OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Kimlik Bilgileriniz Çalındı yada Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Kimlik Bilgileriniz Çalındı yada Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Kimlik bilgileriniz çalındıysa daha doğrusu kimliğiniz çalındı yada kayıp olduysa yapmanız gereken işlemler Emniyet e haber vermek ya da gazeteye hükümsüzdür kayıp ilanı vermeniz yeterli olmayabilmektedir.

Ülkemizde kimlik bilgilerinizi çalan kişi bazı şeyleri düzenleyip adınıza hayali şirketler açıp bankalar dan krediler çekebilir. Bir gün kapınıza mahkeme kağıdı geldiğin de anca farkına varırsınız. Bu gibi durumları haberlerden duymuşsunuzdur.

Bunun yanı sıra adınıza hatlar açabilir ve başkalarının kredi kartlarını da çalıyorsa sizin adınıza aldığı bu hatlara binlerce kontör yükleyebilir. Yüklediği bu kontörler sizin adınıza açılan hatlara yüklendiği için yine sizin başınız belaya girecektir. Hatta bu hattan başkalarına taciz etme gibi bir durum olduğunda gene sizin başınız yanacaktır…

Bu tür durumlarla karşılaşmamanız için bir dizi önlemler almalısınız…

Kimlik Bilgileriniz Çalındı yada Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler
Kimlik Bilgileriniz Çalındı yada Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Kimlik Bilgileriniz Çalındı yada Kaybolduysa Ne Yapmalısınız?

Kimliğinize kayıp ilanı verdikten ve Emniyete başvurduktan sonra Emniyet ten alacağınız tutanakla beraber hazırlayacağınız bir dilekçe ile herhangi bir vergi dairesine giderek durumu bildirin. Bu bilgiler bilgisayar ortamına giriliyor. Eğer ki birileri sizin adınıza firma açmaya kalkarsa bilgisayar ortamın görevli işlemi yapmaya kalktığında uyarı verecek ve bu uyarı ile kişinin elindeki kimliğe el konulacak…Daha ayrıntılı bilgiyi www.gelirler.gov.tr adresinden alabilirsiniz…

VERGİ KİMLİK NUMARASI İÇ GENELGESİ SERİ NO: 2007/ 1

Bilindiği üzere 13.06.2003 tarih ve 2003/1 Seri No.lu Vergi Kimlik Numarası İç Genelgesinde vergi kimlik numarasının sahte veya çalıntı nüfus cüzdanı ile alındığına dair mahkeme kararının, adli ve makamlarınca, sahte nüfus cüzdanları ile vergi kimlik numarası alındığı yada yasalar gereği vergi kimlik numarasına tedbir konulması gerektiği bildirilen yazıların Bakanlığımıza gönderilmesi üzerine söz konusu vergi kimlik numarası ile vergi dairelerinde sicil işlemlerinin yapılmasının engellenmesi amacıyla vergi kimlik numarasının tasarruf yetkisinin kaldırılacağı belirtilmiştir.

Başkanlığımıza intikal eden olaylardan, gerçek kişilerin nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybolan veya çalınan nüfus cüzdanları ile tesis edilmesinin engellenmesi yönünde müracaatları olduğu tespit edildiğinden aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek görülmüştür.

A-Nüfus Cüzdanlarının Kaybolduğu Veya Çalındığına İlişkin Olarak Alınan Dilekçe Üzerine Yapılacak İşlemler

Gerçek kişilerin, nüfus cüzdanlarının kaybolduğunu veya çalındığını belirterek kaybettikleri yada çaldırdıkları nüfus cüzdanlarıyla vergi dairelerince tesisi yapılmasının engellenmesini talep ettikleri dilekçeleri ile;

-Vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların (Potansiyel vergi kimlik numarası bulunanlar dahil)  herhangi bir vergi dairesine,

-Vergi mükellefiyeti bulunanların bağlı bulundukları vergi dairesine

müracaat etmeleri ve dilekçeleri ekinde, Cumhuriyeti kimlik numaraları ve nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanının/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin aslını ibraz etmeleri halinde; GİB/Sicil İşlemleri/Gerçek Kişi/Kaybedilen Veya Çalınan Nüfus Cüzdanlarına İlişkin Bölüme dilekçe ile müracaatta bulunan gerçek kişinin, adı ve soyadı ile Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası bilgi girişi yapılacaktır.

Sicil programı aracılığıyla MERNİS/Kimlik Paylaşım Sisteminden kişinin çalınan veya kaybolan nüfus cüzdan bilgileri sorgulanacak sorgu sonucu MERNİS’ den gelen Cumhuriyeti kimlik numarası, adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum yeri, doğum yılı bilgileri vergi dairesince kontrol edilip onaylandıktan sonra MERNİS’den gelen bilgiler ile nüfus cüzdanlarının kaybedildiğine veya çalındığına dair gazete ilanı/emniyet birimlerince düzenlenmiş belgenin tarih ve/veya sayısının bilgi girişi yapılacaktır.

İşlemi biten dilekçe ve ekleri; mükellefin bağlı olduğu vergi dairelerinde mükellefin tarh dosyasında, vergi mükellefiyetini terk edenler ile vergi mükellefiyeti bulunmayanların müracaat ettiği vergi dairelerinde ise açılacak klasörlerde tarih sırasına göre saklanacaktır.

B- Nüfus Cüzdanı Bilgileri İle Cumhuriyeti Kimlik Numaralarının Bilgi Girişinde Dikkat Edilecek Hususlar

Vergi dairesine müracaat ederek;

- tesisi yaptırmak isteyen Cumhuriyeti tabiyetindeki gerçek kişilerin,

- Cumhuriyeti kimlik numaralarını vergi kimlik numarası olarak bildiren, mevcut ve yeni kurulacak sermaye şirketlerinin ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürlerinin

ibraz ettikleri nüfus cüzdanı bilgilerinin bilgi girişi yapılacaktır.

Bilgi girişi yapılması üzerine mükellefiyet tesisi yapılmadan ve/veya dosya numarası verilmeden önce bilgi girişi yapılan nüfus cüzdanın kaybedilmiş veya çalınmış olup olmadığı sistem tarafından otomatik olarak kontrol edilecektir.

Bu kontrol sonucunda;

-İbraz edilen nüfus cüzdanındaki bilgilerde uygunsuzluk bulunmadığı ve nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olmadığının tespit edilmesi halinde mükellefiyet tesisi yapılacak ve/veya dosya numarası verilecektir.

-İbraz edilen nüfus cüzdanının kayıp/çalıntı olduğunun sistem tarafından tespit edilmesi halinde bilgisayar ekranında ibraz edilen nüfus cüzdanının kaybedildiği veya çalındığını belirten bir uyarı mesajı görülecektir.

Bu mesaj üzerine ibraz edilen nüfus cüzdanındaki kişi adına mükellefiyet tesisi yapılmayacak ve/veya dosya numarası verilmeyecektir. Ayrıca ibraz edilen nüfus cüzdanı iade edilmeyip durumu anlatan bir yazı ekinde ilgili nüfus müdürlüğüne gönderilecektir.

Bilgi edinilmesini ve gereğinin buna göre yapılmasını rica ederim.

GSM şirketlerinde ki adınıza açılmış hatları ise GSM şirketlerinin Müşteri Temsilcisilerini arayarak durumu izah edip adınıza açılmış olan hatları tespit edebilirsiniz. Eğer ki adınıza açılmış size ait olmayan hat var ise bu hat hakkın da savcılığa bildirim de bulununuz ki ileride başınıza bela gelmesin…

2021 itibariyle artık e-devlet üzerinden adınıza açılmış hatları görebilmektesiniz.

kimlik kayboldugunda yapilmasi gerekenler
Kimlik Bilgileriniz Çalındı yada Kaybolduysa Yapmanız Gerekenler

Bu tür olayları yaşamamak için Turkcell in bir uygulaması var. TİM e giderek kimliğimsiz ve dilekçesiz adıma hat açılmasın diye başvuru da bulunabilirsiniz.Böylelikle ek bi önlemi olmuş olur. Diğer GSM şirketlerin de böyle bir uygulama var mı bilgim yok…

Ek bir bilgi olarak vereyim, hiçbir yere anne kızlık soyadını vermeyiniz (Banka gibi kurumlar hariç…) Eğer sizden bazı yerlere üyelikler vb. şeyler için anne kızlık soyadını isterlerse durumu polise bile bildirmeniz de fayda vardır.

2021 yılı güncellemesi yapacak olursak, kimlik bilgileriniz çalındı veya kimliğiniz çalındı ya da kaybolduysa, yapmanız gerekenlerde değişiklikler olabilir. Kimliklerin artık büyük kısmı çipli kimlik kartı olduğu için bir çok konuda değişiklik yaşandı.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir