Kategoriler
Yaşam

HPV (Herpes) Genital Siğil Elma Sirkesi Tedavisi

genital sigil tedavisi
HPV Genital Siğil Tedavisi

HPV yani human papillomavirus halk arasında bilinen adıyla ise, siğil. Vücudun her yerinde çıkabilen bu virüs kaynaklı deri hastalığı genel olarak vücudun bir çok yerinde kolayken, genital bölgede oluştuğu zaman büyük bir sorun teşkil edebiliyor. Virüsün tipine göre ciddiyet durumları da değişebiliyor. Tabi bu ciddi durumlar tedavi olmazsa ortaya çıkmaktadır. Ciddi hastalıklar konusunda da evet siğil yüzünden özellikle kadınlarda rahim ağzı kanseri görülebiliyor.

Genital siğiller nasıl bulaşır?

Genital bölgelerde çıkan HPV’ler genellikle temas halinde bulaştığı söylense de ortak kullanılan eşyalar veya virüs bulunan kişinin kullandığı temas ettiği yerlerden de bulaşabilir. Yani kısacası sadece cinsel ilişki ile bulaşma gibi bir durum söz konusu değil. Cinsel ilişkide de prezervatifle korunmak herhangi bir şekilde bunu önlememektedir.

Virüsü taşıyan birinin çamaşırını giymek, havlusunu kullanmak veya klozetini kullanmak bile virüsün size geçmesine neden olabilmektedir. Bunun yanında kişinin temas ettiği yerlerden de geçebilmektedir.

Genital Siğiller Nasıl Tespit Edilir?

Genital siğillere neden olan herpes virüsü deri altına girerek burada yapısı bozuk bir et parçası oluşturmaya başlar. Ancak siğil bulunmaması virüsü kapmamış olduğunuzun göstergesi değildir. Bağışıklık sistemininizin yüksek olmasıyla virüs baskılanır ve herhangi bir belirti göstermez. Yine bağışıklık sistemininizin durumuna göre vücuttan atılmış da olabilir. Virüsün varlığı veya yokluğu doktora gittiğinizde yapılan testler sonucunda ortaya çıkacaktır.

Herpes virüsünün yarattığı siğiller karnıbaharımsı veya et benine benzemektedir. Büyümeden tedavi edilmediği takdirde çabuk iyileşme gösterebilmektedir.

HPV (Herpes) Genital Siğil Tedavisi Nasıl Olmalı?

İnternette araştırma yapanlar özellikle resimler kısmında herpes virüsünü kapmış insanların iğrenç görsellerini görünce dehşete düşebilirler. Merak etmeyin onlar yıllarca tedavi olmayan veya uyuşturucu, alkol, sigara ve sağlıksız beslenme yüzünden bağışıklık sistemi çökmüş olan kişiler.

Yine internette HPV tedavisi olmaya çalışan ve moralleri bozuk yıllardır geçmediğinden bilmediğinden bahseden moralleri alt üst olmuş ve sizin de morallerinizi bozacak türden yazılar görebilirsiniz. Ancak bu konuda da hiç endişe etmeyin. Çünkü yine bu kisiler, uyku düzeni bozuk, alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı olan ve sağlıksız beslenen, bağışıklık sistemleri alarm veren kişiler ne yazık ki. Siz aşı da olsanız, bin tane ilaç da kullansanız bu şekilde bir yaşamla genital siğillerden kurtulmanın imkansızdır.

Tedaviye başlamadan önce bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmeniz şart. Bunun için bağışıklık sistemi nasıl kuvvetlendirilir konusunu okumanızı tavsiye ederim. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için probiyotik kullanımı hakkında bir tercihiniz olursa en iyi probiyotik ürünleri konusuna bakmanızı öneriyorum. Zararlı madde ve besinlerin kullanımını bırakmanız, uyku düzenini sağlamanız sonrasında genital siğillere yapmanız gereken çok basit. Bir pamuğa veya tuvalet kağıdına elma sirkesini damlatın, yara bandı veya koli bandı ile siğilin üstünü kapatın. Geceden yatmadan önce bunu yapmanızı tavsiye ederim. Sabah da var olan bantları sökün ve yeniden pamuğa elma sirkesi damlatarak yapıştırın. Akşama yeniden elma sirkesi bantlarını sökün. Siğillerin beyaza döndüğünü göreceksiniz. İşinizi sağlama almak için bunu 2 gün boyunca yapabilirsiniz. İkinci veya üçüncü günde siğillerin kararmaya başladığını göreceksiniz. Kararan siğillere kesinlikle dokunmayın. Kendi kendine düşecektir.

Siğil tedavisi sürecinde ve sonrasında en önemli konulardan biri de tabi ki hijyen. Hijyen en önemli unsurlardan biri. Herpes bulunan bölgeyi yıkarken bile ayrı bir sıvı sabunla yıkayın yıkandıktan sonra ellerinizi tekrar yıkayın. Her gün duş almaya çalışın en kötü gün aşırı duş alın. İç çamaşırınızı her gün değiştirin.

Genital bölgede çıkan kıllar konusu da çok önemli bir husustur. Kesinlikle ama kesinlikle genital bölge temizliği sırasında jilet bıçağı kullanmayın. Jilet bıçağı haricinde ağda, epilasyon makinesi ve tüy dökücü kullanmayın. Bunları kullandığınız zaman deride oluşacak olan minik hasarlar ile virüslerin dağılımı ile genital siğillerin fazlalaşmasını sağlamaktan başka bir işe yaramayacaktır. Tıraş makinesi kullanmanız en iyi seçenektir.

Kısaca özetlemek gerekirse vücudunuzda hijyen konusuna dikkat ederek, bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek ve elma sirkesi yardımıyla da herpes virüsünden kurtulmanız imkansız değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir