OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Kamuda en karizmatik 5 meslek

biliyorsunuz kpss a alan bilgisinden girilen ve kariyer meslekleri denilen meslekler vardır. daha sonra çok detaylı bir şekilde inciğinden cinciğine kadar kpss a’ya nasıl girilir, nasıl tercih yapılır, hangi kadroya kimler girebilir, atanma süreci nasıldır ve hangi meslekler vardırla ilgili bir yazıyı yazacağız. konumuzla paralel olarak kamuda en karizmatik 5 meslek nedir onları sıralayalım. başlamadan belirteyim ki bunlar tamamen subjektif bakış açısıdır.

1-) number one ”kaymakamlık”- valinin altıdır ama vali gibi istisnai değil güvenceli bir devlet memurluğudur. tıpkı vali gibi ortak kararnameyle atanır ve kaymakamlığın yüksek karizmasının yanında daha 25 yaşındayken bir ilçeyi yönetebilme imkanı, 3.ooo tllik maaş, yurt dışında staj imkanı ve idealist biriyseniz yöneticiliğinizi konuşturma fırsatı vardır. kpss alan bilgisi a kadrodan atanır ve atanmanız için içişleri bakanı, bakanlar kurulu ve cumhurbaşkanı’nın ortak kararnamesi gereklidir. kız istemeye gittiğinizde hangi kızın babası ben kaymakam adama kız vermem diyebilir ki?!

2-) number two ”sayıştay denetçiliği” – biliyorsunuz sayıştay meclis adına yani tbmm adına yani milleti adına denetleme yapar. bre bre bre sayıştay denetçiliği kariyer mesleğini duyunca insanın hazır ola geçesi geliyor. bu mesleğin her miliminden buram buram kamu gücü akmaktadır. hakim ve savcıların aksine taşrada kalmayıp, sadece ankara’da görev yapıyor. arada turneleri olur. maaşı 2.500 tl civarında başlayıp 1. dereceye ulaşan sayıştay denetçilerinde 5.500 tl.’ye kadar çıkıyor.her ne kadar anayasada yüksek mahkemeler arasında adı geçmese de sadace kit’ler dışında her kurumda denetleme yetkisi bulunan sayıştay’ın sayıştay denetçisi karizmatik olmasında daha nolsun.

3-) atc (hava trafik kontrolörü) – atc’ler yani hava trafik kontrolleri yani havaalanında kule de uçakları indirip kaldıranlar olmasa pilotlar hiçbir şeydir. diğer mesleklerin aksine atc’lik kpss b kadrodan atanmaktadır. her zaman benim kişisel favorim olmuştur. daha 25 yaşında mesleğe girip (meslek üst yaş sınırı 27 yaştır) 2500 tl meblağalarla başlayan mesleğiniz havaalanı şefi veya atc eğitmeni olduğunuzda 5000 tl’dne aşşağı inmemektedir. atc’lere özel angelina jolie’nin oynadığı eski bir havada rekabet adlı hollywood filmi bile vardır. son bir not; atc’ler her ineni kaldıran her kalkanı da indirendir.

4-) araştırmacılık – kamuda belki de en yüksek maaşı alabileceğiniz meslek. akademisyenlerin özlük haklarından daha fazlasına sahip olmak istiyorsanız merkez bankası araştırmacı kadrosunu tavsiye ederiz. ankara’da görev yaparlar. sakın ama sakın merkez bankası koridorlarında ”madem var o zaman biz karşılıksız basalım herkesin cebine 1000 tl koyalım” demeyin yoksa linç olabilirsiniz.

5-) adli veya idari hakimlik- ezelden beridir karizması olan mesleklerdir. kpss a kadrodan olunan hakimlikte yüksek maaş getirisinin yanında hukukçu olmasıyla beraber yargı karar organı olması en karizmatik yönleridir. her şeyi geçtim sırf o hakimlik cübbesini giymek için bile hakim olunur.

Sjackson

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir