Kategoriler
Bilim ve Teknoloji

iPhone Hafıza Dolma Sorunu ve Çözümü

Akıllı telefonlardan en kaliteli işletim sistemine ait olan Appy iOS. Herşeyiyle tam stabil bir işletim sistemi. Apple kendi cihazlarına göre işletim sistemi ayarladığı için düşük donanımlı bir Apple bile yüksek donanımlı bir cihazdan daha stabil ve hızlı çalışabilmekte. Tabi Nexus buna dahil değil 🙂

iphone_hafıza_problemi_cozumu

Apple iPhone eksik yönleride yok mu? Elbette çok var başta iTunes üzerinden işlem yapılabilir olması desteğinin olması gibi sorunlar mevcut. Ama bizim bu konumuzda tartışacağımız konu hafıza sorunu. Evet iPhone hafızası arttırılamamkta. Bu da en büyük sorunlardan biri maalesef. Özellikle de 8 ve 16 GB kullananlar çok zorlanıyor. Sürekli telefonunda fotoğraf video silmekle uğraşıyor. iCloud buna biraz olsun rahatlatma getirsin sağolsun ama bir başka sorun daha var.

Sorunun Nedeni:

Zamanla durduk yere fotoğraf, video ve olmasa bile iPhone hafızası dolabiliyor. Bunun temel nedeni kullandığınız uygulamaların önbelleklerinde (cache) verileri toplaması. Örneğin bir instagram uygulamasında yüzlerce fotoğrafa bakarsanız bu uygulama içine o yüzlerce fotoğraf önbelleğe alınıyor. Sonucunda da 50MB olan program oluyor 300-400MB tabi uzun süre içinde dah ada artabiliyor. Özellikle da çok dolanan kişilerin uygulamalarının ön bellekleri aşırı derecede şişiyor. iPhone de önbellek silme gibi bir sistem uygulaması ne yazık ki yok. Bu çok eksi bir yön. Eskiden Doctor Battery adlı uygulama ile rahatça bunu halledebiliyorduk ama bu uygulama da yayından kalktı.

Çözüm:

Peki biz ne yapacağız? Telefon üzerinden bir işlem yapmak için tek yol var o da şişen uygulamayı silmek ve yeniden yüklemek. Ama aklınızda olsun sildikten hemen sonra yer açılmıyor. 1 saat içerisinde anca telefonda yer boşalıyor. Bunun nedenini anlamış değilim ama geç siliyor diyebiliriz belki 🙂

İkinci bir yol ise ve MacOS için çıkarılmış Macgo iPhone Cleaner uygulaması ile de temizlik yapabilirsiniz. Ama bu uygulama tüm uygulamaların önbelleklerini tam silmiyor. O yüzden en iyi yol önbelleği şişen uygulamayı silip yeniden yüklemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir