OturanBilge.com'da Yazar Olmak İster Misiniz?

Teknoloji

Dünyanın En Zehirli 5 Örümceği

en zehirli 5 orumcek

Bir çok kişinin korkulu rüyasıdır örümcekler. İnsanlar örümceklerin görüntüsünden dolayı ürkmektedir. Altı gözü ve sekiz bacağı olan bu canlıların binlerce türü olmasına rağmen büyük kısmı çekingen canlılardır.

Örümcekler avcı böceklerdir. türlerinin büyük kısmı gece avlanır. Gündüz saatlerinde bu canlıları görmek zor olsa da gece saatlerinde görebilirsiniz. Çekingen canlılar olduğunu söylemiştik, ışık kendilerine vurduğu zaman ışıktan kaçacaktır. Ancak bir örümcek türü var ki insanlar için oldukça zehirli ve oldukça agresif. Gelin dünyanın en zehirli örümceklerine göz atalım.

5) Brezilya Gezgin Örümcekleri (Armed spiders)

Brezilya Gezgin Orumcekleri Armed spiders 800x600 1

Latince adı, Phoneutria fera and P. nigriventer olan bu örümcekler muz örümcekleri olarak da adlandırılır, çünkü çoğunlukla muz yapraklarında bulunurlar. Ön bacaklarını havaya kaldırdıkları agresif bir savunma duruşuna sahipler. Phoneutria insanlar için zehirlidir ve tüm dünyadaki örümceklerin en ölümcülü olduğu düşünülmektedir. Zehirleri sinir sistemine toksiktir; tükürük, düzensiz kalp atışı gibi semptomlara neden olur.

2013 yılında İngiltere’nin Londra şehrinde bir aile marketten aldığı muzla eve gelir. Bir kaç gün sonra evi Brezilya gezgin örümcekleri sarmıştır. Yapılan inceleme sonucunda bir dişi muz örümceği muzların arasına yüzlerce yumurta bırakmış ve tüm yumurtalardan yavrular çıkmıştır.

4) Sarı Keseli Örümcek (Yellow sac spider)

sari keseli orumcek Yellow sac spider 631x600 1

Latince adı Cheiracanthium inclusum olan bu örümcekler çayırlık, fundalık, kumluk alanlarla orman kıyıları gibi sıcak, çok kuru ve açık yaşam alanlarını tercih ederler. Amerika kıtası, Avrupa’dan Japonya’ya kadar, güneyde Güney Afrika’dan Hindistan ile Avustralya’ya kadar yayılım gösterir.

Bu örümceğin zehri, nekrotizan lezyonlar üretebilen bir sitotoksindir (hücreyi tahrip eden veya işlevini bozan bir madde), ancak bu lezyonlar kurbanlarında nadiren görülür. Yine de, ısırık bölgesinde kızarıklık ve şişlik sık görülen reaksiyonlardır. Sarı keseli örümcekler saldırgan canlılar değildir; örneğin dişi sarı keseli örümcek, yumurtalarını savunurken ısırır. Geceleri aktif olan bir türüdür.

3)Kurt Örümceği (Wolf spider)

kurt orumcegi Wolf spider

Lycosidae familyasına ait olan bu örümcekler dünyanın her yerinde yaşayan bir türdür. Kurbanlarına av peşinde koşma ve zıplama alışkanlıklarıyla isimlendirilirler. Kuzey Amerika’da yaklaşık 125 tür bulunur, Avrupa’da 50 civarındadır. Çoğu kurt örümceği koyu kahverengidir ve tüylü gövdeleri, uzun ve geniş, sağlam, uzun bacaklıdır. Akan hızları nedeniyle dikkat çekerler ve genellikle böcekler barındıran insan konutlarını istila etseler de, çimenlerde veya taşların, kütüklerin veya yaprak çöplerinin altında yaşarlar. Çoğu tür toprağa ipek astarlı, borulu yuvalar yapar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra annelerinin sırtına biner.

Örümceğin saldırgan olduğu düşünülmemesine rağmen, çoğu zaman kendini savunma sırasında ısırır. Kurt örümcekleri zehirlidir, ancak ısırıkları tehlikeli sayılmaz. (Genel olarak ısırıklarına alerjisi olan bazı ısırık kurbanları, mide bulantısına, baş dönmesine neden olabilir ve yüksek bir kalp atış hızı geliştirebilir.). Örümceğin büyük dişleri ısırık bölgesinde fiziksel travmaya neden olur. Isırganın kendisi arı sokmasına benzer olarak tanımlanmıştır ve örümceğin enjekte ettiği zehir, bölgede kaşınmaya neden olabilir.

2)Karadul Örümceği (Black Widow Spider)

karadul orumcegi balck widows spider

Zehirli olarak en çok bilinen örümcek türü olan karadul örümceğinin latince adı, Latrodectus mactans bu örümceğin sabıkası hayli kabarıktır. Karadul, ABD’de her yıl 2,500’den fazla zehir kontrol merkezine ziyaretten sorumludur. Amerika Birleşik Devletleri’nden ve Latin Amerika ve Batı Hint Adaları yoluyla Kanada’nın bazı bölgelerinde bulunabilen bir türdür. Kuzey Amerika’daki Latrodectus’un en yaygın üyesi, evini ağaçlık, oyuklar veya ağları için destek işlevi gören bitkiler arasında çeşitli ortamlarda yapar.

Dişi parlak siyahtır ve küresel karın bölgesinin alt kısmında genellikle kırmızımsı ila sarı kum saati tasarımına sahiptir. Bazen tam bir kum saati yerine iki küçük üçgen bulunur. Gövde yaklaşık 2,5 cm uzunluğundadır. Nadiren görülen erkek, çiftleşmeden sonra genellikle dişi tarafından öldürüldüğü ve yenildiği için (dolayısıyla örümceğin adı), dişinin dörtte biri kadardır. Kum saati tasarımına ek olarak, erkek genellikle karın taraflarında kırmızı ve beyaz çizgili çiftlere sahiptir.

Derideki bir iğne gibi hissedebilen ısırması, genellikle şiddetli kas ağrısı ve kramp, mide bulantısı ve diyaframda hafif felç oluşturur, bu da nefes almayı zorlaştırır. Çoğu kurban ciddi bir komplikasyon olmadan iyileşir. Isırıkların çok küçük çocuklar ve yaşlılar için ölümcül olduğu düşünüldüğü halde, ABD’deki karadul örümceklerin ısırıklarına bağlı ölüm yoktur.

1) Avustralya Huni Ağ Örümceği (Funnel-web Spiders)

avustralya huni ag orumcegi funnel web

Dünyanın en zehirli ve en agresif örümceği olan Avustralya huni ağ örümceği Dipluridae familyasına aittir. Tüpün ağzında geniş açılan huni şeklindeki ağları yaptığı için bu şekilde adlandırılmıştır. avın ağla temas etmesini bekleyen dar hunide bekler. Avı geldiği anda, örümcek avını huninin ağzında yakalar. En önemli cins, Kuzey Amerika’da Evagrus, Brachythele ve Microhexura, Güney Amerika’da Trechona ve Avustralya’daki Atrax cinsinin zehirli üyeleridir.

Atrax robustus ve A. formidabilis türleri, zehirli ısırıkları nedeniyle güney ve doğu Avustralya’da en çok korkulan örümceklerdir. Bu agresif örümceklerin ısırıklarından kaynaklanan bazı insan ölümleri, 1920’lerden bu yana Sidney bölgesinde kaydedilmiştir. Zehirlerindeki ana toksine karşı bir panzehir geliştirildi; ısırıldıktan 45 dakika içerisinde panzehir alınmazsa kişi yaşamını yitirmektedir. Bu örümceğin zehri sadece primatlar üzerinde öldürücü etkiye sahiptir. Avustralya Huni Ağ Örümceği agresif bir tür olduğu için durup dururken bir insana bile 5 metro öteden zıplayarak saldırabilmektedir.

Related posts
Teknoloji

Harici Hard Disk Bilgisayar Donma Sorunu Çözümü

Teknoloji

Google Play Uygulamaları Güvenli Mi?

TeknolojiYaşam

Tarihin en rahatsız edici tıbbi tedavileri

Teknoloji

Android için PlayStation 1 Emülatörü

E-Bültenimize Abone Olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir