OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

TeknolojiYaşam

En İyi Ücretsiz 10 Hosting Kontrol Paneli

webuzo

VPS, VDS veya sunucu kurulumundan sonra özellikle sitelerin kontrolü için en gerekli gördüğümüz şeylerden biridir kontrol panelleri. Aslında sitelerin yönetimi için panele ihtiyaç gerek yok ancak ssh’den işlemler zor geldiği ve kodlarla 5 dakika da yapacağımız işi uzun sürmemesi, cpanel’den görsel olarak işlem yapmaya alıştığımız için illa ki bir kontrol panelimiz olsun istiyoruz. Ancak sunucu veya sanal sunucu kiraladıktan sonra cpanel veya plesk kurmayı düşünenler bu panellerin fiyatlarını görünce bunun altından nasıl kalkarım diye düşünebiliyor. Neyse ki ücretsiz halde bulunan ve güvenli olan açık kaynak kodlu kontrol panelleri mevcut. En iyi 10 hosting kontrol paneli:

10) ISPConfig

Her türlü gerekli zımbırtı içerisinde bulunuyor. Cpanel’e alışkın olanlar için biraz zor gelebilir.

 

ispconfig-620x435

 

 

9) Ajenti

Her türlü Apache, Nginx, MySQL, FTP, Firewall, File System, Cron, Munin, Samba, Squid, File Manager, Code Editor gibi eklentiler ile geliyor.. Kendi içerisinde komut sistemi bile mevcut. En iyi önemli özelliklerinden birisi de Debian, Ubuntu, CentOS, Redhat, FreeBSD gibi işletim sistemlerinin tümü ile uyumlu olması.
ajenti-620x384

8) OpenPanel

Gerekli olabilecek her türlü eklenti  Apache, AWStats, Bind DNS, PureFTPD, Postfix, MySQL, IPTables firewall ve Courier-IMAP ile birlikte geliyor. Oldukça sade bir görünüme sahip. Cpanel’e alışkın olan kişiler için oldukça kolay gelecektir. Ancak proje durduruldu yeni versiyonunu bulmak artık imkansız.
openpanel-620x431

7) EHCP (Easy Hosting Control Panel)

Yanlış hatırlamıyorsam EHCP (Easy Hosting Control Panel)’nin projesini gerçekleştiren bir Türk. Yabancılar tarafından da sevilen ve çok fazla kullanılan güvenilir zaman zaman güncelleme alan bir kontrol paneli. Yeni başlayanlar ve bu işleri çok bilmeyenlerin epey zorlanabileceği bir panel idi. Eski haliyle görselliği çok az ev yönetimi zordu. Ancak son zamanlarda oldukça gelişim gösterdi ve görsel olarak kontrolleri kolaylaştı. Türkçe destek bile alabileceğiniz bir panel. Yanılmıyorsam işletim sistemi ile çalışıyor.
ehcp-620x390

6) ispCP

Gerekli olan ne varsa içinde mevcut. Cpanel alışkanlığı olanlariçin biraz zor gelebilir.
ispconfig-620x435

5) Virtualmin

Tüm ihtiyaçlarınız karşılayabileceğiniz bir kontrol paneli ancak kontrol olayını çözmeniz biraz zor gibi. Çok kullanılan kontrol panellerinden biri.
virtualmin-620x448

4) WebMin

Yine en çok tercih edilen ücretsiz kontrol panellerinden biri de WebMin diyebiliriz. Eski halinden daha kolay bir yönetime sahip oldu. Kullanıcısı çok olduğu için destekte kolay bulunabiliniyor. Her türlü ihtiyacınızı görecektir.
webmin

3) BlueOnyx

Yanılmıyorsam CentOS ile çalışan bir kontrol paneliydi. Oldukça zor bir yönetimi olduğunu söyleyebiliriz.7
blueonyx

2) Sentora (ZPanel)

Oldukça kolay ve hoş görünüme sahip az kaynak kullanan bir kontrol paneli diyebiliriz. Tavsiye edebileceğim bir kontrol paneli.
sentora-zpanel-web-hosting-control-panel-admin

1) Webuzo

Ücretsiz şekilde en iyi ve kolay şekilde sitelerinizi kontrol edebileceğiniz kontrol paneli diyebilirim. Kurulumu kolay eklenti zenginliği çok ve zevkli görselliklere sahip. Kaynak kullanımı da diğerlerinden biraz daha fazla olabilir ama çok fazla etkileyici olmayacaktır. Şiddetle önerebileceğim bir kontrol paneli.

Kurulumu için:

wget -N http://files.webuzo.com/install.sh
./install.sh
webuzo

Kaydet

Kaydet

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir