OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Japon balığı nasıl beslenir
Japon balığı nasıl beslenir

Japon Balığı

Japon balığı nasıl beslenir konusuna değinmeden önce japon balığı adlı balık türünün özelliklerine değinmek daha doğru olacaktır.

Japon balıkları yabancı adıyla goldfish olarak bilinmektedir. En sevilen ve en çok bilinen evcil hayvanlar desek yanlış olmaz. Renginden dolayı altın balık olarak adlandırılan bu balıklar sazansı balıktır. Daha doğrusu sazan balıklarından üretilmiş bir balık türüdür. Dayanıklı bir balık türü olduğu için evde akvaryumda, bahçede havuzda beslenebilmektedir.

Japon Balıkları Nerede Beslenmeli?

Japon balıklarını fanusta beslemeye çalışanlar vardır ancak bu tamamen büyük bir hatadır. Japon balıkları 30 cm’den fazla büyüklüğe erişebilmektedir. Ayrıca japon balıkları filtre ve hava olmadan fanusta yaşamaları imkansızdır. Yani kısacası fanusta beslemek onları öldürmektir.

Japon balıkları akvaryum da beslenecekse, akvaryum en az 20 litre hacminde olmalıdır. Akvaryum da filtre olması kesinlikle şarttır. Japon balıkları çok fazla yedikleri ve aşırı dışkılama yaptıkları için suyu çabuk kirletebilmektedir. Bu yüzden suyun kalitesinin bozulmaması için filtre şarttır.

Japon balıkları 1-25 derece arası sularda yaşayabilmektedir. Bu yüzden bahçe havuzunda beslenebilir. Özellikle bahçede Koi türü balıkları beslemeniz daha uygun olacaktır. Bahçe havuzunda genel olarak sivrisinek lavraları ve kurbağa yavruları (iribaş) yemesi için beslenmektedir..

Japon Balıkları Nasıl Beslenmeli?

Japon balıklarını beslemek için hazır bitkisel pond yemler kullanabilirsiniz. Japon balıklarının dişleri olmadığı için bitkisel yemler tercih etmelisiniz. Zaman zaman haşlanmış ıspanak, salatalık gibi sebzeler de verebilirsiniz. Yem miktarı 2-3 dakika içerisinde tüketecekleri kadar olmalıdır. Fazla yemleme ile su kalitesi bozulabilir ve balıklarınız ölebilir. Fazla yemleme yaptığınız zaman, suda fazla olan yemleri kepçe vasıtasıyla almalısınız.

Japon Balıkları Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Japon balıkları akvaryumu daha önce de belirttiğimiz gibi en az 20 litre civarında olması onların yararına olacaktır. Akvaryum tabanını boş bırakmamanız en iyisidir. Akvaryum tabanı, midye kırığı veya ince kum ile örtülü olması onların hoşuna gidecektir. Japon balıkları akvaryum tabanındaki kumları ağzına alır ve geri bırakarak yem artıklarını yemeyi severler. Bu yüzden tabanın ince kum veya midye kırığı ile dolu olması olmazsa olmazlardandır.

Japon balıkları ile bitki beslenir mi? sorusu çok sorulmaktadır. Japon balıkları bitkili akvaryumda beslenmemesi gibi bir şey yok ancak bitkinin türü önemlidir. Japon balıkları bitkisel beslenen balıklar olduğu için koyacağınız herhangi bir bitkiyi afiyetle yiyebilirler. Bu yüzden koyacağınız bitki türünün sert yapraklı olması gerekmektedir. Sert yapraklı bitkileri jpon balıkları yiyemiyeceği için bunlarla beraber besleyebilirsiniz.

Japon balığı akvaryumlarında ısıtıcı gerekir mi? soruları da sıkça sorulan sorulardan biri. Kısa ve öz gerekmemektedir. Ancak balığın daha sağlıklı bir ortamda bağışıklığı kuvvetli olması için 20 dereceye yakın bir sıcaklıkta beslemeniz yararına olacaktır.

Japon Balıkları Hangi Tür Balıklarla Beslenebilir?

Japon balıklarının yanında akvaryumcularda hep başka tür balıkların olduğunu gören akvaryum meraklıları diğer balıkları da lamayı çok isterler. Japon balıkları başka tür balıklarla yaşayabilir mi? Yaşayabilir ancak uzun ömürlü sağlıklı bir beraberlik olmayacaktır. Japon balıklarının türü ve yaşam alanı, su değerlerinin farklılığı nedeniyle diğer balıklarla beslemek hata olabilir.

Japon balıkları hangi türlerle yaşar hangi türlerle sorun çıkar diye listeleme yapacak olursak:

Renklerinden ve çabuk ürediklerinden dolayı canlı doğuran balıklarla beslenmesi tamamı ile hatalıdır. Kılıç kuyruk vb.türler japon balıklarının kuyruklarını yiyebilir. Lepistes türlerini japon balıkları yutabilir.

Tetra türleri ile japon balıklarını beslemek hatalıdır. Tetrazon vb. türler japon balıklarının kuyruklarını yiyebilirler. Ayrıca neon b. ufak türleri ise japon balıkları yutabilir.

Çiklet (Cichled) türlerinin tamamiyle beslenmesi imkansızdır.

Geriye kalan silvershark vepengasus türü balıklar ile beslenebilir ancak dediğimiz gibi sağlıklı olması bakımından japon balıklarını tek başına beslemeniz daha iyi olacaktır. Japon balığı yanına çöpçü ve vatoz balığı alabilirsiniz.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.