OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

Geçmişte Facebook’ta En Çok Oynanan Oyunlar

candy_crush_saga_1

ilk çıkış amacıyla eski arkadaşlarınızı yeniden bulmaya yarayan ve arkadaşlarıyla insanların sürekli bir etkileşim içerisine girme amacı gütmekteydi. Fakat insanların sitede uzun süre geçirmesini istedikleri için Facebook önce Uygulamalar bölümünü oluşturdu ve 3. kişilerin kendi uygulamalarını yayınlamasına izin verdi. Daha sonraları oyun firmaları bunu bir fırsat bildi ve uygulama alanına oyunlarını yerleştirmeye başladı. Facebook ödeme sistemini oluşturduktan sonra ise oyun firmaları oyunları üzerinden gelir kazanmaya başladılar. Geçmişten bu güne özetle bu. Konumuz çapında geçmişte en çok oynanan oyunları. Bu oyunları oynamamış kişiler bile bilmekteler. Hatta büyük bir kısmı az da olsa belki oynadı bile.

1 – Farmville

farmville-oyunu

En çok bilinen ve en çok oynanan oyunlardan biri olsa gerek Farmville. 2009 yılında çıkarılan ve ilk çıktığı yıl tutulan Zynga firmasına ait bu oyun çiftlik yaşamını tattırıyordu. En büyük rekoru kıran oyunlardan biriydi. Farmville 2 olarak çıkan sürümü pek tutmadı artık insanlar bıkmıştı. Bizim Çiftlik vb. adlarda alternatifleri yayınlansa da onlar da tutmadı. 2. versiyondan sonra oyun yayını durduruldu.

2 – Cityville

cityville1

CityVille de 2010 yılında yine Zynga firması tarafından üzerinde erişime açılmıştı. de FarmVille’ye alışmış kesim tarafından beğeniyle karşılandı ve oynandı. Kendi şehrini kurma meraklıları için birebir bir oyun. Bugün de hala erişime açık bulunmaktadır. Ayrıca 2. versiyonu da mevcut.

3 – Empires&Allies

empires_allies_oyunu

FarmVille den sonra tutulan oyunlardan biri de Empires&Allies olmuştu. Haziran 2011 de çıkan oyun bir anda herkes tarafından oynanmaya başlanmıştı. Kendi üssünü geliştirme ve arkadaşlarla savaşma veya görevleri gerçekleştirme üzerine kuruluydu. Havada karada ve denizde savaşılabiliyor olması da ayrı güzelliğe sahipti. Ama genel olarak yine parayı basan yada sürekli bilgisayar başında vaktini geçirenler daha çabuk gelişebiliyordu. Oyun 2013 tarihinde yayından kaldırıldı.


4 – Zynga Poker

zynga-texas-poker

Sanal çiplerle oynanan poker oyunu ve dünya tarafından en çok oyunlardan biri haline geldi. Zynga firması tarafından 2009 yılında erişime açılan oyun bugün bile hala en çok oynanan oyunlardan biridir. Android, iOS, Windows Phone, ve Windows uygulamaları sayesinde büyük bir kesim tarafından oynanmaktadır.

5 – Okey Plus

okey-plus-ios

peakGames tarafından yılından beri yayında olan oyun çapında en çok tutulan Facebook oyunlarından biri haline gelmiştir. Facebook üzerinden oynanmasının yanı sıra iOS ve Android gibi mobil platformlara desteğinden dolayı büyük bir kesim tarafından beğenilerek bugün de oynanmaktadır.

6 – Candy Crush Saga

candy_crush_saga_1

Yine herkes tarafından çokça bilinen ve neredeyse herkes tarafından oynanmış bir oyun. yılında erişime açılmıştır ve Mart 2013 ayında 45,6 milyonluk oyuncu sayısı ile Farmville oyununun rekorunu kırmıştır. Klasik bir oyundur kendisi ama King.com firması tarafından geliştirilerek Candy Crush Saga adıyla çıkarılmıştır. Oyunun hikayeli ve ilerlemeli oluşu, sürekli yeni bölümlerde yeni durumlarla karşılaşılması ve oyunun sürekli güncellenerek yeni bölümler ve düzeltmeler yapılmasından dolayı oyun bugün bile büyük bir kesim tarafından oynanmaktadır. Tabi büyük bir kesim tarafından sevilerek oynanmasının nedenlerinden biri de başta Android ve iOS cihazlarına destek veriliyor olması. 2014 yılı Mart ayında Candy Crush Soda Saga oyunu ile 2. versiyonu çıkarılmıştır.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.