OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Jandarma Sözleşmeli Subay Nasıl Olunur?

jandarma-sozlesmeli-subay-nasil-olunur

TSK bir süredir dışarıdan alımla subay sınıfına personel sağlamakta. Bunun içinde bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

jandarma-sozlesmeli-subay-nasil-olunur

Subay alımı yapılırken ilk önce yazılı sınav ve daha sonrasında yapılan sağlık, spor ve sözlü mülakattan geçen adaylar Jandarma okuluna gitmeye hak kazanır. Bu okul yaklaşık olarak olarak 6 ay süre ve temel subaylık eğitimi verilir. 6 aylık okul Ankara Beytepe deki Jandarma Eğitim Komutanlığında verilmektedir. Bu okula başlamayı hak kazanan sözleşmeli subaylar ücretsiz olarak eğitim görmektedir. Ayrıca okulda eğitim gördükleri sırada maaş almaya başlarlar. Eğitim sonrasında teğmen olarak göreve başlarlar. Sözleşmeli olması nedeniyle 3 ila 9 yıl arasında sözleşme imzalanır.

Yazılı sınava girebilmek için gereken şartlar

-En fazla 27 yaşında olmak (2016 yılında 1989 ve sonrası doğanlar)

-Herhangi bir linsans diplomasına sahip olmak (Açık öğretim dahil) (Lisans bölümlerinize göre sınıf seçimi yapılmaktadır. Bu her sene sözleşmeli kılavuzunda belirtilmektedir.)

Eğer yüksek lisans mezunuysanız yaş sınırı 32’dir. Doktora mezunları ise 35. Yüksek lisans mezunu bile olsanız sınıf seçimlerinde lisans bölümünüze göre değerlendirmeye alınırsınız. Yüksek lisansınızın tezli veya tezsiz olması fak etmez.

Sözleşmeli Jandarma yazılı sınavı genel olarak Ankara’da yapılmaktadır. Sınavdan başaralı olabilmeniz için 100 üzerinden 70 almanız geekmektedir. 70 altında not alan adaylar başarısız kabul edilmektedir.

Yazılı sınav konuları olarak, NATO, BM, AB, Anayasa, Türkçe, Matematik, Montrö, Atatürk Inılapları, 1. Savaşı ve Genel Kültür konularından 50 adet test şeklindedir.

Yazılı sınav sonuçlaı jandarma.tsk.tr adresinden yayınlanmaktadır. Başarılı olduğunuz takdirde bir sonraki aşama için çağırılırsınız.

2016 Jandarma Sözleşmeli Subay Soruları

Sağlık muayenesinde aranan şartlar Jandarma Sözleşmeli Subay kılavuzunda belirtildiği gibidir. Yine spor mülakatında da yaklaşık olarak 1500 mt koşu, mekik ve şınav çekmeniz istenmektedir. Belli bi süre içerisinde belli bir sayıya göre size puan verilir. Yine spor mülakatının da derece ve puanlamaları tablosuna kılavuzdan ulaşabilirsiniz.

Ve son olarakta sözlü mülakat. Bu mülakatta sizin konuşmanız, davranışlarınız, yetkinliğinizin ölçümü yapılarak puan verilmektedir.

3 ayrı mülakatın da puanları hesaplanır ve diğer adayların puanlarına göre bir sıralama yapılır. Alınacak subay sayısına göre sıralamadakiler alınır. Asil adayların gitmemesi durumunda yedek adaylardan seçilme işlemi yapılır.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir