OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&SanatYaşam

Kemal Sunal’ın En Komik 10 Filmi

kemal-sunal-en-komik-filmleri

Türkiye’nin en iyi oyuncularından biri olan Kemal Sunal’ı Türkiye’de tanımayan yoktur. Bildiğim kadarıyla Azerbaycan’da dahil buna. Kemal Sunal’ın halkında öyle bir yeri vardır ki artık, adı geçtiği anda insanların suratında bir tebessüm oluşturu ve akla Şaban gelir. 2000 yılında kaybettiğimiz değerli sanatçımızın 70-80’lerde oynadığı filmler onlarca hatta yüzlerce kez izlenmesine rağmen tekrar tekrar kendini izlettirebiliyor.

90’lı yıllarda özellikle akşam saatlerinde herhangi bir kanalda illa ki bir filmi yayınlanır ve onu izlerdik. Onun filmlerinin verdiği tadı şimdilerde hiçbir ya da yabancı komedi filmlerinden alamıyoruz. Kemal Sunal’ın en beğenilen ve en komik 10 filminin listesi:

10) Şaban Oğlu Şaban

saban-oglu-saban-filmi

1977 yapımı, Kemal Sunal, Şener Şen, Ayşen Guruda, Adile Naşit, Şevket Altuğ ve Halit Akçatepe gibi mükemmel bir kadro ile tam bir komedi tufanı olan Şaban Oğlu Şaban’ın nasıl bir olduğunu anlatmak gereksiz olur.

 

 

 

9) Meraklı Köfteci

merakli-kofteci-1976

1976 yapımı olan Meraklı Köfteci filmini bilmeyenler var etrafımda gördüğüm kadarıyla. Meraklı Köfteci karakterini canlandıran Kemal Sunal filmin baştan sonuna iyi niyeti ile her şeye maydonoz oluyor ve başına devamlı dert açıyor. Özellikle meyhane sahneleri oldukça komik sahneler.

 

 

 

8) Süt Kardeşler

sut-kardeslerr_1976

1976 yapımı olan Süt Kardeşler filmi, Hüseyin Rahmi Gürğınar’ın Gulyabani adlı eserinden esinlenerek çekilmiş bir film.

 

 

 

7) Umudumuz Şaban

umudumuz-saban-film-izle-afis-poster

1979 yapımı olan Umudumuz Şaban filminde Kemal Sunal Ringo Şaban rolüyle karşımızda oluyor. Özellikle bu filmde muhtarlık seçimlerine aday olan Şaban’ın seçim vaatleri sahnesi bilindik bir sahnedir. Hem siyasilere gönderme yapmakta hemde oldukça komik bir sahnedir.

 

 

 

6) Yedi Bela Hüsnü

yedi-bela-husnu-kemal-sunal

1982 yapımı Yedi Bela Hüsnü filminde başrolleri Kemal Sunal, Oya Aydoğan ve Şevket Altuğ paylaşıyor. Şevket’in gazına gelen Hüsnü bölge halkının yardımına koşuyor. Ancak Hüsnü’nün derdi bölge halkının çıkarı değil Hüsniye’yi kazanmak. Özellikle Hüsniye’ye asılma sahnesi en komik sahnelerden biri.

 

 

5) Doktor Civanım

doktor-civanim-kemal-sunal

1982 yapımı Doktor Civanım filminde doktor rolünde olan Kemal Sunal köy halkına yardım eder ama sevdiği kız olan Sümbül için Gaffur ile mücadeleye girecektir.

 

 

4) Tokatçı

tokatci-kemal-sunal

1983 yapımı Tokatçı filminde Kemal Sunal sevdiği kızı alabilmek için başlık parasını ödeyemez ve kazanmak için İstanbul’a gider. Askerlik arkadaşı ile karşılaşır ancak askerlik arkadaşı üç kağıtçının tekidir. Üç kağıt numaralarını Kemal Sunal’a öğretecektir.

 

 

3) Korkusuz Korkak

korkusuz-korkak-1979-kemal-sunal

1979 yapımı olan Korkusuz Korkak filminde Kemal Sunal 6 aylık ömrünün kaldığını öğrenir ve artık hayatını her an ölecekmiş gibi yaşamaya başlar ve şanssızlıkları yok olur şansı döner.

 

 

2) Ortadirek Şaban

orta-direk-saban-kemal-sunal

1984 yapımı Ortadirek Şaban filminde Kemal Sunal ülkenin orta gelirlilerinin yaşadıklarını ekrana mizahi bir şekilde getiriyor. Ortadirek olan Şaban bir kızı sever ve onu almak için çabalar ancak önünde bir engel vardır…

 

 

1) Şabaniye

sabaniye_kemal-sunal

1984 yapımı Şabaniye filminde Kemal Sunal kan davasından dolayı İstanbul’a kaçmış bir ailenin oğludur. Şaban’ın annesi rolündeki Adile Naşit oğlunu kılığına sokar ve Şaban olur Şabaniye. Asıl olaylar burdan sonra başlar. Adile Naşit, Çiğdem Tunç ve Kemal Sunal          başrolü paylaşıyorlar.

 

Kaydet

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir