OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&Sanat

Keyifle Dinleyeceğiniz En İyi 10 Post-Rock Müzik Grubu

Mono

Mono.post rock

Herkesin zevki başkadır ancak post (enstrümantal) rock müziğinin yeri benim için bambaşkadır. Türkiye’de ne yazık ki post-rock müzik azınlıkta. Dinleyici kitlesinin de az olmasından kaynaklı olabilir diye düşünmüyor değilim. Genel olarak arkadaşlarıma da çok beğendiğim post-rock müzikleri göndersemde tam sana göre müzik deyip geçiyorlar. 🙂 Müzik içerisinde söz olmadığı sürece dinlemiyorlar kısacası. Ancak post-rock dinlemenin keyfi bir başka olduğunu anlamıyorlar.

Post-rock dinlerken yaşamınızdan ufak tefekte olsa anılar canlanıyor. Söz olmasa bile kafanızda kendi kendinize sözleri oluşturuyorsunuz ve anılar ile harmanlıyabiliyorsunuz. Sadece anı değil, hayal ettiğiniz olmasının istediğiniz şeyleri kafanızın içerisinde canlandırıyor ve ile harmanlayarak tadını çıkartabiliyorsunuz. Belki de bu sadece duygusal beyin kısmı çok daha fazla çalışanlar için geçerli olabilir. Sözü uzatmadan sizlere en beğendiğim 10 post (enstrümantal) rock müzik grubunu yazıyorum.

(Müzikleri demo olarak Spotify’dan paylaşacağım beğendinizi direkt listenize ekleyebilirsiniz.)

 

10) I’m Wating for You Last Summer

Bu grubunun müzikleri insanı alıp götürüyor diyebilirim. Zaten müzik grubunun adı bile gayet farklı ve hoş. Rus kökenli bir müzik frubu kendileri. Nedense genel olarak Rus’ların post-rock grupları oldukça iyi. Adamların post-rock konusunda aşmış olduklarını düşünüyorum. I’m Wating for You Last Summer grubunun müziklerindeki ara geçişler insanı duygudan duyguya atlatıyor. Bu grubun en beğendiğim 3 şarkısını paylaşacağım “Event Horizon”, “Through the Walls” ve “Into the Ashes”. Diğer müziklerini de dinlemeden geçmeyin derim.

 

 

 

9) Grails

Grails grubu müzikleri de insanı gaza getirip aksiyona sokacak tarzda bir grup. Bazı parçaları ise hüznün dibine vurduracak türden.

 

 

 

8) Red Sparowes

Red Sparowes grubunun parçaları adamı hüznün dibine vururken birden bire hüzü n havasını siliyor ve umutla bakmanızı sağlıyor.

 

 

 

7) What The Blood Revelaed

İnsanı psikopata bağlayan gaza getiren bir mi arıyorsunuz? İşte imdadınıza What The Blood Revelaed yetişti.

 

 

 

6) Exxasens

Yine insanı şekilden şekile sokacak türden bir grup. Grubun parçalarının içine daldığınız zaman saatlerce bir yere odaklanır dalıp gidebilirsiniz.

 

 

 

5) Dorena

Dorena İsveç kökenli bir post-rock grubu. Rus’lar ile İsveç’liler post-rock konusunda tek yarışabilecek iki ulus diyebilirim. Dorena müziklerini es geçmeyin derim.

 

 

 

4) Monkey3

Monkey3 grubu genel olarak insanı gaza getirecek türden müzikler yapmakta.

 

 

 

3) Long Distance Calling

Kaliteli post-rock mı dinlemek istiyorsunuz? O halde Long Distance Calling’i dinlemelisiniz. Parçalarda ara geçişler muazzam.

 

 

 

2) 65daysofstatic

65daysofstatic bu işte marka yapmış desek haksız sayılmayız. Zaten 65daysofstatic dinlemediyseniz post-rock dinlememişsinizdir. 🙂

 

1) Sleep Dealer

Yine bir Rus post-rock grubu Sleep Dealer. Grubu diyorum ama aslında tek kişi bu müzikleri hazırlayan. 🙂 Benim için çok özel bir yere sahip Sleep Dealer müzikleri. Parçalarının arasında size hitap edecek kesin bir bulabilirsiniz. Müziklerinde sizi önce karanlığa en derinliğe itiyor, depresif bir hal alıyorsunuz. Bir süre dinginleşiyorsunuz sorun yada sorunların, problemlerin nedenini kavramaya çalışıyorsunuz. Müzik ortalarında veya sonlarında bir isyan duygusunu içinizde hissediyorsunuz, isyan duygusu da çözümü ve umudu beraberinde getiriyor. Bıkmadan dinleyebildiğim müzik grubu desem yalan olmaz. En sevdiğim parçaları aşağıda ancak siz albümlerinin tamamını dinleyin derim.

 

Keyifli dinlemeler. Sizler de beğendiniz post-rock gruplarını ve parçalarını aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirseniz sevinirim.

Kaydet

Kaydet

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Kültür&Sanat

Urfa Yemekleri: Şanlıurfa'ya Özgü 15 Yemek

Kültür&SanatYaşam

Muazzez İlmiye Çığ’ın Gilgameş Adlı Kitabının Değerlendirmesi

Kültür&Sanat

Spotify'dan 5 Dinlendirici Enstrümental Müzik

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir