OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

harici hard disk bilgisayar donuyor sorunu

Harici hard diskler artık bir çok insanın vazgeçilmezi. Artık yeni bilgisayarlarımızda eskisi gibi DVD/CD okuyucular bulunmuyor. Bunun yerine daha büyük alana sahip olan harici hard disk veya USB bellekler kullanmaktayız. Özellikle hard diskler eski tip HDD ise sorun olabiliyor. SSD ürünlerde bu tür sorunlar pek yaşanmıyor. HDD’lerde manyetik disk olduğu için bad sector dediğimiz sorunlar oluşabiliyor. Konuyu uzatmadan sorunun çözümüne geçelim.

Harici hard diskinizi bilgisayarınıza bağladığınızda bir süre donma ve ya yavaşlama, hard diske erişememe, hard disk içinin görülebilmesi ancak hard diskteki verilerinize ulaşamama, hard diskinizi biçimlendirme gerektiği konularında hatalar alıyorsanız, tam kesin bir çözüm olmasa da aşağıda anlattığım yöntemi deneyebilirsiniz.

Öncelikle herhangi bir 3. bir ek yazılıma yani programa ihtiyacınız yok. 8 / 10 / 11 hepsinde rahatça uygulayabilirsiniz.

Öncelikle Windows’da aşağıda yer alan arama çubuğuna “Komut” yazarak listeye “Komut İstemi” gelmesini bekleyin.

Buna sağ tıklayarak Yönetici olarak çalıştır demelisiniz.

Açılan komut istemcisine, ” chkdsk e: /f /r /x ” yazıp “Enter” tuşuna basınız.
Dikkat: Burada e: yazan kısımda sizin hard diskinizin bulunduğu yer yazmalı. “Bu Bilgisayar” (yani eski adıyla Bilgisayarım) içerisine girerek hangi hangi kodu aldıysa onu yazın.

Kodların Açıklaması:
/f parametresi, hard disk içerisindeki hataları bulmaya yaramaktadır.
/r parametresi, recover yani iyileştirme, bad sector olan bölümlerin iyileştirilmesi verilerin kaybını düzeltmek içindir.
/x parametresi, diskin güvenli bir şekilde çıkarılması anlamına gelmektedir.

Hard diskte yapılan bu işlemlere tam olarak hakim değilseniz bir uzmana danışmanızı öneririz. Veri kayıpları yaşayabilir, hard diskin tamamen formatlanmasına neden olabilir. Hard disk fomat gerekmesi durumunda da kaybettiğiniz verileri açık kaynak yazılımı olan photorec ile geri getirebilirsiniz.

Related posts
Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

Teknoloji

Küresel Isınma 10 Yıl İçinde Dünyanın Sonunu Mu Getirecek?

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir