OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Finans

Gram Gümüş Bankadan Mı Alınmalı?

Gram Gümüş Bankadan Mı Alınmalı

Son 1 yılda önemli derecede değerlenen gram gümüş bankadan mı alınmalı yoksa maddesel olarak külçe gümüş olarak mı alınmalı, konusunda bir çok kişinin kafasında soru işaretleri bulunmakta.

Gümüş koronavirüs pandemisinin başlangıcında diğer gibi 15 Mart 2020’de ani bir düşüş ile gramı 2.60 TL’ye kadar gerilemişti. Aslında yüksek alım için bir tür fırsat yaratıldı da denebilir. Nisan 2020 gibi büyük şirketlerin de yüksek miktarda maddesel gümüş alımı sonrasında gram fiyatı hızla 4 TL’ye yükselmiş ve Ağustos 2020’de 6.80 TL’ye kadar yükselmişti. Kasım 2020 gibi gram gümüş fiyatı tarihi rekor olarak gramı 7 TL’yi görmüştü. Bir çok yatırım uzmanına göre de gümüş yakın bir gelecekte çok hızlı bir şekilde değerleneceğidir.

Gram Gümüş Nereden Alınmalı?

Gram gümüşü isterseniz bankalardan alabiliyorsunuz. Ancak bilmelisiniz ki bu sadece sanal bir alımdır. Yani bankaya gidip fiziksel gümüş alma imkanınız bulunmamaktadır. Peki bu güvenli mi? Elbette güvenli. Alış ve satış konusunda da daha kolay ve daha hızlı bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Gümüşü fiziksel olarak almak isterseniz, kuyumculara gitseniz de farklı gramlarda gümüş veya külçe gümüş olarak bulmanız pek olası değil. Bunun yerine üzerinden çeşitli gramajlarda üretilmiş sertifikalı gümüşleri alabilir ve evinizde saklayabilirsiniz.

Gram Gümüş Bankadan Mı Alınmalı
Gümüş Bankadan Mı Alınmalı

Fiziksel Gümüşü Nereye Satabilirim?

Fiziksel gümüş aldınız uzun bir süre sonra kârdasınız veya zora girdiniz, satacaksınız. Nereye satacağım diye endişe duymanıza hiç gerek yok. Herhangi bir kuyumcuya gidip bozdurabilirsiniz.

Kısa vadeli yatırım olarak sürekli al-sat yapacaksanız fiziksel gümüş yerine, bankadan sanal gümüş almanız daha uygun olacaktır. Orta ve uzun vadeli yatırım olarak düşünüyorsanız fiziksel olarak almanız daha iyi olacaktır.

Görsel Kaynak: Pexels

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.