap veya tozları kullanabilirsiniz. Ben önce NBL Probiyotik, sonraları Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus kullandım. Yatma kalkma saatleriniz ile günde 3 öğün beslenmenizi muntazam şekilde yapmalısınız. Kısa ve öz düzenli bir yaşam ve sağlıklı beslenme ve uzman yardımı ile bu hastalığı atlatabilirsiniz.

Eğer ki uzman yardımı ile beraber sağlıklı bir yaşamım var ama hala hastalık geçmiyor diyorsanız aşağıya yorum bırakırsanız ek olarak yapmanız gerekenleri size anlatabilirim.

 

Oturanbilge.com

 

Exit mobile version