OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Yaşam

Efsanevi 1988 nesili!

Belki yılların klişesidir ”90’larda çocuk olmak” ve ”x yılında doğmuş efsanevi y nesli” klişeleri ama bu yazının klişe denizinde yüzmeyi sevenler için iyi geleceği kesindir. Yo dostum yo en efsanevi nesil 1988 yılında doğmuş efsanevi nesildir ve 1988 jenerasyonu sol kulvardan atak yaparak en efsanevi nesil ödülünü kazanıyor. And the efsanevi nesil Oscar goes to…1988.

-Biz öyle şanslı bir nesiliz ki Ntv’nin Ntv olduğu yıllardı. Liseliler bilmez ama koca haftasonu koca koca Olips Motorsporları, Premier League, basketbol ligi, NBA, Formula 1 sunardı. Formula 1 ile Nba aynı kanalda diyorum bak. Bunu da liseliler bilmez ama Güntekin Onay Rıdvan Dilmen’den önce Ahmet Çakar’la program yapıyordu. Biz bunu görmüş bir nesiliz.

-Koca bir neslin zamanında Kral Tv’de Nez’in klibi çıktığında sevinçten halay çektiği o ”koca” nesiliz biz. Cine-5’i kısık gözlerle çözmüş hepimiz dekodarız bak biz. Cine-5’i kısık gözlerle çözmeyi başardık diyorum bak.

-ilk çıkan antenli kafaya atınca pekmezi akıtan takoz telefonlardan, tuşlu telefonlara geçmiş, dokunmatik iphonelerdan yakın zamanda kulağın ve bileğin içine yerleştirilecek çipli telefonu görecek olan bi nesiliz. Sırasıyla şunu şunu bunu ve onu görecek nesiliz.

– Biz fare topunu iğneyle temizlemişiz ve lazerli ve hatta kablosuz mouslerı da kullanmış efsanevi nesiliz.

– Biz google’da ”msn adresleri de aratmış” whatsapp kullanmayı da deneyimlemiş bir nesiliz. Burası kasıyor msn var mı da dedik, whatsapp kastı skype var mı da dedik.

– Biz magnumu 5 tl’ye almış bir nesiliz ve şimdi 5 Lt.lik Algida dondurmayı bitiremeyen de bir nesiliz.

– Biz çaldırıp kapatarak iletişim kuran, 1 çaldırmanın aklımda, 2 kez çaldırmanın bende seni olduğu yılları da gördük ve viber’dan ücretsiz kontörsüz arama da yapan efsanevi nesiliz.

– Biz Süper Baba’nın müziği ile flütte çaldık, Game Of Thrones’ın müziğiyle de.

– Biz diskete oyun atmış nesiliz, korsandan karışık yabancı mp-3 cdsi almış nesiliz, internetten mp-3 indirmiş nesiliz ve şimdilerde torrent de hayvanlar gibi sömürüp yardıran da nesiliz.

– Biz Fifa 99’da Roberto Carlos’u forvet oynatmış ve aynı Roberto Carlos’un Sivas’da kahvede çay içmesini de görmüş bir nesiliz.

– Biz şunda keyfi yapıp yeni gelecek nesil kavisli bu televizyonları da görecek bir nesiliz.

Sokakta top oynayıp, eve gelip pes kasmış bir nesiliz. Doğdukları yılı birebir yansıtırlar, 80’lerin, 90’ların, milenyumun ve ortalama bir insan ömrünün 80 yıl olduğunu varsayarsak 2100 yılının teknolojisini de görecek bir nesiliz. Zamanında Geleceğe Dönüş’te uçan kaykay ve uçan arabayı izleyip 50 yıl sonra uçan arabalara binecek bir nesiliz. Daha mükemmel bir sentezi olamazdı. 1994 yılında şunu oynayıp tablette Angry Birds kasmış da bir nesiliz. Bu gelişimi yaşamış hangi nesil var? Bütün bunları yaparken, bahçeden erik toplamış, bisikletten düşmekten helak olmuş aynı zamanda telefon ve dünyasının sümüklü halini bilip şeffaf televizyon teknolojisine geçişi deneyimlemiş hangi nesil var? Böyle bir nesil yok. 88-89 nesili bu açıdan çok özeldir.

Related posts
Yaşam

Tesettürün Uydurma Kuralları

Yaşam

Evlenecek Erkek Nasıl Davranır: 5 İpucu

Yaşam

Regl ile İlgili Bilinen 5 Yanlış

Yaşam

Hergün Sevişmek için 5 Neden

E-Bültenimize Abone Olun

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir