OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Eşyaların Bilinmedik Özellikleri

esyalarin-bilinmedik-ozellikleri

esyalarin-bilinmedik-ozellikleri

Bir çok kullandğımız eşyamızın üzerinde farklı türde özellikler vardır. Bunların neden eşyalarımızın üzerine koyduklarını anlamlandıramayabiliriz. Bazen de süstür deyip geçeriz. Ancak öyle değil. Eşyalarımızın üzerine koyulan her bir özelliğin nedeni ve amacı var. İşte size garip gelebilecek bir kaç özellik.

1) Makarna kepçeleri (kaşıkları) ortası neden deliktir?

Makarna kepçelerinin orta kısımlarının delik olması özellikle spagetti makarnayı baz alırsak, kaşığın ortasına sığacak kadar spagetti aslında 1 kişiye yetebilecek kadar makarna sığabiliyor. Yani tek kişilik porsiyonu ölçmek için tasarlanmıştır.

makarna-kasiginin-ortasindaki-delik-ne-ise-yarar

2) Tükenmez kalemlerin kapakları neden deliktir?

Çoğumuzun anlamlandıramadığı bir özelliklerden biri daha tükenmez kalemlerin kapaklarındaki minik deliklerdir. Çoğumuzun aklına mürekkep ilişkisi gelir ancak değil. Özellikle küçük çocukların yutma alışkanlıkları göz önüne alınarak eğer kapağı yutar ve çocuğun soluk borusuna kaçarsa o delikler ile nefes alabilmesi adına tasarlanmıştır.

tukenmez-kalem-kapak-deligi-ne-ise-yarar

3) Kot pantolonların küçük cepleri ne işe yarar?

Kot pantolonların küçük ceplerinin de ne işe yaradığını bilen insan sayısı çok azdır. 1800’lü yıllarda çok kullanılan zincirli cep saatlerini bu cebe koyulması için tasarlanmıştır.

kot-pantolonlardaki-kucuk-cep-ne-ise-yarar

4) Kot pantolon ceplerindeki düğmeler ne işe yarar?

Yine kot pantolonların cep kısımlarında minik demir düğme benzeri cisimler bulunur ve bunların da tam anlamıyla neden var olduğunu çoğu kişi bilmez. Kot pantolonu ilk zamanlarında işçiler giyerdi ve zor şartlar altındayken açılmalar meydana gelmemesi için dikişin haricinde bu metal düğmecikler ile kot sağlamlaştırılıyordu.

neden-kotlarda-kucuk-dugmeler-var

5) Converse alt delikleri ne işe yarar?

Converse büyük ihtimal giymişsinizdir. Converse’in alt kısımında 2 tane delik olduğu ve bunun ne işe yaradığını da merak etmişsinizidir. Temel olarak aklınıza gelen hava alması olabilir ve bu doğru. Ayrıca converse nin bağçıkları uzun gelirse diye bu kısımları da bağcıklık olarak kullanılması için tasarlanmıştır.

converse-asagidaki-delikler-neden-var

6) Tencere ve tavaların sapı neden deliktir?

Tencere ve tavaların büyük bir kısmının sap kısmı deliklidir. Bunları genel olarak bir yere asmak için kullanırız. Ancak bir diğer işlevi de Kaşığınızı koymanız içindir.

tencere-tava-sapi-neden-delikli

7) Krem veya ilaç tüplerinin kapaklarında neden çıkıntı vardır?

Krem veya tüpleri genelde aldığınızda ve kapağını açtığınızda minil bir folyo ile kaplı olduğunu görürsünüz. İşte bu minik folyoyu kolayca delebilmekniz için kapaklarındaki çıkıntıyı kullanırsınız.

krem-kapaklarinda-neden-cikinti-var

8) Klavyenizdeki F ve J tuşları neden ufak çizgi kabartılıdır?

Özellikle 10 parmak ile klavye de yazı yazanlar klavyeye bakmadan bu kabartılar sayesinde elinin konumunun farkına varabilmesi için tasarlanmıştır.

9) Akıllı telefonlarda kamera yanı veya altındaki minik delik nedir?

Akıllı telefonlar neredeyse hepimizin elinde olan bir eşya. Telefonlarımızın arka kamerasının altında veya yanında çok minik bir delik yer almaktadır, bu delik arka kameramızı kullandığımızda katif hale gelen bir mikrofondur.

10) Plastik şişeli içeceklerin kapaklarının içerisindeki ince plastik ne işe yarar?

su-kola-plastik-kapaklarinin-icindeki-ince-plastik-ne-ise-yarar

Genelde bir içeceğin kapağını çıkardıktan sonra kapakla oynarken bu ince ve saydam olan plastiği kapağın içinden çıkarmaya çalışırız. Bu ince plastik şişenin daha iyi kapanmasını, içeceğin hava ile temasının kesilmesi ve tadının bozulmaması için tasarlanmıştır.

Kaydet

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.