OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Merkez bankası dolara neden müdahale eder?

Sanıyorum ki haberlerinde sıklıkla ” dolara müdahale etti” , ”Düşeceği gün dolara müdahale” ” kaçıyor, Merkez kovalıyor” gibi haberlerle haşır neşir oluyorsunuzdur. Peki bir ülkede dolara neden müdahale eder? Öncelikle bunun en önemli nedeni ve hatta Merkez Bankasının en temel amacı piyasada ki fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir.

Konuya iktisadi açının bir başka derecesinden bakacak olursak eğer, Merkez Bankasının Amerikan dolarıyla ”tavşan kaç tazı tut oyunu” oynamasının ve kaçan kovalanır tarzıyla doların sürekli yükselmesi ve Merkez Bankasının da müdahale ederek en son 1.9o tl seviyesine çıkan doları 2.oo tl’nin üzerine çıkarmak istememesinin nedeni sizce nedir? 2.10 tl’ye yükselirse ne olur? Kıyamet mi kopar? Tabi ki kıyamet falan kopmaz veya ülkede yas ilan edilmez ancak doların yükselmesinin önü alınamayıp doların TL karşısında sürekli değer kazanması demek dolaylı yoldan halkın cebine zarar demektir. Kelebek etkisini bilir misiniz? Hani şu Afrika’da kanat çırpmaya başlayan bir kelebeğin Amerika’da kasırgaya neden olabilmesi gibi bir doğrusal çizgiyle, doların TL karşısında değer kazanması ilişkisi kelebek etkisine benzemektedir.

Bakanların, üst düzey bürokratların arabalarının markası nelerdir? Mercedes, Auidi, Bmw tarzı arabalardır değil mi? Peki bu arabalar Türkiye’de mi üretiliyor? Hayır yurt dışından geliyor değil mi? Bu arabalar hangi cinsinden alınıyor, TL mi? hayır, Abd Doları cinsinden değil mi? Peki savunma sektöründe kullanılan onlarca kobralar, tanklar, uçaklar, jetler, silahlar nereden geliyor? Biz bunları TL mi yoksa ödeyerek mi sahip olabiliyoruz? Peki Türkiye’de milyonlarca arabanın benzin ve petrol ihtiyacı yurt dışından alınıyor ve adamlara TL ödemediğimiz için gene Amerikan Doları cinsinden ödeme yapıyoruz değil mi? İşte uzun lafın kısası dolar ne kadar yükselirse tüm bu masrafların gideri artacağı için önceden 1.5o TL cinsinden ödenen dolar 1.9o’a çıkınca 1.9o TL’den, 2.oo TL’ye çıkarsa 2.oo TL’den 3 TL’ye çıkarsa 3 TL’den hesaplanarak ödenmek zorunda ki bu da direkt olarak kamu harcamalarının artması demek, kamu harcamalarının artması demek bütçe açığının artması demek, bütçe açığının artması demek daha çok demek, daha çok vergi alınması demek halkın cebinden daha çok çıkması demektir.

İşte tüm bu nedenlerden dolayı, daha geçen günlerde açıklama yapan Merkez Bankasının dolara müdahale etmesinin başlıca nedenlerinden biri de budur. Yoksa Merkez Bankası Amerikan Dolarına garezi olduğu için veya üstünde ki Benjamin Franklin’inin kara kaşına kara gözüne ithafen iki de bir dolara müdahale etmemektedir.

En son olayı bir enstantane ile kapatalım. Dolardaki yükselişin önünü alamayan Merkez Bankası, dolara bu defa da biber gazıyla müdahale edecekmiş eğer gene 1.9o’lar seviyesinden inmezse çelik çomakla ‘höst’ diye dürtecekmiş. Ne diyelim Merkez Bankasına dolarla oynadığı bu tazı kaç tavşan tut oyununda başarılar dileyelim…

Sjackson

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir