OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Gerçekçi Savaş Oyunu Insurgency

Insurgency_gercekci_savas_simuslasyon-fps_oyun

Insurgency_gercekci_savas_simuslasyon-fps_oyun

Counter Strike oynamayan yoktur özellikle erkekler arasında. Ancak Counter Strike oyunun da sık babam sık karşındaki kişi zar zor ölür. Gerçekçiliğe epey uzaktır kısacası. Ancak Insurgency öyle değil. Insurgency Valve’ye ait olan Counter Strike: Source’den bildiğimiz Source oyun motorunu kullanıyor. Aslında Counter Strike ile kardeş diyebiliriz ama ondan apayrı nitelikte bir oyun.

Insurgency’i kısaca tanıtacak olursak bildiğiniz CS’deki gibi bir Emniyet ve Direnişçi takımı var. Emniyet genel olarak Amerikan askerlerini oyunuyorsunuz. Direnişçiler ise daha çok Işid militanlarına benziyor. Oyuna başlamadan önce sınıfınızı seçmenizi istiyor. Battlefield oynayanlar bu duruma alışkıntır. Türlü sınıflar var. Mühendis, bombacı, militan, avcı, sniper vb.  Silahlar olarak ise Emniyet takımının silahlaırı tipik Amerikan ordusunun silahlarından oluşuyor. Direnişçi silahları ise genel olarak 2. savaşından kalma silahlardan oluşuyor ama tabi aralarında bir fark yok vuruş açısından çünkü oyunda tek mermi yiyince ölüyorsunuz.

Size oyuna başlarken bir puan veriliyor ve puan ile silahlarınız ve kuşamınızı değiştirebiliyorsunuz. Silahınızı nasıl kullanabiliyorsanız o aparatları yerleştiriyorsunuz. Çok tepen silaha örneğin ağır namlu yerleştirebilirsiniz. Veya dürbünlü kullanmak istiyorsanız dürbünü yerleştirirsiniz. Türlü seçenekler var. Hatta mermi seçiminiz bile var. Yüksek can alıcılı ve zırh delici özellikli olarak. Silahın haricinde gece haritalarında gece görüş gözlüğü alabilirsiniz. Yeleğinizi geliştirebilir daha fazla bomba alabilirsiniz. Veya ağır zırh giyebilirsiniz. 2. bir silah edinebilirsiniz. Tabi tüm bunların belli bir ağırlığı geçmemesi lazım. Ağırlık fazla olunca zaten kabul etmiyor. Mesela RPG7 bile alabiliyorsunuz fakat ağırlığını gözardı etmeyin. Oyun temelinde aslında doğru harita ve arazide doğru silahlar ve bu silahlara yerleştireceğiniz aparatlar üzerine kurulu. Tıpkı gerçekte olduğu gibi. Sürekli bina içerisinde geçen bir yerde sniper kullanmak akıllıca olmasa gerek.

Oyunu oynarken hurra diye saldırmanız bir kaç saniye sonra çat sesi ile ölmenizle son bulacaktır. Insurgency dediğim gibi çok gerçekçi bir oyun olduğu için öyle ulu orta gezinerek sağdan sola koşturarak oynayabileceğiniz bir oyun değil. Gerçek hayattaymış gibi sessizce ve gizlenerek ilerlemeniz hatta takımınızla beraber olmanız şart. Oyunda genel olarak K tuşuna basılı tutarak arkadaşlarınız ile iletişim kurabilirsiniz. Konuşmanız bile arkadaşlarınıza telsiz sesi gibi iletiliyor.

Oyunun görüntüsü açısından bence çok iyi grafiklere sahip. Ama en güzel özelliği ise hiçbir oyunda şahit olamadığım silah sesleri. Silah sesleri tamamiyle gerçekçi. Hatta silahtan çıkan mermilerin bir yere çarptığında çıkan çat sesi bile çok iyi yapılmış.

Oyunu 12TL gibi bir fiyata olmak isterseniz tıklayın.

Oyunun oynanış videosuna bir bakalım:

Dediğim gibi oyun tamamiyle gerçekçi diyebiliriz. İzletiden göreceğiniz gibi oyunda şarjörünüzde kaç mermi olduğunu, ne kadar canınız kaldığını gösteren ve hatta en önemlisi + şeklinde bir nişan işareti yok. Nişanı silah üzerinden alabilirsiniz. Merminizi de attığınız kadarı sayıp şarjörü değiştireceksiniz.

Insurgency’de Ne Tür Oyun Modları Var?

Oyun modlarına gelecek olursak bir çok oyun modu mevcut. Neredeyse herkesin zevkine uygun mod var.

Strike / Elemination

Bu tipinde Counter Strike’nın bomba kurması gibi bir şey. Karşı takımın bir cephaneliği var ve oraya ulaşıp C4 veya el bombası ile patlatıyorsunuz. Ancak el bombasından 2 tane gerekiyor.

Ambush

Bu oyun modu en sevdiğim mod diyebilirim. Bu görevde takımdan bir kişi Vip oluyor elinde sadece susturuculu bir silah oluyor. Onu sağ sağlim şekilde A veya B noktasına götürmeniz gerekiyor. Vip tabi siz de olabilirsiniz. Oyun rastgele Vip seçiyor. Unutmayın Vip ölürse karşı takım kazanıyor.

Firefight

Bu oyun modu Battlefield oynayanların alışık olduğu bir mod. 3 bölge oluyor ve her iki takımda bu bölgeleri ele geçirmeye çalışıyor. Eğer ki takımdakiler öldüyse ve siz bir bölgeyi ele geçirirseniz herkes yeniden canlanıyor.

Push

Türkçe karşılığı gibi ittiriyoruz bu modda. Bir takım atak oluyor ve sizin belirlenen noktayı atak takımına karşı korumanız gerekiyor. A noktasını kaybederseniz B, B’yi kaybederseniz C, C’yi kaybederseniz son olarak çıkan D noktasını korumanız gerekiyor. Takım dalgalarıda sınırlı oluyor.

Occupy

Yine Türkçe karşılığı gibi direniş yapıyoruz bu modda. Bir takım direniyor diğeri ise saldırıyor.

 

Insurgency Sistem Gereksinimleri Neler?

En düşük gereksinim:
İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E6600 or AMD Phenom™ X3 8750 veya daha üstü
RAM: 4 GB RAM
Ekran Karı: DirectX 9 ve Pixel Shader 3.0 destekli 512 MB ve üzeri
Alan: 10 GB HDD
DirectX: 9.0c

Oyun mükemmel derecede bir oyun diyebilirim. Korsan şekilde indirmeye çalışırsanız pek işe yaramayacaktır. Sadace Steam üzerinden satın alıp indirip oynayabilirsiniz. Ayrıca belirtmek isterimki Insurgency son güncellemelerden sonra Microsoft haricinde Apple MacOSX ve dağıtımlarında da oynanabiliniyor. Dediğim gibi güncellemeler zaman zaman geliyor ve bu güncellemelerle oyuna yeni modlar, silahlar, haritalar ve özellikler ekleniyor, hatalar gideriliyor. Oyun şuan Steam’de 24TL civarında. Ama oyunu 12TL gibi bir fiyata olmak isterseniz tıklayıp buradan alabilirsiniz. İyi oyunlar dilerim.

 

 

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.