OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&Sanat

Jarhead – Kavanoz Kafa Film İncelemesi

Jarhead - Kavanoz Kafa Film İncelemesi

Jarhead konusu ve incelemesi olarak yorumlarım bunlar olacaktır. filminizi nasıl alırdınız? Bol kanlar, havada uçuşan uzuvlar, Normandia çıkarması gibi çatışma sahneleri mi istersiniz yoksa full metal jacket, nefes ve jarhead tarzı psikolojik-gerilim-drama olarak mı alırdınız?

Jarhead filmi belki bir apocalypse now, bi platoon gibi çatışma sahneleri içermez ama o filmlerin toplamından daha fazla askerlik ve üzerine derinlemesine analizler yapar. Bence bu filmi bu kadar çok sevmemin ve bence bir baş yapıt olmasının ana nedeni de budur. Filmde ki er kişimizin acemilik dönemini atlatıp marina corps’lara geldikten sonra Jamie Foxx’un o gazından sonra kendinizi sanki Call of Duty Modern War’un içinde bulunup leblebi gibi şarjör boşaltılacağını sanıyorsanız yanılıyorsunuz.

boyunca esas düşmanla bir kez çatışmaya girilmiyor, esas düşmanla bir kez karşılaşılıyor ve esas düşmana tek bir kurşun bile atamayarak film sona eriyor. Bu bir nevi modern çağ savaşlarının kısa bir özeti gibi de duruyor. 3 günde biten savaşlar, kilometrelerce uzaklıkta ki komuta odasından yollanarak nokta atışı yapan füzeler ve bunun gibi modern çağlık şeyler. hiçbiri bu filmde yok.

Jarhead - Kavanoz Kafa Film İncelemesi

Aslında bu film kavramına bir başka açıdan bakmakta. tüfek çıktı mertlik bozuldu lafına binaen savaşlarında olduğu gibi kahramanlıklar, kılıç, kalkanla kazanılan kahramanlık savaşları, savaşlarıyla birlikte geride kaldı. İşte Jarhead’de gördüğümüz Körfez Savaşı’nda da savaşın sonucunu belirleyen ve gidişatını etkileyen ne kılıç, ne tüfek, ne de miğfer oldu. Savaşlar çok daha soyut ve değerler etkenlerle kazanılır olmuştu. hal böyle olunca savaşa gönderilen yarım milyon askerin sadece sayısal bir rakamdan ibaret olduğu açık.

Bu filmde askerler bu yüzden bekliyor. Bu savaşta hiç bir işlevlerinin olmadığı ve savaşa hiç bir şekilde müdahale edemeyecekleri gerçeği tokat gibi yüzlerine vuruluyor. Bir çölün ortasında aylarca beyhude bekliyorlar. Aylarca tam teçhizat nöbet tutmasına rağmen bir kez bile düşman göremeyen askerin bir Iraklı subay görünce onu vurmak ve en azından bir şey yapabilmenin tadına varmak için üssüne yalvarması.

Madem buraya kadar geldik bari bir düşmanla çatışarak bir mermi atabilseydik hezeyan ve psikolojik sıkıntısı. Sonunda havaya yağdırılan mermiler. savaşın anlamsızlığını pek çok işledi şu güne dek, savaşı eleştiren yüzlerce filmi çekildi. ama bir askerin hissettiği bu “işlevsizlik” duygusunu irdeleyen ilk ve tek güncel film oldu Jarhead. işlenen tema “sıkıntı”, hiç bir şey yapmadan aylarca beklemek, sıkıntıdan akrepler dövüştürmek ve askercilik oynamak. Bu bir psikolojik baş yapıttır.

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Kültür&Sanat

Urfa Yemekleri: Şanlıurfa'ya Özgü 15 Yemek

Kültür&SanatYaşam

Muazzez İlmiye Çığ’ın Gilgameş Adlı Kitabının Değerlendirmesi

Kültür&Sanat

Spotify'dan 5 Dinlendirici Enstrümental Müzik

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir