OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Kültür&Sanat

En iyi Jazz Filmleri

rp_bird-jazz-clint-eastwood1-768x417

BIRD (1988)

bird jazz clint eastwood1

Charlie “Bird” Parker adındaki Jazz müzisyeninin,trajik hayatı ve kariyerini konu alır.

CABIN IN THE SKY (1943)

A cabin in the sky1

Zorlayıcı bir kumarbaz bir çekim sırasında ölür ama kendini yenilemek ve eşiyle tekrardan barışmak için ikinci bir şans elde eder. Filmi beğenmekle birlikte bir yandan bazı ırkçı unsurlardan dolayı rahatsız olabilirsiniz.

 

THE CONNECTION (1961)

the connection film1

“Bir tiyatroda, oyundayız. Kendini oyunun yazarı ve yönetmeni olarak adlandıran kişi sahneye çıkıyor ve oyunda oynayanların gerçek eroinmanlar olduklarını, bedava uyuşturucu karşılığında oyunda oynadıklarını, fakat onları kandırdıklarını ve izleyenlerin bu durumu onlara belli etmemesini söylüyordu. Bunu duyan bağımlılar sahneye fırlar, gerçek eroin verilmezse oynamayacaklarını söyleyerek, uyuşturucu getirecek olan ‘bağlantıyı’ beklerler…”

 

A GREAT DAY IN HARLEM (1995)

A great day in harlem1

1958 yılında NYC’de tüm üst düzey caz müzisyenleri, bir grup çektirdi. Hemen hemen  her caz müzisyeni 125 sokak istasyonu yakınında  gerçekleşen bu fotoğraf çekimi için geldi. O gün hakkında konuşmak için fotoğraftaki müzisyenler birçok röportaj derler ve filmin görüntüleri Milt Hinton ve eşi tarafından yayınlanır.

 

JAZZ ON A SUMMER’S DAY (1960)

jazz on a summers day

Bu film, 1958 yılındaki Newport Caz Festivali’nde çekilen görüntülerden oluşan şimdiye kadar yapılmış en iyi caz belgesellerinden biri olarak gösteriliyor. Louis Armstrong ve Thelonius Monk gibi efsanelerin canlı performanslarının yer aldığı filmde 50’lerin caz dünyasına konuk oluyoruz.

 

KANSAS CITY (1996)

kansas city 1996 large picture1

”Blondie O’Hara’nın küçük hırsızlıklar yapan kocası Johnny, caz klubü patronu Seldom Seen tarafından kaçırılarak Hey Hey Klüp’te alıkonulur. Kocasını kurtarmak için elinden gelen herşeyi deneyen Blondie, çılgınca bir yol bulur: önemli bir politikacı olan Henry Stilton’ın karısı Carolyn’i kaçıracaktır. Ünlü politikacının kendi imkanlarını kullanarak kocasını kurtarmak için yardım edeceğini düşünmektedir. Fakat bu kaçırmalar silsilesi, hepsinin de hayatlarını sandıklarından çok daha farklı olarak etkiler.”

 

KEEP ON KEEPIN’ ON (2014)

keep on keepin on

Dört yıl boyunca caz efsanesi Clark Terry takip eden bu belgesel, uluslararası rekabete hazırlanan genç bir adam olaran Terry ve 23 yaşındaki kör bir piyano dahisi Justin Kauflin arasındaki ilişkiyi anlatır.

 

LADY SINGS THE BLUES (1972)

Lady Sings the Blues 1

Efsanevi caz şarkıcısı, Billie Holiday’in sıkıntılı yaşam ve kariyer hikayesini anlatır.

 

MO’ BETTER BLUES (1990)

MoBetterBlues

Bir trompet tutkunu olan Bleek Gilliam, annesi istememesine rağmen bundan vazgeçmez ve vakti gelince kendi Jazz grubu The Bleek Gilliam Quartet’i kurar. Grubun içerisinde oluşan iç sıkıntılar bir süre sonra bu grubun geleceğini olumsuz yönde etkilemeye başlayacaktır.
Kendi ailesinde de müzisyenler bulunan Spike Lee, müziğe olan saygısını üzerine olan bu filmle gösteriyor.

 

ROUND MIDNIGHT (1986)

roundmidnight1

”Siyahi caz saksafoncusu Dale Turner , 1950’lerin New York’unda alkolle olan savaşını yavaş yavaş kaybetmek üzeredir. Ailesinden uzak, hayatla olan bağları teker teker kopmakta iken, Paris’te yapması için bir teklif alır. 1950’lerde birçok Amerikalı siyahi müzisyen de aynı şeyi yapmaktadırlar, çünkü Fransa’nın bu başkentinde Amerikadakinin aksine insanların derisinin renginin hiç önemi yoktur.

Artık kendi ülkesinde unutulmaya yüz tutmuş bir müzisyen olan Dale Turner, Paris’te Francis Borler  adında caz müziğine aşık bir Fransız gençle olur. Borler’ın sürgündeki bu saksafoncunun karanlık yanlarını, yani alkol ve uyuşturucu bağımlısı olduğunu, ayrıca büyük bir depresyonun içinde olduğunu keşfetmesi uzun sürmez. Sanatçının hayatından endişe eden Borler artık onun koruyucu meleği olmuştur, onun yardımıyla Dale Turner’ın performansında gözle görülür bir gelişme olur ancak bunun da bir bedeli vardır.”

 

SWEET AND LOWDOWN (1999)

SweetandLowdown 11

”New York’un caz dünyasına yakın ilgisiyle bilinen ve harika klarnet çalışıyla da tanınan Woody Allen bu filmde kendini beğenmiş, kaba, alkolik fakat muhteşem bir sanatçı olan Emmett Ray’i anlatıyor. 1930’da Amerika’da büyük ekonomik buhranın yaşanmakta olduğu yıllarda geçen filmde, Django Reinhard’dan sonra dünyanın en iyi ikinci gitaristi olarak tanıtılan Emmett Ray sorumsuz, sevimsiz ve ahlaksız bir adamdır. Ne var ki o gitar çalmaya başladığı zaman çıkan melodi muhteşemdir…”

 

THELONIOUS MONK: STRAIGHT, NO CHASER (STRAIGHT, NO CHASER ) (1988)

thelonious monk straight no chaser

Bu belgesel, efsane Jazz piyanisti Thelonious Monk’un biyografisi, canlı performansları ve röportajlarından oluşur.

 

WHIPLASH (2014)

whiplash jazz1

”Küçük yaşlardan itibaren bateri çalmaya başlayan Andrew, işinde tam anlamıyla bir usta olmak ister. Üniversite tercihinde de ülkenin en iyi okulu olarak gördüğü Shcarffer Konservatuarı’na girer. Henüz 19 yaşındadır ama dersler harici var gücüyle antrenman yapar. Bir gün, okulun en sert hocalarından biri olan caz duayeni Terence Fletcher’ın dikkatini çeker. Fletcher Andrew’ü okulun en parlak öğrencilerinin seçildiği ve sürekli yeni yarışmalara hazırlanan “studio band”e seçer. Başarısı kadar acımasızlığıyla da ün yapmış olan Fletcher, Andrew’un kapasitesinin sonuna kadar kullanmadan asla başarmış saymayacaktır. Genç bateristin önünde sadece mesleki bir test değil, psikolojik bir sınav da vardır… ”

Related posts
Kültür&Sanat

2022 Yaza Damga Vuran Pop Müzikler

Kültür&Sanat

Urfa Yemekleri: Şanlıurfa'ya Özgü 15 Yemek

Kültür&SanatYaşam

Muazzez İlmiye Çığ’ın Gilgameş Adlı Kitabının Değerlendirmesi

Kültür&Sanat

Spotify'dan 5 Dinlendirici Enstrümental Müzik

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir