OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Marka Nasıl Oluşturulur?

marka nasil olusturulur 1
Markada isim ve logo seçilirken dikkat edilmesi gerekenler
Marka nasıl oluşturulur

Marka oluşturmak özellikle de bulunduğumuz çağda oldukça zor ve ekonomik yönden maliyeti zorlayıcı bir unsur olmuştur. Marka oluşturmak bir 50 yıl öncesinde kolay bir süreçken şimdilerde ise,  rekabetin yüksek olması nedeniyle zorlaşmış bir unsurdur.

Marka Nedir?

Marka sizin ürün veya hizmetlerinizi rakiplerinizden ayırt eden isim ve logodan oluşan bir unsurdur. Sizi si yapan, özel tasarımlar ile özgün çalışmalarınızın farklılığının unutulmamasını sağlayan bir araçtır. Marka sizi diğer markalardan ayrıştırmasının yanı sıra, tüketiciye güven vermektedir. Bu yüzden marka bir firmanın ürün ve hizmetlerini ayırt etmesi, rakiplerinden bir tık önde olması bakımından, olmazsa olmazdır.

Markada İsim Tercihi Nasıl Olmalıdır?

Markanızı seçerken en önemli konu ismidir. Markanızın ismi akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilebilir olması kesinlikle önem arz etmektedir. Markanızı eğer ki yurt dışına dayalı küresel (global) bir pazara yönelik oluşturacaksanız, isminizin Türkçe kökenli olmaması, Türkçe kökenli olacaksa bile Türkçe karakterler içermeyen, kolay telaffuz edilebilir ve kısa olmalıdır. 

Bunun en güzel örneklerinden biri Arçelik markasını örnek verebiliriz. Arçelik içerisindeki pazarda Arçelik olarak tanınırken dış pazarda bu isimle tutulması imkansız olacağı için dış pazarda Beko adıyla bilinmektedir. İkisi de aynı marka ancak isim tercihi yüzünden yurt içi ve yurt dışı isimleri farklı olmuştur.

Yine başka bir ülke için marka oluşturulacaksa, o ülkenin ve o bölgenin o isimle alakalı sosyal ve kültürel bakımından yaklaşımını araştırmanız oldukça önemlidir. Çünkü seçtiğiniz kelime o bölgede bir argo veya sosyal bakımdan insanların negatif tepkilerini çekebilecek türden olabilir.

Marka Logo Tercihi

Marka oluşturmak isminin bilinirliğinden sonra akla gelen ilk şey sembollerdir. Bu yüzden sizi temsil eden semboller oldukça önem arz etmektedir. Seçeceğiniz markanın sembolü sizin ürün ve hizmetinizi gerçekten temsil edebilecek türden olmalıdır. Kişiler sizin sadece logonozu gördüğünde “bu x markası” diyebilmelidir. Bu yüzden logonuzda seçeceğiniz sembol minimalist bir yaklaşımla hazırlanmalıdır.

Minimal bir logo ile müşterileriniz logo ve hizmetlerinizi çok daha kolay bir şekilde farkında olacaktır. Mercedes_Benz logosunun altında Mercedes yazısı yazmasa bile sadece logosunu görerek o marka olduğunu anlayabiliyoruz. Veya McDonalds’ın martıya benzer M logosunu gördüğümüzde hemen onun McDonalds olduğunu anlayabiliyoruz. Çünkü hepsi Minimal ve özgün logolardır.

Marka ve Reklam

Asıl işin en büyük zorlu noktalarından biri olan markanızın reklamı. Markayı tanıtmak insanların aklında kalıcılığını sağlamak için reklam olmazsa olmazlardandır. Eskiden sadece televizyon, dergi ve gazeteler aracılığıyla yapılabilen reklamlar artık ile çok daha ucuz ve uzun süreli yapılabilmektedir. Bunun için de en iyi seçimler olacaktır. Sosyal medyanın yanında Adwords (Yeni adıyla GoogleAds) ile milyonlarca website üzerinden markanızın tanıtımını yapabilir ve müşterilerinizin aklında kalıcılığı yakalayabilirsiniz. 

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir