OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

İlk Uzay Devleti Asgardia Gerçekleri

İlk Uzay Ülkesi, Uzay Vatandaşlığı Asgardia
İlk Uzay Ülkesi, Uzay Vatandaşlığı Asgardia

İlk Uzay Ülkesi Asgardia

Asgardia nedir bilmeyenler için kısa bir tanıtım yapmak en iyisi olacaktır. Bir kaç yıl önce haber servisleri ve gazeteleri ilk uzay vatandaşlığı, ilk uzay ülkesi kuruluyor gibi söylemlerle Asgardia adındaki projenin adını duyurmuştu. Çoğunlukla ülkesinde mutsuz olan bireylerin başvuru yaptığı bir yer haline geldi. Evet belki Asgardia sadece sanalda bir vatandaşlık hakkı veriyordu ancak bir uzay topluluğunun, uzayda yaşamanın hayali ile kendini avutan insanları bir şekilde avutuyordu. Asgardia vatandaşlığı isteyenlerin en çoğunlukta olduğu şehirlere bakınca başı çekiyor. İstanbul ve Ankara ilk iki sırayı kaplıyor. Daha sonrası gelen şehir ise Bejing. Dünyada en çok vatandaşlık talebinde bulunan ülke ise, Çin, ikinci sırada gelen ülke ise, Türkiye.

Asgardia Nedir? Asgardia’nın Amacı Ne?

İskandinav Mitolojisinden en büyük Tanrı olan Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenerek projenin adına Asgardia verilmiştir. Asgardia projesini başlatan kişi ise, Rus ve bilim insanı Igor Raufovich Ashurbeyli’dir. Azerbaycan Bakü doğumlu olan Ashurbeyli, Azerbaycan Devlet Petrol ve Sanayi Üniversitesi mezunudur. Söylemlerine göre hayalini kurduğu için bu projeyi başlatmıştır.

Asgardia uzayda kutrulacak uzay istasyonunda yaşayacak

Asgardia Uzay İstasyonu Planları

Asgardia ilk olarak “Uzay Ulusu” veya “Uzay Vatandaşlığı” olarak anılmaya başlanmıştı. Herhangi bir ülkesinin kısıtlamalarına tabii olmadan özgür bir vatandaşlık sunacağını teklif ediyordu. Daha sonraki yıllarda uzayda yörünge de bir uzay üssü içerisinde koloni olarak yaşanacağından söz ediliyordu.

Yıllar geçtikçe Asgardia çalışmaları ilerletildi. Geçmişte vatandaşlığa geçmiş olanlara Sertifika verildi. Zamanla yeni duyurular yapılmaya başlandı. Asgardia’nın resmi bir bayrağı olması gerektiği duyuruldu. Vatandaşlar arasında tasarlanan bayrak modelleri sunuldu ve en fazla oyu alan bayrak bayrak olarak seçildi.

Asgardia uzay ülkesi devleti bayrağı

Asgardia Bayrağı

Bayrak seçimi sonrasın da yine benzer bir yöntem ile ulusal marş seçildi. Ardından bir anayasa düzenlendi ve bu anayasanın vatandaşlar tarafından onayı istendi. Uzay vatandaşlığı veya uzay ulusu olarak adlandırılan oluşum “Space Kingdom of Asgardia” “Uzay Krallığı Asgardia”‘ya evrildi. Tüm bu gelişmelerden sonra da dünyanın her ülkesinden devlet başkanlığı, diğer bakanlıklar ve milletvekilleri adayları istendi ve seçimler online olarak yapıldı. Sonucunda Devlet Başkanı olarak Igor Ashurbeyli seçildi.

Igor Ashurbeyli Asgardia Devlet Başkanı Seçildikten sonra Konuşma Yapıyor

Igor Ashurbeyli Asgardia Devlet Başkanı Seçildi. Kaynak: Reuters

Ashurbeyli, ilk hedeflerinin 5 sene içerisinde tüm dünyaya yayını yapan uyduları yörüngesine yerleştirmek olduğunu söyledi. Ardından 10-15 sene içerisinde uzay yolculukları yapmak için mekikler yapmayı planlayan topluluğun, üçüncü hedefi ise 25 sene sonra Ay üzerinde bir yerleşim yeri kurabilmek. Haberin devamını Rus Devlet haber ajansı Sputnik‘ten okuyabilirsiniz.

Asgardia Vatandaşlık Ücreti

Gel zaman git zaman, Asgardia’da her şey kuruldu yerine oturtuldu. Ashurbeyli’nin hayalindeki üç hedef açıklandı. Buraya kadar her şey tamam. İçerisinde benim de üyeliğimin bulunduğu Asgardia vatandaşlığı için 100 Avro yani bugün ki karşılığı olan 619 Lirası olarak belirlendiği duyuruldu. Asgardia vatandaşlığının çipli vatandaşlık kartı istiyorsanız bir 100 Avro daha bayılmanız gerektiğini de eklemek isterim. Ayrıca ilk yüz bin üye içerisinde olanların bu ücretten muaf olduğunu ve istenen ücretin derneğe sponsor olarak gönüllü bir ödeme adı altında istendiğini belirtelim.

Asgardia vatandaşlık ücreti olarak 100 avro açıklandı

Asgardia vatandaşlığı ücreti 100 euro

alınması tamam bir derece de vatandaşlık ücreti de nereden nasıl çıkmıştır bunu anlamak güç. Ülkemiz insanı bu ücretleri gördükten sonra akıllarına Jetpa, Çiftlikbank vb. oluşumlar ve sonuçları gelecektir. Henüz ücretlerin yeni toplanmaya başladığı düşünülürse, sonuçlarını gelecekte göreceğiz. Ashurbeyli’nin bu paralar ile gerçekten Asgardia için mi yoksa başka faaliyetler için mi topladığını zaman gösterecek. Seyredelim bakalım.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir