OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

GSS Borçları Siliniyor Mu?

GSS-borclari-siliniyor-mu

GSS borclari siliniyor mu

yılında zorunluluk adı altında herkese Genel Sağlık Sigortası kapsamı altına alınmıştı. Komik olan tarafı ise bu zorunlu sağlık sigortası çalışmayanları kapsıyordu. Çalışmayan biri zaten yaşamını zor idame ettirebilecekken gidipte gereksiz yere borçlanması saçmalıktan başka birşey olmayacaktır. GSS borcundan bi haber olanların sayısı da az değildi.

Borçlarının 10 bin üzerinde olduğunu görenler telaş yaptılar. Kimi borçlarını ödedi kimi ise banane deyip sırt çevirdi. Her seçim öncesinde de GSS borçları silinecek diye kampanyalar yapıldı. Sanki insanların kendi istekleri olan birşeyi ödeyemedikleri için bu borçlarını silmeyi vaad ettiler. Seçimi kazanan parti de borçları silme vaadi vermişti ancak seçim sonrasında GSS borcu olanlara kısıtlamalı silmeyi getirdi. Yaşı 25 altında olanların borçları silindi geri kalanının borçları devam etti.

Daha sonra sanki bir lütufmuş gibi GSS borçlarının yeniden hesaplandığı, eşit bir ücrete sabitlendiği borçların düşürüldüğü haberi geldi. Ancak geldik gördükki, yine binlerce TL’lik bir bor. duruyor. Daha sonraları faizleri siliyoruz dediler yine gördük ki binlerce TL duruyor. Yine bir referandum öncesinde GSS borçları siliniyor diye reklamlar gösterilmeye başlandı. 1 Nisandan sonra GSS borçlarının silineceğine dair söylentiler dolanmakta. Ancak şöyle bir durum var, bazı haber sitelerinde yazdığına göre GSS borçlarının sadece faizli kısımları silinecek ve 53TL’den hesaplanacak. Bir diğer haber sitelerine göre ise borçlar 1 nisan tarihinden sonra tamamen silinecek ve sıfırdan hesaplanacak. 1 nisan şakası yapmamalarını umuyoruz bu durumda.

GSS denen saçma sapan uygulama zorunluluktan kaldırılmalı kişinin tercihine bırakılmalıdır. Ancak bu da bir hayaldir. Eğer borçlar sıfırlanır ve sıfırdan 53’er TL olarak ödenmesi gerekiyorsa ödeyeceğiz el mahkum. Sosyal bir devlet anlayışına bu ters uygulama sosyalin s harfini bile göstermemektedir. Sosyal bir devlet zaten vatandaşının sağlığını ücretsiz olarak karşılaması gerekmektedir. Umarız ilerleyen dönemlerde sözde güçlü sağlık ve eğitim gibi birçok alanda sosyal devlet anlayışına göre hareket eder ve Suriyelilere verdikleri önemin minik bir kısmını da olasa vatandaşlarına gösterebilir.

 

Kaydet

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir