OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Ergenlik Sonrası Sivilcelerle Mücadele

candida
sivilce tedavisi nasil olusur

Ergenlik sonrası sivilcelere karşı çözümler. Limon, salatalık, sarımsak basın ya da bunları ezin püre yapın maske uygulayın tarzında işe yaramayan, ya da geçici işe yarayan tarzında şeyler de anlatmayacağım. Sadece benim başımdan geçen ve deneyimlerle elde ettiğim bilgilerden oluşmaktadır ve kesin tedavidir diyebilirim, tabi tamamen uygularsanız. Anlatacağım şeyler herkeste işe yaramayabilir ama büyük kısmında yarayacağı konusunda eminim. Sivilce oluşumları ve nedenleri kişilerin yeme içme alışkanlıklarına göre değişen bir hastalık. Buradakileri uygulamaktan çok doktora gitmenizde fayda vardır. Ama sağlıklı bir yaşam için de bu yazımdaki şeyleri yapmalısınız.

Gelelim bana. Artık yaşım 30 lara dayanan bir erkeğim. Lise yıllarında başlayan sonrasında sarı uçlu sivilceler de yüzümde hatta vücudumda oluşmaya başlamıştı. Önceleri çok abur cubur yediğimden (cips, kuruyemiş gibi yağlı şeyler) dolayı çıktığını sandığım sivilcelere sonradan tam olarak neden olduğu bilinmeyen seboreik dermatitten dolayı çıktıklarını sanmaya başladım. Seboreik dermatit ne derseniz bir tür türüdür ve hiçbir şekilde şuan tedavisi olmadığı söylenmektedir. Saç diplerinde suratta özellikle burun çevresi sakal ve kaş diplerinde çıkar. Sonraları vücudun değişik yerlerinde örneğin göğüz ortasında da görülebilir. Neyse, seboreik dermatit olan kişilerin vücudu çok yağlı olmaktadır. Buna dayanarak sivilceye etkisi olduğunu düşünmüştüm.

Doktorların tedavi şekilleri neler? Tedaviler neden başarısız?

sivilce ve ilaclari ise yaramiyor

Doktora defalarca gitmişliğim vardır. Sivilceler ve için tedavi yöntemleri olarak verilen ilaçlar hep aynı türdeki ilaçlardı. Sivilce için olanlar, Tetradox ya da monodoks tarzı antibiyotik haplar, benzamycin topikal jel, clamine-T losyon, clindoxyl krem tarzı cilde sürülen ilaçları yazar dururlar. Eğer geçmiyorsa sivilceniz son çare Roaccutane denen uzun süreli tedavi gerektiren ve riskli olan ilacı size dayarlar. Doktorlara kızmaya gerek yok çünkü onlarında elinde olan bir durum değil çünkü çıkan ilaçlar sadece bunlar. Bu ilaçlar (roaccutane hariç) affedersiniz bir boka yaramamaktadır. Roaccutane yarasa da tehlikeli bir ilaç önermiyorum. Zaten kullanmadan evvel doktor size sorumluluk bende değildir diye sözleşmede imzalatıyor. Durumun ciddiyeti ortada…

Antibiyotik tedavileri işe yaramıyor ama daha büyük zarara neden oluyor!

Ben bu antibiyotikleri kullandım ne oldu? ve sivilcelerin bunları kullandıktan sonra sürekli nüks etti ve daha da fazlalaştı. Daha sonraları alerjik reaksiyonlar yaşamaya başladı. Birden bire elde dudakta bacakta ayakta şişmeler yaşanabiliyor, tabi boğazda olursa öldürücü bir durum. Nelere karşı alerji derseniz, aspirine karşı alerjim oluştu, parasetamole karşı alerjim oluştu daha sonraları güneş kremleri, el vücut kremleri, latex condom, bazı sabun ver ilaçlar. Grip olunca ateş düşürücü alamaz oldum, grip ilaçları alamaz oldum, ağrı kesici kesinlikle alamaz oldum, doktorlara gittim alerji testleri yapıldı kanda da deri de de tüm sonuçlar negatif çıktı. Ama bir süre sonra alerjik kuru öksürükler de başlayıverdi. Yani hastalık türedikçe türedi.

Sivilcelere ve diğer hastalıklara neden olan besinler nelerdir?

Şimdi gelelim olayın aslına, yağlı yemek ile maalesef sivilcenin bir alakasının olmadığını anladım. Tabi alakalı olmadığı için yüklenmeyin yağa 🙂 İnternette bir izlediğim izleti de (video), antibiyotikler, rafineri şeker tuzların ve hazır (fast food) tarzı yiyeceklerin zararlarını ve bu yiyeceklerin bağışıklık sistemimizin %60 ını oluşturan bağırsaklarımızdaki bakterilere etkileri. Candida mantarı denen kötü bir tür olan mantarın bağırsaklarımızı ele geçirdikten sonra ortaya sedef, egzama, alerjik hastalıklar, mide ve bağırsak hastalıkları, gaz sorunları ve şişlik, bağışıklığın düşmesi ile kolay grip olmalar ve en son devresinde kolon kanseri… :unsure:

Yani kısacası izleti de ki tüm bahsedilenleri yaşayan biriydim.

İzletiyi izlemek isterseniz:

Şimdi bende tüm bunlar neden yaşandı anlatmak gerekirse, çocukluğundan beri aşırı şekerli yiyecek tüketen kola için biriydim. Çocukken fazla şekerden karaciğer hastalığı da geçirmiştim. Sonraları da koca bir kare çikolatayı bir oturuşta yiyen onla beraber bir kolayı içen, bol bol hazır (fastfood) yiyecekler tüketen biriydim. Sonucunda bunlar başıma geldi.

Sadece şuan için sivilce gibi sorunlar yaşıyorsanız şanslısınızdır. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmezseniz benim yaşadıklarımı yaşamanız an meselesidir.

Candida mantarlarını aza indirmek ya da yok etmek için ne yapmalıyız? Hangi besinleri tüketmeyi bırakmalıyız?

candida.mantari.nedir

Şimdi ne yapmalıyız derseniz, kendi deneyimlerimi yazıyorum; hazır yemekleri (fastfood) yiyecekleri bırakmalı, bol sebze tüketmelisiniz. Şeker denen zehri hayatınızdan tümüyle çıkarmalısınız. Çayı şekersiz içmeye başlamalısınız. Kola, gazoz, meyve suları, buzlu çay (ice tea) vb. şekerli her türlü içeceği bırakmalısınız. Çikolata, şeker, kurabiye kek, sütlü tatlılar gibi her türlü tatlı yiyeceği bırakmalısınız. Meyva suyu ve sütte de şeker bulunduğundan bunların tüketimini bile haftada 1 2 kerelik çok olmamak koşulu ile yapmalısınız. Cips, jelibon vb. aburcubur şeyleri kesinlikle tüketmemelisiniz. Kafein almayı bırakmalısınız. Kahve çok tüketiyorsanız işiniz zor demektir. Haftada 1 kere içmeye çalışınız. Alkol tüketiyorsanız ya hiç tüketmeyin ya da rakı vodka tekila tarzı yerine mayalı olan bira şarap tarzı alkol tüketiniz. Ama tüketeceğiniz alkol 1 2 bardağı geçmemeli. Kısa ve öz tatlı tüketimini hayatınızdan çıkarınız. Tatlı tüketiminiz ayda 3 4 geçmesin.

Tatlıdan uzak duramıyor musunuz? Sürekli tatlı krizleri mi geliyor?

Siz ne kadar tatlıdan uzak dursanız da herhangi bir anınızda özellikle tatlı tüketmediğiniz vakitlerde canınız birden tatlı çekmeye başlayabilir. Hatta tatlı krizim geldi diye adlandırabilirsiniz. Halbuki bu sizin isteğiniz değildir! Bağırsaklarınızda ki candida mantarlarının biz açız ölüyoruz bize tatlı ver mesajlarını beyninize iletmesidir. Yani bu mantarlar sizin beyninizi bile yönetmekte. Tatlıdan uzak durmanız bu durumda çok zorlaşıyor. Bir tür uyuşturucu krizi gibi anlar yaşayabilirsiniz ama direnmelisiniz.

Candida mantarlarını yok etmek için hangi içecek ve yiyecekleri tüketmeliyiz?

Tatlıdan ve hazır yemeklerden içeceklerden uzak durmanız tabi ki yeterli değil. Bu candida mantarı illetinden kurtulmak için daha doğrusu en aza indirmek için doğal besinler tüketmelisiniz. Sebze tarzı yemekler bunlardan en önemlisidir. Ve en en önemli olan bu yazının ana unsuru olan şey ise probiyotik tarzı yiyecek ve içeceklerdir.

Probiyotik nedir?

Probiyotik-nedir.Gıdalar

Probiyotik besinler genelde mayalanmış türdeki besinlerden oluşmaktadır. Probiyotik besinlerin içerisinde bulunan iyi huylu bakteriler bağırsaklarınız da ki cancica mantarları ve diğer kötü bakterilerle savaşarak bağırsaklarınız da ki iyi kötü bakteri oranlarını dengeler. Yani probiyotik besinlerin içinde milyarlarca bakteri bulunmaktadır.

Probiyotik besinler nelerdir?

Probiyotik besinler özellikle atalar tarafından çok fazla tüketilen besinlerden oluşmakta. Modern denilen aslında pek de modern olmayan, batılı yemek kültürünün tecavüzüne uğradığı Türk şehirlerinde eskisi gibi tüketilmeyen mayalı yiyecek ve içecekler probiyotik açısından zengindir. Batılılar bunu anlamış ve kapitalizmi kullanarak probiyotik besinler (özellikele probiyotik yoğurt) adıyla bazı ticari ürünler satmaya başlamıştır. Bunlar tamamen işe yaramayan şeylerdir.

Nedir bu probiyotik besinler derseniz; kımız, kefir, turşu suyu, boza, turşu (özellikle lahana), şalgam, ev yapımı yoğurt (ve bundan yapılmış ayran), ev yapımı tarhana gibi…

 

kefir.tanesi.probiyotik
Kefir tanesi

Tüm bunları hazır almayınız. Hazırda aldığınız ürünler kesinlikle bir işe yaramayacaktır. Kefiri, kefir taneleri alarak (internetten bulabilirsiniz) süt ile yapabilirsiniz. Yoğurdu da benzer şekilde internetten tariflerini alarak yapabilirsiniz. Turşunuzu evde kendiniz basabilirsiniz. Bozayı yine evde kendiniz yapabilirsiniz ama dışarıdan da temin edebilirsiniz. Şalgam suları şişelenmiş olanlar resmen toz boya gibi yapılmakta özellikle Adanave çevresindekiler bu açıdan şanslı. Orjinal organik şalgam bulmalısınız. Kımızı de bulmanız pek zor. İzmir de bir Kazak Türklerinin çiftliği var oradan temin edebilirsiniz.

Tüm bunların haricinde probiyotik hap ve tozları da kullanabilirsiniz. Bu tür ticari ürünleri tavsiye etmiyorum ama hastalığınız sürece iyi olana kadar takviye olarak kullanabilirsiniz. Ben takviye olarak kulandım ama kefir ve lahana turşusundan çok daha yararını görmedim.

Peki tam olarak ne yapmalıyız?

Şimdi toparlamak gerekirse, yukarıda bahsettiğim probiyotik besinleri tüketmeye vakit kaybetmeden başlayın. Beslenme alışkanlıklarınızı da değiştirin ve doğal besinlerle özellikle sebzelerle beslenin. Şeker tüketimini (beyaz esmer fark etmez her türlü şekerli besin) tamamen yok edin ya da çok çok aza indirgeyin. Çok geçmeden 1 hafta içerisinde farkı sizde görmeye başlayacaksınız.

Probşyoik besinler tüketip, şekeri azaltmam ne işe yarayacak?

Varsa sedef, egzama, sivilce, bazı alerjiler, gaz ve şişkinlikler, kabızlık, ishal gibi sorunlarınız ortadan kalkacak, bağışıklık sisteminiz kuvvetlenecek, bitkinlik gibi durumlarınız ortadan kalkacak kendinizi zinde hissedeceksiniz.

Tüm soru ve sorunlarınızı aşağıda yazabilirsiniz. Yazıyı başka yerde yayınlamak isteyenler bağlantıyı (linki) yayınlayabilir ya da yazı ile beraber bağlantı (link) vererek yayınlayabilir.

Atu
OturanBilge.Com

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

3 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir