İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gençlik Borç Batağında

Ülkemizin en büyük sorunlarından biri malumunuz işsizlik. Resmi verilere göre üniversite mezunu işsizlerin sayısı 15 senede 10 kat arttı, her 4 üniversite mezunundan 1’i işsiz. TÜİK verilerine göre, Türkiye’de 557 bin üniversite mezunu işsiz ve bu sayı mezunlar oldukça artmaya devam ediyor.

Üniversitelilerin işsizlik sorununa karşı herhangi bir önlem alındığını veya çözümler üretildiği de ne yazık ki yok. Peki bu gençler üniversiteyi bitirdikten sonra karşılarına ne gibi durumlar ortaya çıkıyor?

Son 10 yılda yaklaşık 10 milyon üniversiteli gence 33.7 milyar TL tutarında KYK kredisi verilmiş. Mezun olan gençler bu işsizlik okyanusunda ödeyemeyeceği borçlarla yüz yüze kalıyor. Son hazırlanan yasalarla beraber de KYK kredisi kullananların kredi borçlarının 2 ve 3 kat arttığı iddia edilmektedir.

Suriyeli veya yabancı öğrencilere devlet tarafından, burs olarak, 100 dolar gibi ücretler dağıtırken bu ülkenin çocuklarına borç vererek okutması ve sonrasındaki işsizlik okyanusuna atması dünyada eşi benzeri olmayan bir örnektir.

Bir diğer husus da GSS (Genel Sağlık Sigortası / Zorunlu Sağlık Sigortası) üzerinedir. İşsiz bireylerin iş bulamadıkları bir ortamda, hele de ekonominin kötü gidişatının hat safhada olduğu bir ortamda GSS için her ay 70 TL gibi bir ücret ödemesinin eşi benzeri dünyada yoktur.

Yine Suriyeli sığınmacılara sağlık masrafları ve ilaç desteği verilirken bu yurdun öz evlatlarına, bu işsizlik batağında bu tür ödemeler çıkartılması tam bir fiyaskodur.

Umarım bu sıkıntılar, sorunlar en yakın zamanda çözüme kavuşturulur.

İlk yorum yapan siz olun

    Bir cevap yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

    %d blogcu bunu beğendi: