OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Bilgisayar Güvenliği için Kullanabileceğiniz 3 Ücretsiz Antivirüs Yazılımı

en iyi ucretsiz anti virus yazilimlari 800x413 1
en iyi ucretsiz anti virus yazilimlari 800x413 1

Bilgisayar güvenliği üzerinde çok durulmasa da en önemli konulardan biridir. Bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı bilgisayarlarının güvenliğini önemsememektedir. Bireylerin başına problemi yüzünden bir olay gelmedikçe umursamamaktadır.

Bilgisayar güvenliği sağlanmazsa başımıza neler gelebilir?

İnternete açık bir bilgisayarda her an tehlike ile baş başa olduğunuzu söylersek doğru olur. Özellikle de bilinmedik 3. parti yazılım kullanımlarında risk büyümektedir. Kullanılan uygulamaların korsan yazılım olması durumunda da risk daha da büyümektedir.

Yine internette dolaştığınız sitelerde site sahiplerinin bilgisi dahilinde veya bilgisi dışında eklenmiş zararlı yazılımlar da yer alabilmektedir. Bu durumda da yine büyük bir tehlike altında olmaktasınız.

Eğer ki bir dağıtımı kullanmıyorsanız Microsoft kullanıcısı iseniz, bilgisayarınızda bir antivirüs uygulamasının bulunması şarttır diyebiliriz. Her ne kadar bilinçli bir kullanıcı olsanız dahi daima tehlike altında olacaksınız.

En İyi Ücretsiz Antivirüs Yazılımları

Kullanabileceğiniz en iyi sayılabilecek 3 ücretsiz antivirüs programı:

3) Avast

ucretsiz anti virus yazilimi avast

Dünyada en çok tercih edilen antivirüs uygulamalarından biridir. Sadece antivirüs değil daha bir çok yazılımını da içinde barındırmaktadır. VPN hizmeti de sunulmaktadır. Ancak VPN ve diğer hizmetleri ücretli paketinde yer almaktadır. Ücretsiz versiyonu yeterli olsa çok fazla kısıtlamadan dolayı, sürekli ücretliye yönlendirmesi ve bilgisayardan kaldırılırken baya sorunlu olması negatif yönleri. Bellek ve işlemci yönetimi ile bilgisayarı tam olarak kastırmıyor ve oyun modu da bulunmakta. Resmi sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz.

2) Comodo

en iyi antivirus Comodo Antivirus

Comodo SSL sertifikası ile adını en çok duyduğumuz firmalardan. Ancak her türlü bilişim güvenliği için uygulamaları mevcut. Özellikle antivirüs konusunda gelişmiş bir yapıya sahipler. duvarı özelliğini de ücretsiz olarak sunuyor. Bilgisayarın performansına da büyük bir etki yaratmamaktadır. Hafif bir yazılım olduğu için düşük sistemlerde de kullanılabilir. Resmi sitesinden ücretsiz şekilde indirebilirsiniz.

1) Windows Defender

en iyi antivirus windows defender

Forumların ve blogların en tartışmalı ücretsiz antivirüs yazılımı Defender. Microsoft Windows kullanıcısı iseniz ve güncellemeler açıksa Windows Defender zaten kurulu ve güncel şekilde elinizde bulunuyor demektir. Windows Defender için en büyük tartışmalardan biri gerçekten işe yaradığı ve yarmadığı konusundadır. Çok fazla uyarılarla karşınıza çıkmadığı için çalışmadığı hissine kapılabilirsiniz ancak öyle değil. Windows Defender zararlı yazılımları sisteminize işlerken durdurmaktadır. Diğer antivirüsler gibi önceden haber vermeye pek meyilli değil. Ayrıca Bilgisayarı açtığınızda UEFI’deyken çalışmaya başlar ve açılış anında aktifleşen zararlı yazılımları tespit etmeye çalışır. Bir bakıma tam sağlar diyebiliriz. İnsanların büyük kısmının Microsoft’a güvenmemesi nedeniyle çok kullanılmasa da aslında en güvenilir en iyi antivirüs yazılımlarından biridir diyebiliriz. Bilinçli bir kullanıcıya sadece Defender yeterli gelecektir diyebiliriz.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir