OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

En İyi Probiyotik Ürünü

en iyi probiyotik urunu
En iyi probiyotik ürünleri hangileri
En iyi probiyotik ürünü

Daha önceki seboreik dermatit tedavisi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve gaz sorunlarına çözümler yazılarımda probiyotik öneminden bahsetmiştim. Daha hala probiyotik önemini modern tıp dünyasının kavradığından şüpheliyim. Bunun temel nedeni olarak da bağırsakların insanın sağlığındaki yerinin araştırmalarının tamamlanmamış olması olarak görebiliriz. Bağırsakların sağlığımızdaki önemini anlatan en güzel kaynaklardan biri Prof Dr. Hüseyin Nazlıkul’un yazdığı Duygusal Beyin – Bağırsak adlı eseri. Kitapta da yazdığı gibi sadece bağırsaklar bağışıklık sistemimizin çökmesinden ortaya çıkan hastalıkları değil, aynı zamanda duygularımızı bile etkileyen bir organ. Kitapta bunun çok güzel örnekleri verilmiş deyimler ve atasözleri ile bağlanarak.

Son yıllarda yediğimiz besinlerin büyük bir kısmı ne yazık ki deyim yerindeyse bizi zehirlemekte. Besinlerin büyük kısmı GDO’lu ve sağlıksız kimyasallar içermekte. Bu da vücudumuzdaki iyi huylu organizmalarımıza zarar vermekte. Onların zarar görmesi de bizim sağlığımızı etkilemekte. Bu yararlı organizmalarımıza verilen isim probiyotik. Aslında sadece yediklerimiz değil kullanılan antibiyotik gibi ilaçlarda probiyotik denen dostlarımıza zarar vermekte.

İyi huylu organizmaların yok olmasıbağırsak florasındaki değişime neden olmakta bu da bizim bağışıklık sistemimizin çökmesine kolay kolay hasta olma, ağızda uçuk, gözde arpacık, sivilcelenme, alerjik rahatsızlıklar (mesela anjiyo ödem), deri hastalıkları ( veya diğer egzama türleri) vb.  Bunun yanı sıra yine bağırsakların duygularımızı etkilediklerini söylemiştik. Bunlardan başlıcaları, halsizlikgüçsüzlük, mutsuzluk, endişe ve kaygı vb.

Asıl mesele bağırsak düzeni bozuldu ama nasıl düzelteceğiz. Öncelikle bir uzmana görünmenizi tavsiye ederim. Onun uygulayacağı bir diyet programı ve yardımcı takviyeleri almanızı öneririm.

Hangi probiyotik ürünü kullanmalıyım?

Piyasa da birçok ürün mevcut. Bir kısmını da denedim ancak büyük bir kısmından fayda görmedim.En iyi antibiyotikler tek bir kapsül veya şase içerisinde en az 5 milyar bulunduran üründür diyebiliriz.  Ancak 5 milyar da az bir sayı. En az 25 milyar olması daha iyi olacaktır. 5 milyarı 6 aylık kullanımda etkisini görebilirken hızlı çözümler için daha yüksek dozda olanı kullanmanız daha hızlı etki edecektir.

Piyasadaki En İyi Probiyotik Ürünleri

1) VSL 3 450 Milyar Probiyotik

VSL 3 Amerikan yapımı üründür ve 450 milyarlık probiyotik içerir. Toz halindedir ve yoğurt üzerine ekilip karıştırılarak tüketilir. En hızlı çözüme ulaştıran ürün diyebiliriz. Kutu içerisinde 30 paket bulunuyor. Fiyatı 100-110 arasında. Türkiye’de bulunmuyor ancak yurt dışından getirtebilirsiniz.

İçerisinde yer alan bakteriler:

  • Streptococcus thermophilus
  • Bifidobacterium breve
  • Bifidobacterium longum
  • Bifidobacterium infantis
  • Lactobacillus acidophilus
  • Lactobacillus plantarum
  • Lactobacillus casei
  • Lactobacillus bulgaricus

2) Now Probiotic-10 100 Milyar Probiyotik

Now marka probiyotik de yine Amerikan firmasına ait bir ürün. 30 ve 60 kapsüllük olarak satılmaktadır. Türkiye’de bulabileceğiniz bir üründür. 30 kapsüllük ürünün fiyatı 450 civarındadır.

İçerisinde 10 tür bakteri yer almakta, bunlar:

Lactobacillus acidophilus (La-14), Bifidobacterium lactis (Bl-04),
Lactobacillus plantarum (Lp-115), Lactobacillus casei (Lc-11),
Lactobacillus rhamnosus (Lr-32), Lactobacillus paracasei (Lpc-37),
Bifidobacterium breve (Bb-03), Streptococcus thermophilus (St-21),
Lactobacillus salivarius (Ls-33), Bifidobacterium longum (BI-05)

3) HealthAid ImmuProbio 50 Milyar Probiyotik

İngiliz HealthAid firmasının çıkartmış olduğu ImmuProbio adlı ürünün içerisinde 50 milyarlık probiyotik bulunuyor. Kutu içerisinde 30 kapsül yer almakta. Türkiye’de bulabileceğiniz bir üründür. İngiltere fiyatı 27 Sterlin, fiyatı ise ortalama 325 civarındadır.

İçerisinde yer alan bakteriler ve sayısı:

Bifidobacterium bifidum 25 milyar
Lactobacillus acidophilus 10 milyar
Lactobacillus rhamnosus 4.5 milyar
Lactobacillus plantarum 3 milyar
Bifidobacterium breve 2 milyar
Bifidobacterium longum 2 milyar
Lactobacillus casei 2 milyar
Lactobacillus lactis 1 milyar
Lactobacillus bulgaricus 250 milyon
Lactobacillus salvarius 250 milyon
Toplam probiyotik sayısı 50milyar

4) NTBiotic 5 Milyar Probiyotik

Türkiye’de en rahat bulabileceğiniz bir marka NTbiotic probiyotik. İçerisinde 5 milyarlık probiyotik barındırıyor. Sabah kahvaltıdan sonra ikişer, akşam yemekten sonra ikişer olarak tüketebiliyorsunuz. Kutu içerisinde 90 adet kapsül bulunmakta. fiyatı yaklaşık olarak 150 civarında.

İçerisinde yer alan bakteriler:

Lactobacillus bulgaricus
Lactobacillus acidophilus
Bifidobacterium bifidum
Bifidobacterium longum
Bifidobacterium infantis
Streptococcus thermophilus

5) Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus 5 Milyar Probiyotik

Solgar markasının probiyotiği de kaliteli bir probiyotik ancak probiyotik sayısı değerlerine nazaran daha sönük kalıyor. Bütçeye en uygun olduğu için belki tercih edilebilir ancak yine de en fazla içereni almak en iyisi olacaktır. fiyatı 120 civarında. 

İçerisinde yer alan bakteriler:

Lactobacillus acidophilus, 
Bifidobacterium lactis
Lactobacillus paracasei
Lactobacillus rhamnosus

Doğal yollarla probiyotik almak

Sadece takviyeler ile değil doğal yollarla da probiyotik alabilirsiniz ki bu en iyisidir. ulusunun genel olarak yiyecekleri probiyotik içermektedir. Çok soğuk iklime sahip olan Orta Asya bozkırlarında hasta olmadan bünyesi sağlam şekilde yaşayabilmeleri yüksek ihtimalle yiyeceklerinin bol probiyotikli olmasından kaynaklı olduğunu düşünmekteyim.

Probiyotik içeren yiyecek ve içeceklere gelecek olursak, kımız, kefir, turşu, tarhana çorbası, yoğurt vb.

Yukarıda bahsettiğim ürünleri doğal olarak yapılırsa (yani pastörize olmayan) çokça faydasını görebilirsiniz. Mayalı ürünlere karşı alerjisi olanların bunları kullanması sorun olacaktır. Bu yüzden bu kişilerin yine uzmandan yardım almasını öneririm.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir